Salaoja

ojana

Asiani sopii ilmeisesti parhaiten tähän osastoon.

Tarkoituksena on laittaa piha-alueelle salaojia siten, että kevään sulamisvedet ja kesällä rankkasateiden vedet saisi nopeasti pois. Vaikka pihamaasto on kaltevaa, pukkaa yläpuoliselta rinteeltä vettä pihalle. Rakennukset ym. seikat aiheuttavat sen, että siihen ei voi kaivaa ojaa.

Ajattelimme laittaa rinteen ja pihan reunaan sekä vähän muuallekin aika lähellä maanpintaa olevia salaojia, joihin vesi imeytyisi kohtalaisen nopeasti. Pihan maa vaihdetaan n. 20 cm paksuudelta.

KYSYMYS: Miten paljon maata piää olla TN8 luokan salaojan päällä, jotta se vielä kestäisi raskaalla ajoneuvolla (traktori) yliajon. Rinteen vierwssä aiomme käyttää 160 mm tuplaputkea, koska ajattelemme, että siihen imeytyy vedet nopeammin kuin 110 mm putkeen.

7

1113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maajussipa niin

      Tuolla 0,5 m:n peitesyvyys on ihan ok. Putkikoolla ei ole suurta vaikutusta vesimääriin; 110 mm putki virtaa ihan riittävästi, kunhan on kaatoa väh. 1:200. Paljon tärkeämpää on putken ympärystäytön rakeisuus: jos täyttö tehdään tavallisella hiekalla, niin vesi ei pääse kovin vilkkaasti putkeen. Kannattaa tehdä sepelillä, vaikka maksaakin hieman enemmän.

      • Seyous

        Jep, sepeli ja suodatinkangas tarvittaessa ympärille. Kaadot kuntoon, 110 putki riittää. Jos kaivaminen ei pelota niin pääseekö tekemään pihaalueelle ns. kivipesää johon imeyttää vedet?


      • Maanrakentaja 78
        Seyous kirjoitti:

        Jep, sepeli ja suodatinkangas tarvittaessa ympärille. Kaadot kuntoon, 110 putki riittää. Jos kaivaminen ei pelota niin pääseekö tekemään pihaalueelle ns. kivipesää johon imeyttää vedet?

        SN 8 salaojaputki kestää 8 tonnin kuormituksen, joten 50 cm on varmasti riittävä. Kaivannon pohjan kestävyys on tärkeää, jotta putki ei painu mutaan.
        100 mm sepeliä pohjalle rakennustapaohjeen mukaan ja suodatinkangas. Sepeli 8-16 on hyvä koko ja todellisuudessa sepelissä vettä paljon enemmän kuin putkessa. Sadevesikaivo hörppykannella olisi myös poikaa.


      • yksmaarakentaja
        Seyous kirjoitti:

        Jep, sepeli ja suodatinkangas tarvittaessa ympärille. Kaadot kuntoon, 110 putki riittää. Jos kaivaminen ei pelota niin pääseekö tekemään pihaalueelle ns. kivipesää johon imeyttää vedet?

        Pelkkä sepeli riittää, jos jätät sepelin näkyville. Suodatinkangas putken ympärillä ei ole hyvä idea. Se nimittäin suodattaa sitä vettä aika huonosti..


    • MF35

      Voisikohan salaojan viereen laittaa esim. 100 mm korkean vallin estämään tulvavesien virtausta salaojan ylitse.

      • yksmaarakentaja

        Pintavesille pistä vaikka betonikourua ja kaadot rajalle.


    • ojana

      Kiitos vastaajille. Suodatinkankaan aiomme laittaa putken ympärille ekä perusmaan ja täytesoran väliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      94
      8271
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3962
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1410
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      36
      1311
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1132
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1070
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      807
    Aihe