Pitkä ikäero ja kutsuttavat

Epäilevä.

Olen 45v , mieheni 30v. Minulla on jo aikuiset lapset, miehellä yksi nipin napin kouluikäinen lapsi. Avioidumme kesällä, minä toista kertaa, mies ensimmäistä.

Mies haluaisi isommat häät kuin minä. Työelämässä hän on merkittävässä asemassa ja vaikka olenkin keskinäisen suhteemme osalta ihan sinut ikäeromme suhteen, niin koen jotenkin epämielyttäväksi että paikalle kutsuttaisiin myös hänen työelämän yhteistyökumppaneita. Eihän meidän häät mikään pörssiyhtiön markkinointitilaisuus ole. Toisaalta koen, että myös sukulaisissamme on ihmisiä, jotka sietävät ikäeromme, mutta eivät ymmärrä tai hyväksy sitä.

Olemme puhuneet tästä, mutta tuntuu että mies on edelleen niin sinisilmäisen rakastunut ettei huomaa osan ihmisistä vaivaantuvan ikäerostamme. Tai sitten hän haluaa näyttää kaikille olevansa minusta ylpeä. Minä en kuitenkan tuota esittelyä kaipaa. Minulle riittää että olemme me, lapsemme ja ystävämme.

Miten te kokisitte, jos saisitte kutsun puolitutun/työeläm tuttavuuden häihin ja morsian olisikin huomattavasti miestä vanhempi?

9

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kesäkissaaa

      Itse olisin positiivisesti yllättynyt, mutta olenkin pian nelikymppinen nainen, jonka lähipiirissä on useampikin pari, joissa vaimo on useamman vuoden miestään vanhempi.

    • Rouva O

      Miehesi on oikeassa. Ainoa oikea tapa teille järjestää häät, on järjestää ne isosti.

      Pienet ja vaatimattomat häät viestisivät, että jotenkin häpeilette rakkauttanne, kun on sitä ikäeroakin... Ja että ne sukulaiset, jotka vaivautuvat ikäerostanne ovat aivan oikeassa!

      Ehdottomasti isot häät tässä tilanteessa! Ei ihme, että miehesi on merkittävässä asemassa työelämässä, hänellä on selvästi pelisilmää tilanteen hoitamiseen.

      Ainoa asia, joka pitäisi hoitaa ennen häitä on oma asenteesi. Lakkaa häpeämästä ja näe elämä valoisana. Ole onnellinen ja ylpeä rakkaudestanne ja miehestäsi. Valitse näyttävä hääpuku, järjestä kauniit juhlat, ja uskalla säteillä onnea.

    • Pidä puolesi

      Ainoa tapa? Se on miehen tapa. Otetaanko aina huomioon vain ja ainoastaan sen shokeeraavamman puolison näkökulma? Minä ainakin ymmärrän, että vanhempi puoliso haluaa juhlia intiimisti olematta lihatiskillä näytillä.

    • Charliette-67

      Hei, miehesihän on jo valinnut Sinut ja ylpeästi haluaa Sinut esitellä tulevana vaimonaan. Kaikki vaan peliin, niin työkaveritkin kuin kaikki muutkin. Kerranhan sitä vain naimisiin mennään!!

    • juhannus

      >Hei itse olen 63v mies ja tuleva vaimoni on 27v. Meillä synkkaa todella hyvin yhteen. Tapasimme v.2010 tunturissa tansseissa hän oli kaveriporukalla ja
      minä olin 2 veljen kanssa. Hän lähti sitten yöllä kanssani hotellille ja saman
      peiton alta löysimme toisemme aamulla. Aamulla sitten mentiin saunaan ja
      ja hän soitteli kaverilleen ettei tule sinne yöksi koska täällä on niin hyvä yöpaikka.

      Kaksiviikkoa vmyöhemmin hän muutti kanssani asumaan ja asuu edelleen.
      Vietämme nyt juhannushäitä ,minä ainakin rakastan häntä aivan mahdottomasti.
      Lapseni vastustavat häitäni ,kuten sisarukseni myös. Sisarukset ovat sanoneet,että
      mikäli menen naimisiin ,niin välit on poikki. Minähän en sellaista kuuntele.

      • tosi on

        Ei voi olla totta!


    • Epäilijä.

      Isot häät. Näin sitten päätettiin. Miehelle se on tärkeä ja en aitten halua mitätöidä hänen toivettaan häiden osalta.

      Kutsulistalla lasten, vanhempien, isovanhempien, sisarusten ja ystävien lisäksi liuta sukua, tuttavia ja työelän kontakteja. Aluksi hirvitti isot häät ennen kaikkea ikäeromme takia, mutta nyt ei enää. Oikeatsaan tämä prosessi oli aika hyvä minulle. Sellainen eheytymisjuttu. Eli lopputulema oli se, että isosti juhlitaan eikä epäilytä enään.

    • morsianvm90

      Minulla ja miehelläni on 13v ikäeroa. Hän on vanhempi, Ollaan oltu jo 4vuotta yhdessä silti jotkut pahalla katsoo kun olen "niin"nuori :) nooo heinäkuussa katsotaan mitä sanoo epäilijät seläntakana kun juhlitaan häitä :) ei helppoja siis kumminkaan päin ikäero ongelmat.

    • ei-sinisilmäinen

      Heheh, sitten nimimerkki "juhannus" ihmettelee pian häiden jälkeen, että mihin hävisi vaimo ja puolet rahoista. Sinisilmäisyys on tosiasia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13416
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9731
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      96
      9148
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      8046
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      39
      6770
    6. 148
      6178
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3335
    8. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      21
      1635
    9. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      397
      1265
    10. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1184
    Aihe