" Se käyttää GingerBreak-murtoa päästäkseen käsiksi laitteeseen ja ladatakseen verkosta lisää haittaohjelmia.
Tartunnan myötä Android-laitteesta tulee osa laajempaa saastuneiden laitteiden joukkoa, eli bottiverkkoa."
http://www.digitoday.fi/tietoturva/2012/04/13/haittaohjelma-teeskentelee-uutta-angry-birdsia/201227267/66?posted
Sellaista se on Androidin turvallisuus, sitä ei ole! Hämmästykseni oli suuri kun kaveri antoi kokeilla Android tablettia... se avautui suoraan salasanoja tms. kyselemättä... kaverin Gmail tili oli avoinna samoin Youtube tili ja Android Playstä saatoin asennella mitä vain huh huh. Eikä ollut edes käyttöön otossa kuulemma vaatinut salasanojen luomista tms!!!! Jos joku varastaa Android laitteesi pääsee hän ihan vain virran kytkemällä kaikkeen käsiksi.. sähköpostejasi myöden!
Angry Birds tekee Androidista bottikoneen!
10
134
Vastaukset
- ne luulee vieläkin
olevansa kaikilta haitakkeilta turvassa nämä linkkura-uunot, ne on niin pimeitä että sitä ei voi normaali ihminen ollenkaan ymmärtää ..
- ...
" ei voi normaali ihminen ollenkaan ymmärtää .."...ei niin!
- eipä ole winkussa
tämä änkry-pörds ongelmia aiheuttanut joten eipä tarvii siis tätä täältä poistella !
- puppukeneraattori?
Aloittajakin teeskentelee viisasta.
Poista itsesi heti.- Jekke.
Jos haluaa käyttää Google Playtä niin on avattava sähköpostitili tai käytettävä olemassa olevaa.. oletuksena Android kirjautuu aina Googletiliin.. ja kun menee esim. Youtubeen on automaattisesti sielläkin samoilla Google tunnuksilla. Aika riskaapelia. Eikä se Android tablet vaadi mitään sisäänkirjautumisia vaan kun virran laittaa päälle niin tilit ovat auki ja kaikki oikeudet.. kuka tahansa laitteen näppeihinsä ottaa.
Android on suunniteltu helpoksi, virta päälle ja menoksi... kääntöpuolena on tietoturvan puute ja yksityisyyden puute!
Tähän ängi pöörds haittaohjelmaan liittyy paljon huolestuttavampi juttu kuin vain se että kyseessä olisi pelkkä troijalainen:
"...käyttää turva-aukkoa, joka avaa ohjelmalle täydet käyttöoikeudet puhelimen toimintoihin."
Eli androidissa on käyttöoikeuksien laajentamisen mahdollistava bugi jonka avulla saa rootattua koko kännykän rikollisten käyttöön ja rootkittejä on aika toivotonta poistaakkaan millään siivousohjelmilla eli pitää laittaa koko kännykkä puhtaaksi ja tehdasasetuksille.
http://www.tietokone.fi/uutiset/varo_viruksia_angry_birds_spacen_valeversioissa- oppi kulkee urpolla
onneksi myös kantapään kautta, siinä voi tosin samalla joutua urpo jonkunlaiset oppirahat makselemaan mutta kun kerta turvassa ovat kaikilta haitakkeilta niin mitäpä näistä ..
- ---K
"Googlen virallinen sovelluskauppa Android Market, eli nykyään Google Play Store, ei sekään ole ollut immuuni haitallisilta sovelluksilta."
Androidkäyttäjä ei saa mistää turvallisesti ohjelmia! - ,,,,,,
Ja tuota android-paskaa ne jaksaa vielä joissakin valtioissa suosia!
- dfhrteh
Android on kuoleva alusta!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse794578Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093813Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1643583Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.532040Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1281098
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381034- 57953
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27872