Venäjä pakkolunastaa suomalaisten talot

Venäjä uhkaa pakkolunastaa suomalaisten omistamat kiinteistöt Karjalasta rajavyöhykesäännöstensä mukaan. Kyllä mielestäni Suomi voisi julistaa yhtä leveän rajavyöhykkeen itärajalle. Taitaisi ulottua Ruotsin tai Norjan puolelle asti ja sitten vaan pakkolunastus käyntiin.

1

353

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älähän nyt

      vain ala toivoa mahdottomia! Asiahan on nykyisin niin, että Suomen Tasavallan hallituksella ei ole mitään aineellisia tai henkisiä resursseja alkaa vaatia Venäjälle vastaavaa vaatimusta. Eihän Suomi edes alkanut tutkia venäläisten maakauppoja, ei edes sellaisia, jotka ovat maan turvallisuuden kannalta tärkeissä paikoissa.

      Muistathan, että venäläiset ostivat suuren maa-alaueen tärkeän lentokentän vierestä ja useiden keskeisilä paikolla olevien linkkimastojen läheltä ja ympäriltä. Kun asiaa tiedusteltiin Suomessa alan johtavilta henkilöiltä, he vain totesivat ettei asiaslla ole merkitystä.

      Näin on meillä Suomessa. Venäjällä on toisin. Katsos Venäjä on suuri maa ja sillä on suuret resurssit ja vaatimukset. Suomi on pieni maa ja Suomella on pienet resurssit ja vaatimukset

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      142
      2272
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      947
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      154
      940
    4. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      78
      903
    5. 64
      891
    6. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      117
      889
    7. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      39
      868
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      767
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      70
      715
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      581
    Aihe