elikkä jalustaa olen ostamassa ja tarvitsen hyvää ja kestävää jalutaa kolmijalka paketti eli joku noista http://www.rajalacamera.fi/slik/529/dg?openGroup=529
tai tommonen jos se kestää mun 150-500mm objektiivin ja nikon D7000 rungon ja tietysti salaman http://www.rajalacamera.fi/benro-gha-gimbal/2452GHA/dp?openGroup=790
niin ja tietysti joku niistä jaloista jos valitsee ton jäkimmäisen
pyydän teiltä apua ja mahdollisemmaan halpaa ja kestävää vaihto ehtoa
luontokuvaus jalusta
15
686
Vastaukset
- 02o
Osta Slik Pro 700 ja siihen Vanguard GH-100 kuulapää.
Kestää ja on kätevä käytössä.
Hiilikuitujalustakin on hyvä, mutta ei kestä naarmutusta. - erilaisistakinvoioll
Saattaisi olla paras jos asefirmasta ottaisit iskuvaimennetun tarkkuuskiväärin alustan, vaikka... armorialla varmaan on noita, tarkkuuskivääreihin tarkoitettuja että pysyy paikallaan sitten..
Käytän pääasiassa monopodia sen kätevyyden vuoksi, se toimii vanhalla kampuralla lisäksi hyvänä tukena huonossa epätasaisessa maastossa kulkiessa.
Tripodia käytän jos haluan makroja, jos kohde ei ole karkuun lähtevää tyyppiä.- lkwkgfkgwk
Sinun olisi pitänyt olla Tukholman valokuvausmessuilla, niin olisit nähnyt oikeita jalustoja.
niinpä siellä olis ollu varmaan mahtavat valikoimat jalustoja olitko itse ja mitä siellä oli jos olit
- lkwkgfkgwk
Olin ja siksi asian mainitsin.
En ole moisia missään liikkeessä myynnissä nähnyt. Varsinkin kinopäät oli "juhlavia". Täytyi ollakin, ettei messuvieraat koheltaessaan rikkoneet kameroita.
Kaikki linkissäsi olevat on niihin verraten rimpuloita, mutta kyllä niilläkin pikkukameroilla kuvailee.
Luuli sitä aikoinaan meikäläinenkin, että 250 markan Velbonilla pärjäisi, kunnes eräs kuvatoimittaja sanoi, että olisi hyvä käyttää jalustaa. Kuvassa oli käytetty oli Velbonia, mutta se ei kelvannut. Seuraava saman aiheen kuvaa kehuttiin, eikä siinä ollut käytetty ollenkaan jalustaa. Polttoväli 135 mm. - se on turhake
lkwkgfkgwk kirjoitti:
Olin ja siksi asian mainitsin.
En ole moisia missään liikkeessä myynnissä nähnyt. Varsinkin kinopäät oli "juhlavia". Täytyi ollakin, ettei messuvieraat koheltaessaan rikkoneet kameroita.
Kaikki linkissäsi olevat on niihin verraten rimpuloita, mutta kyllä niilläkin pikkukameroilla kuvailee.
Luuli sitä aikoinaan meikäläinenkin, että 250 markan Velbonilla pärjäisi, kunnes eräs kuvatoimittaja sanoi, että olisi hyvä käyttää jalustaa. Kuvassa oli käytetty oli Velbonia, mutta se ei kelvannut. Seuraava saman aiheen kuvaa kehuttiin, eikä siinä ollut käytetty ollenkaan jalustaa. Polttoväli 135 mm.Johtopäätös: jalusta on turha.
- jalustakierre
Uudessa Luontokuva-lehdessä, 2/12, on parin aukeaman juttu jalustoista yms...
- Gitzo toimii
pari vuotta on ollut Gitzon jalusta käytössä, hyvin on toiminut, ei valittamista.
- Niin toimii
Täältä toinen ääni Gitzolle. Ei todellakaan mitään valittamista.
- Toimii toimii
Niin toimii kirjoitti:
Täältä toinen ääni Gitzolle. Ei todellakaan mitään valittamista.
Kolmas ääni Gitzolle. Ja RRS BH55-kuulapää on ehdoton.
- hwgw
Toimii toimii kirjoitti:
Kolmas ääni Gitzolle. Ja RRS BH55-kuulapää on ehdoton.
Perinteisissä Gitzoissa on yksi vika, jalkojen kierremuhvikiristys. Se ei tykkää liasta.
- Nyt käyttökelvottoma
Vaguard 263AT, GH-100:llä on ollut erittäin hyvä, mutta lainasin jalustaa ja HG-100 kuulapään osa, joka kiinnitetään kameraan on poissa. Mistä saisin sen varaosana?
- J@B
Pyydä lainaajaa ostamaan sinulle uusi kuulapää ja anna nykyinen hänelle. Nuo kuulapäät ei onneksi ole kalliita.
Varaosa saattaisi löytyä tuolta (arvaan, että varaosanumero on R700,06)
http://www.scandinavianphoto.fi/search - J©B
J@B kirjoitti:
Pyydä lainaajaa ostamaan sinulle uusi kuulapää ja anna nykyinen hänelle. Nuo kuulapäät ei onneksi ole kalliita.
Varaosa saattaisi löytyä tuolta (arvaan, että varaosanumero on R700,06)
http://www.scandinavianphoto.fi/searchoops
Muistin väärin, uusi arvaus QS-65GH
löytyy mm. tuolta
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/15138/dbtxf/Vanguard-QS-65GH-pikakiinnityslevy
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11936Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46929Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849