Mistä edullisimmat vakuutusmaksut ?

rods monsters

Kesäpyörän hankinta suunnitteilla..... mutta mikä järkevä matka tai sporttipyörä ?

Kannattaako tyytyä ns yleisiin sarjavalmistepyöriin japsit, Bmw ??

Eksoottisimmilla merkeillä MV Agusta, KTM, Gilera, Buell lienevät vakuutusmaksut hulppeat...

4

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eipä taida

      Eiköhän ne yleensä määritellä tehopainosuhteen perusteella. Järkevintä on ottaa tehopainosuhteella laskien pieni pyörä.

    • Asiaa...

      Järkevintä on ottaa sellainen pyörä, josta tykkää. Jos prätkään kyllästyy ensimmäisenä, se alkaa tuntua siltä, ettei koko harrastus ole sinulle.

      Näin kävi minulle, kun ostin 600cc: ekaksi pyöräksi.

      Voit myös ostaa halvan pyörän ja ajaa pelkällä liikennevakuutuksella, jolloin sekään ei ala ärsyttämään.

    • Mietippäite

      Iso customi paras vaihtoehto jos ei radalle tarvetta mennä,1500cc ja yli,ruisku,vesij.ja kardaani ehdottomat ominaisuudet customiin!

    • TimoEv

      Ei vakuutus kallista ole.
      Minulla on >1000cc cruiseri ja vakuutus maksaa 450€/vuosi. Vakuutusturva on niin täydellinen kuin vain voi olla; Ainoa, jota ei vakuutus maksa, on kännissä ajeltu vahinko.
      Vakuutus kattaa pyörän kaikki vahingot, mahd.vastapuolen kaikki vahingot, kaikki henkilövahingot ( itse, takapenkki, vastapuoli ), ajoasut, kypärät ja lisäksi ulkopuoliselle omaisuudelle aiheutetut vahingot. Hirvi-, palo, varkaus-, ilkivalta- yms. vahingot, myös seisonta-ajalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1974
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1360
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      77
      1334
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      856
    Aihe