perheessä sattui kuolemantapaus -94 ja nyt erään asian vuoksi tarvittaisiin perunkirjaa. Sitä ei löydy mistään, vailla luulin sen olevan kaapissa. Leski lupasi pistää suuretsinnän käyntiin. paperi kun ei ollut hönekään asiakirjalaatikossa. Tarttee kysä kolammelta osakkaalta, että josko olisi tarkempi arkistoija, vai mistä sen puuttuvan perukirjan saisi?
perukirja kateissa
huolimaton suku
3162
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Perukirja pitää lähettää aina verotoimistoon joten olettaisi sieltä löytyvän? Ja kaikille perillisille se on annettu ja annetaan aina.
juu, annattu on. Omani olen hukannut, äidin ehkä kateissa ja veli ei ole vielä sanonut että aikooko ryhtyä jostain etsimään. Siispä käyn verotoimistossa. Kiitos neuvosta
Vähän samanlaista söhelöintiä täälläkin...Leski hoitanut tähän asti asiat ja luotettu siihen, että sieltä löytyy, mutta leskikin vuosien varrella pahasti alkanut dementoitumaan, eikä mitään asiapapereita enää muuton jälkeen löydy?
Ottakaa siis opiksi, se tunnollisesti aina asioita hoitanut leski-isä tai -äiti vanhenee, dementoituu jne. Pitäkää papereista omat kopiot tallella!