Vauvaa ei voi koskaan syöttää liikaa

mun vaavi maitoa 240

siinähän se tuli, ihan asiaa. Neuvolassakin tosta sanottu

12

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tjaa-ah

      Olen kuullut noin sanottavan rintaruokinnasta, mutta päteeköhän tosiaan myös korvikkeeseen...?

    • kyllä voi

      Kyllä voi juoda liikaa pullosta (siitä kun se tulee helpommin/nopeammin kuin rinnasta)

    • oijukju

      Ei vauva syö määräänsä enempää !!

      Kun on maha täysi lopettaa syömisen tulee se maito sitten tissistä tai pullosta. Ja pulloruokinnassa tutin reiän on tietysti oltava sopivan pieni että vauva joutuu imemään maidon ulos.

      • ksjbgldk

        Pienellä vauvalla tuttipullon kova tuttiosa kitalaessa voi laukaista imemis- ja nielemisrefleksit oli nälkä tai ei. Maidon tullessa pullosta vauhdilla viesti mahan täyttymisestä ei välttämättä tule ajoissa, niin kuin aikuinenkin saattaa helposti syödä liikaa juuri hotkiessaan - kylläisyyden tunne vie aikansa.

        Se sitten onko liiasta syömisestä haittaa (jos ei tule pulauttelua tai mahavaivoja) niin siitä en tiedä, vai jääkö liian ylimääräinen energia vain imeytymättä. Vauvan runsaskaan pulleus ei yleensä ole haitallista, se on totta.


      • ap

        niinhän se on!


    • Pullukkainen pieni

      Lapsi voi syödä liikaa!
      Moni lapsi rakastaa syömistä pienestä pitäen. Vanhempien asia on tarkkailla painoa ja huolehtia, että paino ei nouse liikaa.
      Kokemuksesta tiedän, että edessä on elämänikäinen dieetti, jos lapsi on pienestä pitäen liian lihava.
      Ihmisellä on rasvasolut, joiden tehtävä on koota rasvaa. Älä kasvata niitä liikaa!
      Voit laihduttaa, mutta kun hellität, alkavat rasvasolut taas kerätä vimmalla rasvaa itseensä. Jojo-ilmiö!

    • apujako

      Voi syödä. Tuo ei ole yksiselitteinen asia.

    • pokakjalksdjf

      Hetkinen... vauvoja ei todellakaan ole syytä laittaa laihdutuskuurille tai rajoittaa maitomääriä lihavuuden pelossa.!!!

      Ap kommentoi yli 200ml korvikeannosta eikä puhe ollut painonnoususta vaan varmaankin siitä onko mm munuaisten toiminnan kannalta syytä rajata annokset alle 200ml:n.

      Vauvojen ja isompien lasten pulleus eivät liity mitenkään toisiinsa. Omat lapseni ovat vauvoina olleet hyvinkin pullukoita ja leikki-ikään tultaessa hoikkia ja sutjakoita.

      Siinä vaiheessa kun vauva siirtyy samaan ruokaan muun perheen kanssa on syytä kiinnittää huomiota terveelliseen ruokavalioon. Siinä vaiheessa niitä elinikäisiä paino-ongelmia saattaa ruveta syntymään jos vanhemmat totuttavat lapsen syömään rasvaista ja epäterveellistä ruokaa.

      • kjgfku

        Vauvan makutottumukset alkaa kehittyä jo raskaus- ja imetysaikana, ja ensimmäisellä elinvuodella on iso merkitys ruokailutottumusten kannalta. Enkä tarkoita nyt painoa pitäisi vahdata, mutta makumieltymysten ja nälänsäätelyn näkökulmasta voi tehdä paljon hyvää (ja pahaa) jo ennen yksivuotissynttäreitä. Toki sen jälkeenkin. Mutta jos lapselle annetaan hyvin suppeita makuelämyksiä sikiökaudelta yksivuotissynttäreille, niin turha itkeä jos lapsi on erityisen nirso maistelija leikki-iässä.


      • ,.,mnb
        kjgfku kirjoitti:

        Vauvan makutottumukset alkaa kehittyä jo raskaus- ja imetysaikana, ja ensimmäisellä elinvuodella on iso merkitys ruokailutottumusten kannalta. Enkä tarkoita nyt painoa pitäisi vahdata, mutta makumieltymysten ja nälänsäätelyn näkökulmasta voi tehdä paljon hyvää (ja pahaa) jo ennen yksivuotissynttäreitä. Toki sen jälkeenkin. Mutta jos lapselle annetaan hyvin suppeita makuelämyksiä sikiökaudelta yksivuotissynttäreille, niin turha itkeä jos lapsi on erityisen nirso maistelija leikki-iässä.

        Musta vauva voi oppia tunnesyömistä. Eli ainakun on kurja olo ja saa siihen ruokaa, niin voisi kuvitella, että oppii syömään vaikkapa suruunsa.


      • ====99990==
        ,.,mnb kirjoitti:

        Musta vauva voi oppia tunnesyömistä. Eli ainakun on kurja olo ja saa siihen ruokaa, niin voisi kuvitella, että oppii syömään vaikkapa suruunsa.

        Mä oon samoilla linjoilla. En ole "harrastanut" vauvojeni lohtusyöttämistä. Sillon syödään kun on nälkä, eikä tissiä työnnetä joka itkun takia suuhun. Mua oikein joskus otti päähän neuvolassa, kun vauva itki rokotuksen yhteydessä, niin terv.hoitaja kysyi että "annatko nyt rintaa?". No en antanut, lohdutin ihan muuten.


      • ap

        ihan normaalia, että vauvat ainakin voi olla pulleita. Mun vauva syö paljon ja juokin paljon, mutta silti ei oo pullea


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      186
      2690
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      84
      954
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      819
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      285
      775
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      89
      774
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe