Pistetään puuhuonekalutehdas pystyyn. Ammattitaitoahan meiltä löytyy. Tuhkasen jengi kehiin.
Puutahan meillä on mitä jalostaa, aina tarvitaan pöytiä ja tuoleja.
Kunta vaan pyörittämään hommaa, mä olen heti valmis kehiin.
Puutahan meillä on mitä jalostaa, aina tarvitaan pöytiä ja tuoleja.
Kunta vaan pyörittämään hommaa, mä olen heti valmis kehiin.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Ikihonka ei kannattanu onko kurssit muuttunu?
Opitaan virheistä...tupakoijat pisti Ikihongan konkkaan.
Näin kävi valitettavasti! Mutta eikö ole, kun entinen kuolee, se on uuden synty, ei oteta tupakoivia, paskan valittavia porukkaan.
kyllä oot ihan puupää
tarvitaan halakoja....kesälläkin....meet huomenna heti oamusta vain kiltisti rantteelle ja jätät joutavat vähemmälle.
Kunnallisen huonekalutehtaan tulevat hittituotteetkin on jo suunniteltu kunnanvirastolla Astan johdolla:
- yksijalkainen tuoli, jonka mallina ovat olleet maakuntayhtymän alijäämät. Siinä istuessa ainut jalka työnnetään persiiseen ja istuinlevy liikkuu varressa sen mukaan, miten syvälle varsi uppoaa. Ennakkotilauksia on jo saatu vihreitten presidenttihautomosta muutama sata. Muutama tuhat menee Helsingin liberaalipiireihin.
- kolmijalkainen pöytä on taas saanut innoituksensa kuntataloudesta. Pöytää joutuu kannattelemaan koko jana ulkopuolinen voima. Pöydän kauppanimenä on valtionosuuspöytä. Sen erikoisuutena on, että ruoat siihen kattaa aina joku muu kuin omistaja. Menekkiä on ollut muun muassa Romanian mustalaisten keskuudessa.
- kainuulaisen tv-tason ideana on, että taso kommentoi uutiset. Tasosta kuuluu säännöölisi nvöäliajoin marisevalla äänellä seuraavia pöräyksiä: "Ei tuu mittään." "Meitä riistetään." Herrat varastaa kaiken." "Joskus kun saisi sitä p..ua."
Ikea toimittaa varmasti huonekalut Suomussalmelle ja paljo laajemmallekkin.Ikihonka kaatu Kostamus kombinaatin tekoon jos oikein muistan entisenä Ikihonkalaisena.Sahalla oli kovimmat jepet töissä.
Lisätään vielä tämä:jos verstaan perustatte tehkää laadukkaita ja KESTÄVIÄ mööpeleitä.Lastulevyä ei saa olla missään kohtaa.Koko puusta vain ja vahvoilla tapituksilla että pysyvät kasassa pidempään. Onhan sellainenkin puuseppä Suomessa jonka tuotteista ei löydy yhtään puuruuvia eikä puutappia ja silti kestäviä tuotteita.Tämän kirjoitin siksi kun joku väitti että ammattitaitoa löytyy.Käyttäkää sitä niin menestytte myös.
ei se siihen kaatunu, päin vaston sai jatkoaikaa.
Tupakkamiehet ja akat perkele teitä laiskat paskiaiset.
lisäten siihen vielä ne työpaikkaromanssit..
EI OTETA TUPAKOIVIA OTETAAN ALKOHOLISTEJA SITTEN NIIN KANNATAA :D
Pitää olla tehokas työkykyinen, ei haittaa jos vkonloppuna tokaapi.
Ei töissä rapula päiviä.
Hyvä hyvä, tulee työpaikkoja tännekin.
Siitä vain, onhan meillä kunnan omistamat tilat, koneet ja laitteet!!!
Eniten tympäsi Ikihongalla kulussa se kun purusiiloista pölisi hieno puun pöly parkkipaikalle autojen päälle.Ilmastointi laitteesta tuli purua silmille vanhemmissa autoissa.Sade kelillä autot oli kuorruttuneet pölymössöön. Onneksi en tupakoinu enkä juopotellu kun se kerran siihen kaatu. Kolmivuorotyö oli ärsyttävää.
Terve toveri. Mie olin jyrsimellä töis ja tein hommia niin hauheast. jot jopa hikikin ol.
Hyvä ol työpaikka vaikka pieni palkka suhteessa kansanedustajiin :D
kivitehtaalla on paljon Ikihongan työläisiä!!!
No aika vähän, onneksi! Lusmuja kun riittää!
Tällainen tapaus sattu kerran: Alpo työnjohtaja meni koneeni ohi hallissa kerran ja sano leveänauhahiomakoneen töitä menevän tarkistamaan kun oli kiirettä tuotannossa.Takaisin tullessa paljon pitemmät askeleet ja oli menossa viemään tehtaan toimitusjohtajalle viestiä että poju oli nukkumassa koneen vastaanotto pöydällä...
Ei kirjotella nimillä, asiatonta.
Olin Ikihongalla vuosia mutta vieläkin voisin puuhommia tehä vanhasta muistista.
Kyllä oli kusipäistä toimintaa Ikihongalla,onneksi älysin aikonaan lähteä muihin hommiin.Nyt on kaikki paremmin.
Pois sinut laitettiin, ahne silloinen tupakkimies!!!!
Laittakaa vain tehdas pystyyn. Sarjatuotanto mööpelejä jos meinaatta rueta värkkäämään niin sanoisin aluksi että matkailu avartaa...Robotit jaksaa yötä päivää porata niitä reikiä ilman tupakkia ja kahvia. Tuotekehittely ensin ja innovatiivista ajattelua puuhommiin ennen kuin panetta päänne pantiksi pankkilainoihin.
Hyviä työnjohtajia oli Ikihongalla. Yksikin muisti aina kulkeissa samalla värssyllä motivoija tekemään töitä : "Anna poika rampan kalakattoa että tuloo valamista !" Ruetkoa kehittelemään puusta muovin korviketta. Ruokailuvälineitä yms
Kohta huonekkalutkin puristetaan muottiin puumassan ja muovin sekoituksesta.Ei tarvita perinteistä puusepänteollisuutta. Ruvetkaa kehittämään vaikka autonkoreja puumassasta. Jossain kuulema kehitetään jo teräslevyä vastaavaa levyä puujohdannaisesta.
Ette te tiedä mikä konkkaan johti. Enkä kyllä kerro.
Kehtaisi netistä hakea sen lehtijutun jossa yksi omistajista kävi tätä tapahtumaa läpi nutta en kehtaa koska ketä se hyödyttää. Öljyä männyn oksista ruetaan tekemään ja rungot hakkeeksi. Mitään matkamuisto kuppeja ei kannata rueta tekemään jos on tarkoitus venyä Ikihongan kaltaiseksi työllistäjäksi. Loistovuosina taisi olla parisataa työmiestä. Suomussalmella on raaka aine ja hyvät kulkuyhteydet.Työntekijöitäkin löytyy omasta takaa eli mikä olisi uusi massatyöllistäjä millä saadaan paluumuutto ja syntyvyys nousuun? Heitän pallon uudelle kunnanjohtajalle Asta Toloselle.
Tuotteistakaa se Raatteen tie. Maailmassa on taistelupaikka turisteja aika paljon ja Raaatteen tie olis eksoottinen kohde. Sinne pitäisi järjestää näille turisteille kalliita taistelunäytöksiä ja niissä Suomussalmen ukot työllistyisivät ja voisihan sinne käsikirjoittaa naispataljoonankin.
Suoraan sanottuna Ikihongallalla ei ollut yrittäjiä, kuin Valkonen!
Kainuussa olisi hyvälaatuista puutavaraa, josta kyllä kelpaisi huonekaluja ja muita puutuotteita tehdä. Olisiko paikallaan hakea toiminnalla kehittämis- ja käynnistämisrahoitusta? Uskoisin rahoituksen järjestyvän, jos löytyy henkilöitä, jotka ovat valmiita laittamaan itsensä peliin :) täysin...
Kyllä yleensä rahakasan viereen joku vartija löytyy. Tukkivannesahaus olisi yksi mielenkiintoinen ala. Liekkö Suomussalmella yhtään ko.laitetta? Ylisuuret tukit vaivatta tuppeen. Pelkkahirsi aiheet myös.
Hyvä itea. Kunta valvojaksi että maksaa vuokran...ei toisteta virheitä.
Koneet ovat hyväkuntoisia mutta vanhanaikaisia mutta kyllä niillä harjottelisi.
Vannesahalla tukit tuppeen,lankkujen väliin listat ja vannesitojalla kiinni puu kerrallaan. Sahatut tukit ilmavaan halliin kuivumaan. Parin kolmen vuoden kuivatuksen jälkeen puusepät jalostamaan niitä. Paras ovi ja ikkuna aihe on hitaasti kasvanutta ja hitaasti kuivunutta puuta.