Mikä se mättää kun tämmöinen ympäristön saastuttaminen on mahdollista. Tapetaan ensin omat työntekijät sitten hittaasti ja varmasti kaikki 300 kilometrin sätteellä. Kele
Talvivaaran päästöt näkyvät jo Nilsiässä
Kalakukkoukko
8235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Rahan valta ja ihmisten ahneus !!
On bisnismiehet keksineet uuden tavan kuljettaa ainekset kohti Harjavaltaa jalostettavaksi.Onhan puitakin kuljetettu muinoin uittamalla.
Ja höpö,höpö. Edesmenneen öljysheikit sekoitukset ovat alkaneet vaikuttamaan Nilsiässä ja Sotkamossahan ei edes haise ja pian alkaa pesäpallokin.
Se on höpö puhetta,että Talvivaarasta suolat sun muut leviävät monen sadan kilometrin päähän.Kymmenistä kilometreistä voidaan puhua ei sadoista.Siihen satojen kilometrin matkalle mahtuu monta muuta saastuttajaa.Kohta se Talvivaara saastutaa varmaan tällämenolla Suomenlahtea...Höpö puhetta sanon minä.
Joo ei muutaman kymmenen kilometrin saastuminen ole mitään.
EI YHTÄÄN METRIE!
Kyllä sieltä muualtakin sitä sontaa esim. järviin menee.Miten noilta turvesoilta ja maataloudesta..keväällä tulvavesien aikaan..Taitaa mennä aika paljon muutakin kuin pelkkää vettä.
Tulvavesien suojakaistat on naurettavia siellä missä joet tulvii satoja metrejä.Luomuviljely tulisi olla pakollista ko.alueilla ja kyntämättä viljely. Lannan sijoitus kiekkolevittimellä nurmeen eikä lietteen pinta levitystä ollenkaan.