Onko kellään kokemusta zeiss duralyt 1,2-5x36, classic diavari 1,5-6x42 tai swarovski 1,5-6x42 kiikaritähtäimistä.
Tarkoituksena olisi etsiä pitkäikäinen hirvikiikari, jossa olisi tarvittaessa valovoimaa.
Voi ehdottaa myös muita laatutähtäimiä.
Kiitos vastauksista.
Zeiss vai swarovski
9
5767
Vastaukset
- Karhunkaataja
Unohda tuo duralyt, halpis-Zeiss. Ei paini samassa sarjassa muiden kanssa.
- seissi
Itellä 2,5-10 classic diavari. Oli joitain vuosia sitten tarjouksessa 890e. Hintalaatu
suhteeltaan loistava, vanha kunnon saksan kiikari. Duralyt on tosiaan halpis
zeiss, tosin varmaan ihan hyvä sekin, muttei "aidon" veroinen. Swarot ovat taas
saatanan kalliita, mutta tuskin sen kummempia laadultaan. Eli noista vaihtoehdoista Classic, jos saat hyvään hintaan. - :.
Itseä alkoi nyt kiinnostaa tuo classic 2,5.10x50. Pärjääkö tällä suurennoksella jos ampumamatka on lyhimmillään n.25-30 metriä? Tämä koskee erityisesti karhunmetsästystä, jossa ainakin omalla metsästysalueella ovat 30-50 metriä.
Valovoimaa pitäisi vuorostaan saada, sillä karhupassissa ollaan jo klo 03-04 aikoihin ja tuolloin on vielä aika hämärää.
Ja vielä yksi kysymys: onko 50mm etulinssi liian suuri sako optilocin mataliin kiikarijalkoihin?- kari a
Vähän myöhässä..
Tuolla suurennoksella pärjää mutta se vaatii aseen poskelle nostamista usein.
Pitää olla aina kohdallaan,asentoa kun ei ehdi hakea.
Itsellä oli 2,5x10 diavari jonka vaihdoin Swaron 1-6x24:een ee malliin,nyt näkyy liikaakin.
Tuohon kyllä joutui laittamaan lisäksi erillisen kytiskiikarin,en halunnut tehdä kopromisseja,tuolla Zeissilläkin pärjää kyllä molemmissa mutta pitää olla "aina mukana." - Radial
Zeiss tekee kaiken itse. Optisesta lasista alkaen (Schott in Mainz kuuluu samaan konserniin)
Tuon 2,5-10 kenttä on muistaakseni 2,5'llä 12,5 metriä. Alakantissa hirvi tai karhujahtiin. 1,5-6x42 on kenttää 20 m. Aseen päälle voi sovittaa useammankin kiikarin jos käytetään EAW kääntöjalkaa. Tällöin kestää kiikarin vaihto vain muutamia sekuntteja, eikä tarvita kohdistuksia vaihdettaessa kiikaria.
- Radial
Alkuperäiselle kysyjälle tästä tuskin on enää hyötyä, ehkä muille. Zeiss on kehittänyt linssien T-kalvot. Ensimmäinen patentti jo -30 luvulta. (julistettiin salaiseksi sotilapatentiksi eikä sitä julkaistu suuren sotilaallisen merkityksen vuoksi) Ei swarovski huono ole, mutta zeiss tekee aika paljon perustutkimusta. Tukee huomattavasti Aalenin yliopistoa ja tutkimusta. Optiikassa varmasti edellä Swarovskia. Kumpikin toimivia laitteita.
- Radial
Classic Diavari 1,5-6x42 ollut vuodesta-70 jotain. Sopiva hirviaseeseen mutta käy myös peurahommiin tai linnustukseen. Vuonna 1988 vaihdettu toisen aseen päälle ja kohdistettu (9,3x62) Ampuu edelleen paikalle eikä ole tarvinnut kohdistuksia. Riittävästi kenttää hirvelle. Valovoima riittää peuralle. Hyvä hirvi ja yleistähtäin. Suosittelen EAW Schwenk jalkoja. Mieluummin Z kuin ZA mallin kiikari. Hinta sama. Tarvitsee osaavan sepän asennukseen. Jos vierastaa Z mallia, vaihda seppää. Kertoo onko osaava. Osaavalle sepälle sama kumpi malli. Jalat oltava Z mallin jalat kiinnitys keski ja etukiskosta.
- AlkuperäinenAP
Satuimpahan tännekkin eksymään vuosien jälkeen. Tosiaan Zeiss Victory Diavari 1,5-6x42 tuli aikoinaan hankittua ja vieläkin löytyy. Ollut kyllä jokapaikanhöylä ainakin omissa käytöissä. Aina karhu- ja hirvijahdista, kettukyttäykseen ja lintujahteihin.
Hyvin pystyy ampumaan 1-200 metriin ongelmitta. - Alanmies1
Sama zeissi kuin edelliselläkin ollut jo pitkään. Optimi metsästykseen. Jos haluaa ampua piiiitkille matkoille,pitää isontaa putkea,ja ehkä muuttaa kaliberia.(sotapyssy)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1128009Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4027184Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804484Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294219Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032639Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332385- 1022371
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps202049Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-02040Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11927