Onko kellään kokemusta zeiss duralyt 1,2-5x36, classic diavari 1,5-6x42 tai swarovski 1,5-6x42 kiikaritähtäimistä.
Tarkoituksena olisi etsiä pitkäikäinen hirvikiikari, jossa olisi tarvittaessa valovoimaa.
Voi ehdottaa myös muita laatutähtäimiä.
Kiitos vastauksista.
Zeiss vai swarovski
9
5461
Vastaukset
- Karhunkaataja
Unohda tuo duralyt, halpis-Zeiss. Ei paini samassa sarjassa muiden kanssa.
- seissi
Itellä 2,5-10 classic diavari. Oli joitain vuosia sitten tarjouksessa 890e. Hintalaatu
suhteeltaan loistava, vanha kunnon saksan kiikari. Duralyt on tosiaan halpis
zeiss, tosin varmaan ihan hyvä sekin, muttei "aidon" veroinen. Swarot ovat taas
saatanan kalliita, mutta tuskin sen kummempia laadultaan. Eli noista vaihtoehdoista Classic, jos saat hyvään hintaan. - :.
Itseä alkoi nyt kiinnostaa tuo classic 2,5.10x50. Pärjääkö tällä suurennoksella jos ampumamatka on lyhimmillään n.25-30 metriä? Tämä koskee erityisesti karhunmetsästystä, jossa ainakin omalla metsästysalueella ovat 30-50 metriä.
Valovoimaa pitäisi vuorostaan saada, sillä karhupassissa ollaan jo klo 03-04 aikoihin ja tuolloin on vielä aika hämärää.
Ja vielä yksi kysymys: onko 50mm etulinssi liian suuri sako optilocin mataliin kiikarijalkoihin?- kari a
Vähän myöhässä..
Tuolla suurennoksella pärjää mutta se vaatii aseen poskelle nostamista usein.
Pitää olla aina kohdallaan,asentoa kun ei ehdi hakea.
Itsellä oli 2,5x10 diavari jonka vaihdoin Swaron 1-6x24:een ee malliin,nyt näkyy liikaakin.
Tuohon kyllä joutui laittamaan lisäksi erillisen kytiskiikarin,en halunnut tehdä kopromisseja,tuolla Zeissilläkin pärjää kyllä molemmissa mutta pitää olla "aina mukana." - Radial
Zeiss tekee kaiken itse. Optisesta lasista alkaen (Schott in Mainz kuuluu samaan konserniin)
Tuon 2,5-10 kenttä on muistaakseni 2,5'llä 12,5 metriä. Alakantissa hirvi tai karhujahtiin. 1,5-6x42 on kenttää 20 m. Aseen päälle voi sovittaa useammankin kiikarin jos käytetään EAW kääntöjalkaa. Tällöin kestää kiikarin vaihto vain muutamia sekuntteja, eikä tarvita kohdistuksia vaihdettaessa kiikaria.
- Radial
Alkuperäiselle kysyjälle tästä tuskin on enää hyötyä, ehkä muille. Zeiss on kehittänyt linssien T-kalvot. Ensimmäinen patentti jo -30 luvulta. (julistettiin salaiseksi sotilapatentiksi eikä sitä julkaistu suuren sotilaallisen merkityksen vuoksi) Ei swarovski huono ole, mutta zeiss tekee aika paljon perustutkimusta. Tukee huomattavasti Aalenin yliopistoa ja tutkimusta. Optiikassa varmasti edellä Swarovskia. Kumpikin toimivia laitteita.
- Radial
Classic Diavari 1,5-6x42 ollut vuodesta-70 jotain. Sopiva hirviaseeseen mutta käy myös peurahommiin tai linnustukseen. Vuonna 1988 vaihdettu toisen aseen päälle ja kohdistettu (9,3x62) Ampuu edelleen paikalle eikä ole tarvinnut kohdistuksia. Riittävästi kenttää hirvelle. Valovoima riittää peuralle. Hyvä hirvi ja yleistähtäin. Suosittelen EAW Schwenk jalkoja. Mieluummin Z kuin ZA mallin kiikari. Hinta sama. Tarvitsee osaavan sepän asennukseen. Jos vierastaa Z mallia, vaihda seppää. Kertoo onko osaava. Osaavalle sepälle sama kumpi malli. Jalat oltava Z mallin jalat kiinnitys keski ja etukiskosta.
- AlkuperäinenAP
Satuimpahan tännekkin eksymään vuosien jälkeen. Tosiaan Zeiss Victory Diavari 1,5-6x42 tuli aikoinaan hankittua ja vieläkin löytyy. Ollut kyllä jokapaikanhöylä ainakin omissa käytöissä. Aina karhu- ja hirvijahdista, kettukyttäykseen ja lintujahteihin.
Hyvin pystyy ampumaan 1-200 metriin ongelmitta. - Alanmies1
Sama zeissi kuin edelliselläkin ollut jo pitkään. Optimi metsästykseen. Jos haluaa ampua piiiitkille matkoille,pitää isontaa putkea,ja ehkä muuttaa kaliberia.(sotapyssy)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle442972Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362631Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532584Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1012244Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle482084Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3381874- 1501546
- 731408
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231188Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281175