WESTIELLE PITKÄAIKAINEN HOITOPAIKKA?

1234Paula

Hei!
Perheessämme asustaa 1,5v. westie poika.
Haluaisimme sille pitkäaikaisen hoitopaikan (minimissään vuoden) elämäntilanteemme takia. Hoitaisit siis koiraa kuin omaasi, maksat ruuat, mahdolliset eläinlääkäri kulut ja trimmauset siltä ajalta, kun koira on sinulla. Hoidat siis koiraa kuin omaasi.

Ihan tuurilla nyt koitan kiinnostuisiko joku tälläisestä sopimuksesta, kun emme haluaisi koiraa myydä. Ajattelisin, että esimerkiksi perhe, jossa lapsen vinkuvat koiraa ja lupaavat hoitaa, voisivat ottaa meidän koiramme harjoituskoiraksi? Tai opiskelija, joka ei omaan koiraan voi vielä kymmeneksi vuodeksi sitoutua?

Koira on leikattu, sirutettu, rekisteröity ja terve. Kiva kaveri, tottunut lapsiin.
Ketään kiinnostunut tälläisestä "yhteisomistuksesta"? Asumme Porissa.

5

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaksipiippunen juttu

      Oletko ajatellut sitä että minkä surun aiheutat hoitajalla, kun haluat takaisin koirasi. Westie kun voi todella särkeä hoitajan sydämen olemuksellaan että perheenjäsenten sydämen. Westie osaa olla myös pikku riiviö, jos sitä ei ole opetettu oikeille tavoille

    • westien puolesta

      Nyt täytyy koiraa ajatellen kysyä, mitäpä luulet koirasta tuntuvan? Koira on nyt ottanut teidän perheenne omakseen. Ero tulee olemaan musertava, vaikka koira kuinka olisi sosiaalinen. Sitten hän aikaa myöten tottuu ajatukseen uudesta kodista ja alkaa vähitellen unohtamaan nykyistä perhettään. Miltä koirasta tuntuu sitten tämän vuoden jälkeen, jos haette hänet takaisin? Hän menee taas aivan sekaisin!

      Tässä tapauksessa parempi vaihtoehto myydä koira pois.. Itselläni on westie. Hän on erittäin sosiaalinen ja välillä mummolassa yökylässä. Rakastaa siellä oloa, mutta ei kauaa voi siellä pitää kun ikävoi kotiin. Ei koiraa voi riepotella ja vaihtaa kotia vähän väliä. Tuskin tekisit niin lapsillekaan. Koira stressaantuu turhaan. Älä tee tätä koirallesi..

      • Järki mukaan

        Koira ei ole tavara jota voit siirrellä kuin huonekaluja.


    • TotuusToni

      Koiran inhimillistäminen on niin väärin koiraa kohtaan ku olla ja voi. Ainoastaan disney piirretyssä koiralla on tunteita. Näillä ihmisillä on vaikeuksia luopua vanhasta sohvastakin XD

    • huonoja provoja tääl

      Eläimillä on tunteet, mäntti. Se että sinulla "Totuus Toni" ei ole tunteita (eikä sen lisäksi paljon järkeäkään) ei muuta sitä tosiasiaa että koirat kiintyvät omistaajinsa ja ikävöivät heitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      320
      1782
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1274
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1267
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1147
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      79
      927
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      85
      861
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      833
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      117
      787
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      770
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      726
    Aihe