Pienyrityksessä pyörähti tänään (romanialais?)mies jonkun kerjuulapun kanssa, jota en edes lukenut, vaan aloin hosottamaan miestä ulos. Selvästi pyörähti vielä liikkeessä etsien silmillään kassakoneen, ja häipyi. Paikalla ollut asiakas oli samaa mieltä, että oli ennakkotarkistus?
Mitä helvettiä nyt? Ei ole varaa pitää turvamiestä, hyvä kun itseni työllistän? Rahaa ei pikkuyrityksen kassassa ole, koska kaikki maksavat nykyisin kortilla, mutta onko nyt henkikulta vaarassa?
Tarkistuskäynti?
7
298
Vastaukset
- 17
Tuskin päiväsaikaan mitään on odotettavissa, ellei liikkeessäsi ole kultaa ja timantteja.
Liikemurrot tehdään aina aamuyöstä. Yöksi kassakone tietysti tyhjäksi ja auki, jotta rosvo näkee, eikä sen tarvitse sitä murtaa.
Ehkä kannattaa soittaa vakuutusyhtiöön ja kysellä, antaako se neuvoja liikemurtojen välttämiseksi. - nainen TöölöHki
Vuosia vuosia sitten tupsahti keskellä päivää heppu niin nopeasti sisään ja ulos, ettei ehtinyt muuta, kun jäädä suu auki seisomaan.
Että kyllä se päiväsaikaankin käy. Silloinkaan ei rahaa kassassa suuria summia ollut, mutta oli sentään pohjakassa, joka ennenvanhaan oli huomattavasti isompi, kuin nykyisin.
En jaksa uskoa, että rosvotkaan on niin tyhmiä, että tämäntyyliseen liikkeeseen alkavat murtautua, saalis on ilmanmuuta mitätön, mutta pikasieppauksella kyllä pikkurahatkin kelpaa.- 5
Sieppaustapauksissa heti rosvoa seuraamaan ja kännyllä heti yhteys hälytyskeskukseen.
Rosvon tuntomerkit sinne ja mihin suuntaan ollaan menossa, niin poliisit tietävät ajaa vastaan. Naisethan tunnetusti osaavat kuvailla henkilön paljon miehiä paremmin.
Päiväsaikaan Töölössäkin on monta partiota, joten rosvon kiinnijääminen on todennäköistä.
- pienyrittäjä yksin
Samainen tyyppi on varastellut Töölössä pikkuliikkeistä mm. kännyköitä, paennut autolla. Sama kuvio, tulee lapun kanssa eikä tahdo häipyä, tarkistaa paikat ja nappaa mukaansakin älypuhelimet ym.
- 20
Tuota
Voihan siitä tyypistä soittaa heti hälytyskeskukseen, kun liikkeeseen ilmaantuu, vaikka ei olisi vielä mitään tehnytkään. Ulkomaalaisena konna ei ymmärrä puhelua. Poliisilla on jo monta juttua odottamassa vain konnan kiinnijäämistä.
- painetta päihin
Omalle edustajalle vaan postia Arkadianmäelle ja kunnanvaltuustoon:
http://www.eduskunta.fi/triphome/bin/hex3000.sh?LAJITNIMI=$
Ja kannattaa äänestää syksyllä kunnasvaaleissa oikein! - nainen TöölöHki
Aion äänestää syksyn kunnallisvaaleissa vasemmistoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1073060Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from972483Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä432306Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276802268Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen71956Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue151525- 831297
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81260- 691117
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘1191074