Pienyrityksessä pyörähti tänään (romanialais?)mies jonkun kerjuulapun kanssa, jota en edes lukenut, vaan aloin hosottamaan miestä ulos. Selvästi pyörähti vielä liikkeessä etsien silmillään kassakoneen, ja häipyi. Paikalla ollut asiakas oli samaa mieltä, että oli ennakkotarkistus?
Mitä helvettiä nyt? Ei ole varaa pitää turvamiestä, hyvä kun itseni työllistän? Rahaa ei pikkuyrityksen kassassa ole, koska kaikki maksavat nykyisin kortilla, mutta onko nyt henkikulta vaarassa?
Tarkistuskäynti?
7
327
Vastaukset
- 17
Tuskin päiväsaikaan mitään on odotettavissa, ellei liikkeessäsi ole kultaa ja timantteja.
Liikemurrot tehdään aina aamuyöstä. Yöksi kassakone tietysti tyhjäksi ja auki, jotta rosvo näkee, eikä sen tarvitse sitä murtaa.
Ehkä kannattaa soittaa vakuutusyhtiöön ja kysellä, antaako se neuvoja liikemurtojen välttämiseksi. - nainen TöölöHki
Vuosia vuosia sitten tupsahti keskellä päivää heppu niin nopeasti sisään ja ulos, ettei ehtinyt muuta, kun jäädä suu auki seisomaan.
Että kyllä se päiväsaikaankin käy. Silloinkaan ei rahaa kassassa suuria summia ollut, mutta oli sentään pohjakassa, joka ennenvanhaan oli huomattavasti isompi, kuin nykyisin.
En jaksa uskoa, että rosvotkaan on niin tyhmiä, että tämäntyyliseen liikkeeseen alkavat murtautua, saalis on ilmanmuuta mitätön, mutta pikasieppauksella kyllä pikkurahatkin kelpaa.- 5
Sieppaustapauksissa heti rosvoa seuraamaan ja kännyllä heti yhteys hälytyskeskukseen.
Rosvon tuntomerkit sinne ja mihin suuntaan ollaan menossa, niin poliisit tietävät ajaa vastaan. Naisethan tunnetusti osaavat kuvailla henkilön paljon miehiä paremmin.
Päiväsaikaan Töölössäkin on monta partiota, joten rosvon kiinnijääminen on todennäköistä.
- pienyrittäjä yksin
Samainen tyyppi on varastellut Töölössä pikkuliikkeistä mm. kännyköitä, paennut autolla. Sama kuvio, tulee lapun kanssa eikä tahdo häipyä, tarkistaa paikat ja nappaa mukaansakin älypuhelimet ym.
- 20
Tuota
Voihan siitä tyypistä soittaa heti hälytyskeskukseen, kun liikkeeseen ilmaantuu, vaikka ei olisi vielä mitään tehnytkään. Ulkomaalaisena konna ei ymmärrä puhelua. Poliisilla on jo monta juttua odottamassa vain konnan kiinnijäämistä.
- painetta päihin
Omalle edustajalle vaan postia Arkadianmäelle ja kunnanvaltuustoon:
http://www.eduskunta.fi/triphome/bin/hex3000.sh?LAJITNIMI=$
Ja kannattaa äänestää syksyllä kunnasvaaleissa oikein! - nainen TöölöHki
Aion äänestää syksyn kunnallisvaaleissa vasemmistoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475445Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612286Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181840Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1451761- 171565
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol301477Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5136881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171107Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771078Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se219989