Olen hankkimassa kääpiökoiraa. Toivoisin että koira olisi helposti oppivainen. Onko ehdotuksia?
Oppivainen kääpiökoira
3
118
Vastaukset
- koira
mun chihu on ainakin tosi nopeasti hoksannut kaikki temput ja remmikäyttäytymisen..Sisäsiisteydessä tosin on ongelmia ollutkin..
- hghjtyyuyiyii
Perhoskoirat oppii erittäin hyvin.
- papilloni
Suosittelen kans perhoskoiraa. Todella älykkäitä, tottakai tarvii muistaa että oppivat myös huonot tavat erittäin nopeasti - ei saa totuttaa lainkaan asioihin, jotka haluaisi kieltää. Eli jos haluaa, että koira esim ei tule sänkyyn, sitä ei saa sinne päästää missään tapauksessa. Meillä kohta 6kk vanha papillon, alotettiin heti harrastaminen ja päänkäyttö-harjoitukset kasvattajan ohjeistuksesta, pentukurssi käytiin ja siellä opittiin nopeasti istumaan, makaamaan ja odottamaan (paikka) sekä tulemaan luokse. Itsenäisesti nyt harjoiteltu vierelle tulo (toko-harjoittelua) erilaisia venytysliikkeitä (metsälenkkejä ennen hyviä, opeta koira esim. "kumartamaan" ja viemään kuono jalantaipeeseen, venyttää kylkiä) sekä motoriset harjoitukset, pyöriminen yms.
Eli jos haluaa kunnon temppukoiran, suosittelen papillonia, oikea sirkuskoira ja luonne hyvä jos muistaa pienten koirien suuret egot, ota heti paikka johtajana.
Niin joo ja papilloneilla erittäin hyvä hajuaisti! Eli voi harrastaa esim. sienikoiratoimintaa ja verijälkeä :) Eli varsinainen harrastuskoira, oppii nopeasti ja virtaa riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943669Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512562- 1221261
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101139Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741120- 46914
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019910- 40825
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202741