Olen hankkimassa kääpiökoiraa. Toivoisin että koira olisi helposti oppivainen. Onko ehdotuksia?
Oppivainen kääpiökoira
3
109
Vastaukset
- koira
mun chihu on ainakin tosi nopeasti hoksannut kaikki temput ja remmikäyttäytymisen..Sisäsiisteydessä tosin on ongelmia ollutkin..
- hghjtyyuyiyii
Perhoskoirat oppii erittäin hyvin.
- papilloni
Suosittelen kans perhoskoiraa. Todella älykkäitä, tottakai tarvii muistaa että oppivat myös huonot tavat erittäin nopeasti - ei saa totuttaa lainkaan asioihin, jotka haluaisi kieltää. Eli jos haluaa, että koira esim ei tule sänkyyn, sitä ei saa sinne päästää missään tapauksessa. Meillä kohta 6kk vanha papillon, alotettiin heti harrastaminen ja päänkäyttö-harjoitukset kasvattajan ohjeistuksesta, pentukurssi käytiin ja siellä opittiin nopeasti istumaan, makaamaan ja odottamaan (paikka) sekä tulemaan luokse. Itsenäisesti nyt harjoiteltu vierelle tulo (toko-harjoittelua) erilaisia venytysliikkeitä (metsälenkkejä ennen hyviä, opeta koira esim. "kumartamaan" ja viemään kuono jalantaipeeseen, venyttää kylkiä) sekä motoriset harjoitukset, pyöriminen yms.
Eli jos haluaa kunnon temppukoiran, suosittelen papillonia, oikea sirkuskoira ja luonne hyvä jos muistaa pienten koirien suuret egot, ota heti paikka johtajana.
Niin joo ja papilloneilla erittäin hyvä hajuaisti! Eli voi harrastaa esim. sienikoiratoimintaa ja verijälkeä :) Eli varsinainen harrastuskoira, oppii nopeasti ja virtaa riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016253
- 2163473
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!183375Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j663318Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162535Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242514Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.282363- 2742141
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po301819Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441736