Harmaa työvoima syö rakentamisen työllisyyttä.
Joka viides rakennusalan työntekijä Keski-Suomessa on vailla työtä. Se on lähes kaksi kertaa enemmän kuin muu työttömyys. Rakentajien korkeaa työttömyyttä selittää ulkomainen työvoima, jota ilman rakentajien työttömyys alenisi likimain muun työttömyyden tasolle
Ulkomailta tulleelle rakentajalle kuuluu sama palkka kuin suomalaisellekin, mutta sen lisäksi ulkomailta tulleelle kuuluvat myös esimerkiksi päivärahat ja majoitus- ja matkakorvaukset. On vaikea nähdä miten tässä yhtälössä voi päätyä siihen, että rakennusyhtiön kannattaa käyttää ulkomaista työvoimaa. Paitsi jos ei toimita työehtosopimuksen ja lain mukaan.
- Harmaa talous tässä on takana, aivan silmiinpistävästi. Helsingissä on tavoitettu ulkomaisia työntekijöitä, joiden tuntipalkka on ollut euro 77 senttiä, niin jokuhan siinä ottaa pikavoittoja. Sanktio taas on hyvin pieni, 15 000 euroa korkeintaan, jos kiinni jää, sanoo Jyväskylän Kirvesmiehet ry:n puheenjohtaja Hannu Glad.
Ilman ulkomaisia täystyöllisyys
Keski-Suomessa on 720 työtöntä rakennusmiestä, ja työttömyysprosentti rakennusalalla on 20. Tähän lasketaan mukaan vain työttömyyskassan jäsenet, peruspäivärahalle pudonneiden määrää ei tiedä kukaan. Samaan aikaan Rakennusliitto Keski-Suomi arvioi, että maakunnassa on lähemmäs 200 ulkomaista rakentajaa.
Koko maassa työttömänä on noin 10 000 rakennusmiestä. Rakennusliiton mukaan ilman ulkomaista työvoimaa alalla olisi lähes täystyöllisyys. Rakennusliitto ja sen alajärjestöt eivät kuitenkaan vastusta ulkomaista työvoimaa sinällään, vaan työehtojen polkemista.
- Villiintyminen on lievä sana alalle, Etelä-Suomessa on täysi kaaos päällä. Viranomaisvalvontaa tarvittaisiin lisää. Meillä on Rakennusliitolla Keski-Suomessa kaksi työntekijää, ja aluehallintoviranomaisen resurssi on vielä ohuempi, sanoo Rakennusliitto Keski-Suomen toimitsija Juhani Manninen.
Ulkomaiset mutkan kautta - paperit kunnossa
Rakennusliitossa ihmetellään muun muassa sitä, miksi suomalaisyritykset eivät palkkaa ulkomaista työvoimaa suoraan työsuhteeseen, vaan käyttävät välikäsiä. Rakennusteollisuus kun on sekin sitoutunut harmaan työvoiman kitkemiseen.
- Työnantajaliitto RT:n jäsenyritykset käyttävät entistä enemmän ulkomaista työvoimaa, ja käyttävät sitä nimenomaan aliurakoitsijoiden ja vuokrayhtiöiden kautta. Jos he todella haluaisivat lähteä karsimaan tätä ongelmaa, niin järjestäytyneiden työnantajien pitäisi olla etunenässä tässä, Manninen sanoo.
Villiytyneen ulkomaisen työvoiman valvonta on aliresursoitu sekä liitossa että viranomaistahoilla. Ulkomaista työvoimaa valvotaan tarkistamalla paperit, ja ne ovatkin varsin usein kunnossa. Eri asia on, vastaavatko paperit todellisuutta. On epäilty, että esimerkiksi Virossa olisi pajoja, jotka tehtailevat Suomeen tarvittavia papereita.
http://yle.fi/alueet/keski-suomi/2011/02/harmaa_tyovoima_syo_rakentamisen_tyollisyytta_2357887.html
Harmaa työvoima syö rakentamisen työllisyyttä.
Harmaa työvoima syö
2
162
Vastaukset
- bfbfbffbb
Tämän takia vaihdoin alaa ja olen koulussa opiskelemassa alaa missä löytyy duunia mutta ihan kuka tahansa hampuusi ei voi tehdä sitä koska alalle vaaditaan ammatti tutkinto.
- nisdvyn
"on epäilty että virossa on pajoja", no voi kuule 100% varmuudella virossa on pajoja jotka väärentävät kaikkea mahdollista suomen markkinoille. ensimmäinen työturvallisuuskorttinikin oli työnantajani tällaisesta pajasta tilaama väärennös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?802923Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,282637Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville472451Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122124Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1111642- 1671403
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa291138- 521072
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih15866Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois112853