Lahti ja ympäristö huom!

Jotta ei menisi ihan jaskan jauhamiseksi, niin Eläinten hautausmaan, eli "Ressunpuiston" kävijät...paikka muistuttaa pommitettua Dresdeniä, siellä on surutta vedetty motolla kaikki haudat sileäksi...4-H yhdistys Kuulemma hoitaa nykyisin aluetta. Meillä kaksi hautaa on säästynyt , mutta monia odottaa hävityksen-kauhistus. Laitoin kaupungille postia noista hakkuista ja ja jaan tämän kartan muille, joita asia koskettaa.Sain tämän metsätointen johtajalta. Hautausmaan itäinen osa jyrätään tien alle ja muistomerkit on kuulemma kerätty "muistolehtoon"
keskemmälle (lännemmäksi) lemmikkien viimeistä leposijaa. Osoite: http://aijaa.com/002449999503

16

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Klikkaaja pieni, älä tee sitä. Antaa tämän tiedoituksen olla...

    • Eli kaikki ristit ym. symbolit on kaadettu siellä haudoilta joidenkin loukkaantumisen takia ja kymmeniä hautoja jäänyt "huoltoteiden" alle. Itse kävin pystyttämässä
      uudestaan ja takaan, että jos Iitan ja Ukon hauta häpäistään toisen kerran,
      teen kosto-iskun viereiselle ihmisraatojen loppu-sijoituspaikalle ja työnnän paketillisen pekonia joka raadon perceeceen heideän uskonnollisesta vakaumuksesta välittämättä.

    • Aika törkeetä

      Miksei anneta lemmikien vaan olla rauhassa haudassa?

      • En tiedä. Loukkaus päin kasvoja. Tuollaiseen julkeuteen ei vain voi kuin vastata samalla mitalla.


    • Näemmä

      Mister J on tuohtunut.

      • Näemmä

        Se o ny hurjana.


      • Näemmä
        Näemmä kirjoitti:

        Se o ny hurjana.

        Elokuvasta Kahdeksan surmanluotia.


    • Juu olen nähnyt tuon kauhistuksen, se on todella kuin pommin jäljeltä...Meidän parin isovilliksen ja rottiksen haudat on myös siellä vanhalla puolella, vielä ovat säästyneet, mutta luulen että nekin vielä on niideneläinten hautojen raiskaajien tiellä.

      Toi linkki ei mulle jostain syystä auennut ?

    • Päivitystä: 4-h yhdistys pahoittelee tilannetta. Mun rottien haudat on hävinnyt
      maan tasalle, eikä löydetty. Koirien haudat onneksi säästyneet. Muistokivi on rikottu (keskeltä halki), ajettu motolla päälle "hankikannolla". Vttu mitä pskaa! :(

      • rotat:)))))))))

        :))))))))))))


      • 14+8
        rotat:))))))))) kirjoitti:

        :))))))))))))

        Kesyrotat on kuule niin monille rakkaita, seurallisia ja viisaita oppivaisia lemmikkieläimiä.


    • Pahoitellaan ja pahoitellaan tapahtunutta...Vttu tätä se on päätöksen teko täällä
      Lahessa! Edelleenkin kehoitan jokaista, jonka lemmikkejä on haudattu ko. hautausmaalle tarkistamaan oma tilanne! Arvostan jokaista edesmennyttä rottaani
      enemmän kuin näitä häpäisijöitä. Ukon tuhotusta hautakivestä saa joku maksaa,
      mutta vaan pahoitellaan...Yksi mun kamu ei löytänyt oman rakkaansa hautaa, kun
      käytin hänet paikalla. Tulevan "huoltotien" alla vissiin ja kun maamerkit, puut yms kaadettu ympäriltä, niin aika hiljaista on löytää.

    • http://www.ess.fi/?article=368711

      "Eläinten hautausmaa kuin sodan jäljiltä"

      Sinne vaan koottu kaikki muistomerkit yhteen nippuun...ess-forumilla keskustelua aiheesta.

    • Laita ojennukseen

      Kaishakunin julisti sitten sodan käyntiin täällä Lahdessa?! Etlarista ja Iltalehdestä luin, ei mutta ei noin saa tehdä eläimien haudoille.

      • 20+3

        Kohta varmaan alkaa suomi kp ja lahti-saloranta papattaa kuin talvisodassa?


    • reps.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      294
      4176
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2375
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe