Hiiri vai hamsteri?!

Haaveilija...

Olen 16-vuotias tyttö ja olen miettinyt lemmikin ostoa, aiemmin mulla on ollu roborovski. Ongelmana kuitenkin on, etten tiedä mikä jyrsijä olisi kivoin; kesyhiiri, syrkki vaiko talvikko.

Haluaisin että lemmikki olisi syliteltävä, mutta se olisi silti aktiivinen häkissä ja voisin seurailla sen touhuja. Melko helppo kesyyntyminenkin olisi plussaa. Hirmuna en pysty juoksutusta järjestämään, sillä meillä on koira - tosin voihan sitä esim. jonkun juoksutus-laatikonkin väsätä :)

Kokemuksia ja mielipiteitä lajeista otetaan vastaan!

6

1214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gerbilfan:)

      Gerbiili olisi hyvä koska ne kesyyntyvät melko helposti:) Ja aktiivisia ne ovat, mutta gerbiileitä pitäisi juoksuttaa melkein joka päivä. Ja muista jos hankit gerbiilin niitä pitää hankkia ainakin kaksi 3-4 laumat ovat myös hyviä. Toivotavasti tästä oli apua;)

      • Haaveilija...

        Toi gerbiili vaikuttaa vähän liiankin aktiiviselta mun makuun, oon siis miettiny kaikki maailman lajit läpi, ja syrkki, talvikko sekä hiiri on jääneet jäljelle :D Eli noista toivoisin saavani mielipiteitä.


    • Sedä

      Vaihtoehdoista syrkki on isoin, joten sen pitäisi mieluiten päästä juoksemaan myös jonkin huoneen lattialle. Se on isoimpana myös ehkä helpoin käsitellä.

      Vaihtoehdoista eniten katseltavaa olisi luultavasti muutamassa naarashiiressä (nämä siis laumaeläimiä, mielellään ainakin kolme), toisaalta siksi että niitä on useampi, toisaalta siksi että ne ovat hamstereihin verrattuna ketterämpiä, jolloin niiden asumukseen voi rakennella vaihtelevasti myös kiipeilyvirikkeitä. Jos taas haluat vain yhden jyrsijän, uroshiiri (näitä taas pidetään aina yksittäin) voi kesyyntyä mukavaksi, se on periaatteessa laumaeläin eli hakee seuraa ihmisestäkin, ne ovat usein rauhallisempia, pitkäikäisempiä ja tulevat kesymmiksi, mutta toisaalta haisevat naaraita enemmän. Hiiret haisevat ylipäänsä enemmän kuin hamsterit (= täytyy siivota useammin).

      Suosittelen kuitenkin tutustumaan ko. eläimiin muuallakin.

    • Haaveilija...

      Joo, taidan jättää ton syrkin pois laskuista, se vaikuttaa ehkä liian vaikeelta mulle... Noh, nyt on enää noi kaks vaihtoehtoa ja pet-exposta saan toivottavasti selvyyttää asiaan ;)

    • Samanhenkinenn

      Talvikon ja hiiren/hiirien välillä ei taida olla hirveästi eroa, kesyyntyvät helposti ja ovat helposti käsiteltäviä. Eiköhän se kuitenkin aukene kun selailet foorumien juttuja, näin ainakin minulla selkeni ja harkitsin juuri samojen eläinten välillä :D Ja vielä samanikäisenäkin, nyt on talvikkopoju asustellut luonani yli puolitoista vuotta mutta kyllä se hiiripoika kotoa jossain vaiheessa löytyy :)

      • Hiirifani123

        Moi! Jos sä haluut sylissä pidettävän nii sitte ottaisin hamsterin
        mutta hamsteri sitte on taas vähän "tylsä" häkissä eli ei hirveesti
        mitään touhua. Mulla on neljä hiirtä ollu mutta nyt enää kaksi ja sen perusteella ottaisin edelleenki hiiren. Toivottavasti oli jtn. apua mutta heippa sulle!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      530
      2438
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      66
      1393
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1330
    4. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      96
      1250
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1218
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      105
      1098
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      133
      974
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      910
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      841
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      780
    Aihe