Sukulaisillamme on viisivuotias cavalierkingcharlesinspanieli, jota minun käy sääliksi.
Koiraa pidetään päivät pitkät joko ulkona pienessä muutaman neliömetrin puutarhassa ja yöt sisällä kytkettynä metrin pituiseen hihnaan. Lenkitys on harvinaista herkkua.
Koira on luonteeltaan kiltti, mutta hermostunut ja haukkuu paljon. Omistajiltaan koira ei saa koskaan positiivista palautetta, ja ainoa huomio on hiljaa komentaminen tai tieltä pois potkaiseminen. En ole koskaan nähnyt heidän leikkivän koiran kanssa tai kouluttavan sitä. Harvoissa tapauksissa, kun koira päästetään vapaaksi, on se rauhallinen ja järkevänoloinen, mutta hihnan päässä se on pelokas ja villi.
Kuinka voisin auttaa koiraparkaa? En ymmärrä miksi tämä perhe on alunperinkään ottanut koiran. Vaimo olisi ilmeisesti erittäin halukas luopumaan koirasta, mutta mies ei.
Voinko ilmoittaa tapauksesta jonnekin nimettömänä? Tai onko vinkkejä miten voisin ottaa asian keskusteltavaksi perheen kanssa? Kyseisten ihmisten kanssa on todella hankala keskustella tai varsinkaan yrittää antaa minkäänlaisia neuvoja :(
Kiitos neuvoista jo etukäteen!
Kuinka auttaa tuttua koiraparkaa?
5
222
Vastaukset
- vituttaa tollaset!
tee nyt jumalauke ilmoitus siitä. ei toi ole mitään koiran elämää! miksi ihmeessä ihminen ottaa koiran jos sitä noin pitdetään?!?!? hihnassa sisällä, miksi?????? yöt siis. opettaisi ne tavat sille niin ei tarvi hihnassa pitää! tieltä pois POTKAISEMINEN???? sitten ihmetellään taas pian miksi koira puri omistajaa... voi luoja näitä idiootteja!
tee nyt siitä eläinsuojeluilmoitus!!! sen voi tehdä nimettömänä! - Reemi
Tämä on ehdottomasti eläinsuojeluilmoituksen paikka. Jos voit tehdä ilmoituksen alueesi eläinsuojeluvalvojalle nimettömänä, se on ihan ok: laita tarkat osoite- ja omistajatiedot sekä mahdollisimman yksityiskohtaista tietoa. Jos alueesi yhdistys ei ota nimettömänä tehtyjä ilmoituksia vastaan, älä pelkää tehdä sitä omalla nimelläsi: Se ei ikinä kantaudu omistajien tietoon. Rohkeutta! Ja kerro, kuinka asia etenee.
- Hätä
Ilmoitus ja heti eläinsuojeluun tai poliisille. Koira pois tuollaiselta eikä mitään koeaikaa. Ojennus ei tehoa tuollaiseen koiran omistajaan.
- heppatyttö
Pitäisi varmaan ilmoittaa jonnekin tosta naisesta Marttilassa. Hevosparat hänen kiukunpuuskiensa uhrina.
- Toimikaa!
Eläinsuojeluasioissa yhteys aina ensin kunnaneläinlääkäriin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1433485Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371980Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575701925Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.134976- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847