mikä osa munassa on alkio? lintuni teki munan ja särjin sen katsoakseni onko minulla kaksi naarasta vai uros ja naaras.. miten on? onko se keltuainen alkio?
mikä on alkio??
4
740
Vastaukset
- enkuli undu
alkio on se kun poikanen on juuri alkanut kehittyä eli jos rikot munan se keltuainen ei näytä tavalliselta vaan vähän oudolta niin siinä on poikasen alkoi. ps,kommentoikaa jos olen väärässä.
- -M-
Munassahan valkuainen on suurimmaksi osin pehmikettä ja pitää yllä kosteutta, keltuainen eli ruskuainen taas on melkein kokonaan vararavintoa poikasen kasvulle. Alkio on se varsinainen "kasvupiste" eli se munasolun osa joka lähtee jakaantumaan ja kasvamaan poikaseksi. Alkion voi tarkkasilmäinen erottaa rikotusta munasta pienenä täplänä ruskuaisen pinnalla, ja tietysti hedelmöityneessä munassa alkio alkaa haudottaessa kehittyä ja ruskuaisen ympärille kasvaa verisuonia ravinteita kuljettamaan.
Juuri munitusta munasta ei vielä voi päätellä onko se hedelmöitynyt vai ei vaan vasta muutaman päivän haudonnan jälkeen, ja voihan naaraslintu munia hedelmöitymättömiä munia vaikka kaveri olisi koiraskin... - Nilla
alkiota vastaa sikiö. Nisäkkäillä sikiö saa ravintonsa istukan kautta, munivilla eläimillä keltuainen on alkion ravintoa. Itse alkio näkyy muutaman päivän kuluttua munimisesta "veritäplänä" keltuaisen pinnassa. Vastamunitun munan ketuaisessa tätä veritäplää ei vielä näe.
- Ida-Emilia
Sukupuolten selvittämiseen on varmasti helpompikin keino. :) Siinäkin tapauksessa, että munia tulisi koiraalle ja naaraalle, ne saattaisivat olla hedelmöittymättömiä.
Kuvailehan lintujesi ulkonäköä ja käyttäytymistä, esim sitä, laulavatko jne. Se jo kertoo jonkin verran. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää422210Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652078Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363921696Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75935
- 27899