perheen emäntä, kun pyykkiikone jauhaa 00.55? rivariss? Luulis, että ihan normi kaupassa akka töissä ?
kiireinen on
15
207
Vastaukset
- Jauhaa!
Päässäs jauhaa!
- yökastelua?????
Asut ilmeisesti vielä kotona - eli äitin ja isän huollettavana ? - eli näin ollen sinulla ei ilmeisesti ole mitään käsitystä yö / päivä sähköjen hintaeroista! yösähkö on paljon halvempaa oli töissä tai ei..siinä hiukan apua yöunikatkoksiin /pohdiskeluihin ja sitä kautta tuleviin yökasteluihin...hommaa earit tai muuta muualle--> ( jos taas olet joku sosiaalipummi, jonka sähkölaskut maksaa sossu -piä pääsi kiinni ja maksappa ite kalliit sähkölaskut nin pesukoneen äänikin rupeaa kuulostamaan korvissa musiikilta )!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- Huollettava joo...
Kyllä Ritu kotona asuu, Ja vahtaa naapureitaan päivät ja siinä välillä chatissä roikkuu. Siinä Ritun elämä.
Huollettavaa olis... - Nukun öisin
Ei se yösähkö ole automaattisesti halvempaa ilman eri sopimusta...eikä sitä voi kaikissa taloyhtiöissä edes yksittäiseen asuntoon erikseen ottaa. Yksi tuttu kertoi yösähköstä luopumisen pienentäneen sähkölaskua. Tiedän kyllä näitä vähän yksinkertaisia tyyppejä, jotka sulkevat ikkunoita keskuslämmitystalossa, jotta sähkölasku pienenisi tai jotka kuvittelevat, että yöllä automaattisesti sähkö on halvempaa, miten on sinun laitasi? Luuletko niin?
Nykyiset pesukoneet on kyllä niin hiljaisia, että pitänee olla seinä korvassa kiinni että sen kuulee, lähinnä linkous max 10 min. on vähän kovaäänisempää. Itse en ole koskaan kuullut seinänaapurini pesukoneen ääntä, mutta alakerran taloyhtiön ISO ja VANHA pesukone kuuluu kylppäriin, kun se on suoraan alapuolella, samoin naapurista kuuluu kuivarin ääni ja linkous kylppäriin, suoraan yläpuolelta, mutta ei muihin huoneisiin. Omakotitalossa lapsuuden kotona käydessäni pyykkään paljon, ja monesti nukahdan pesukoneen ääneen, kun se on niin tasaista hyrinää. Itse en silti pese pyykkiä kerrostalossan klo 10 jälkeen. - ouyifv
Nukun öisin kirjoitti:
Ei se yösähkö ole automaattisesti halvempaa ilman eri sopimusta...eikä sitä voi kaikissa taloyhtiöissä edes yksittäiseen asuntoon erikseen ottaa. Yksi tuttu kertoi yösähköstä luopumisen pienentäneen sähkölaskua. Tiedän kyllä näitä vähän yksinkertaisia tyyppejä, jotka sulkevat ikkunoita keskuslämmitystalossa, jotta sähkölasku pienenisi tai jotka kuvittelevat, että yöllä automaattisesti sähkö on halvempaa, miten on sinun laitasi? Luuletko niin?
Nykyiset pesukoneet on kyllä niin hiljaisia, että pitänee olla seinä korvassa kiinni että sen kuulee, lähinnä linkous max 10 min. on vähän kovaäänisempää. Itse en ole koskaan kuullut seinänaapurini pesukoneen ääntä, mutta alakerran taloyhtiön ISO ja VANHA pesukone kuuluu kylppäriin, kun se on suoraan alapuolella, samoin naapurista kuuluu kuivarin ääni ja linkous kylppäriin, suoraan yläpuolelta, mutta ei muihin huoneisiin. Omakotitalossa lapsuuden kotona käydessäni pyykkään paljon, ja monesti nukahdan pesukoneen ääneen, kun se on niin tasaista hyrinää. Itse en silti pese pyykkiä kerrostalossan klo 10 jälkeen.Ja tuo aloittaja luulee vielä, että tuo pesukoneen ääni kuuluu kahden asunnon päästä. Ei ole siis tuo "kaupan akka" edes aloittajan seinänaapuri.
Mahtaa olla melkoinen pesukone, että kuuluu monen asunnon päähän! :D - hehhehehhehheheh
Nukun öisin kirjoitti:
Ei se yösähkö ole automaattisesti halvempaa ilman eri sopimusta...eikä sitä voi kaikissa taloyhtiöissä edes yksittäiseen asuntoon erikseen ottaa. Yksi tuttu kertoi yösähköstä luopumisen pienentäneen sähkölaskua. Tiedän kyllä näitä vähän yksinkertaisia tyyppejä, jotka sulkevat ikkunoita keskuslämmitystalossa, jotta sähkölasku pienenisi tai jotka kuvittelevat, että yöllä automaattisesti sähkö on halvempaa, miten on sinun laitasi? Luuletko niin?
Nykyiset pesukoneet on kyllä niin hiljaisia, että pitänee olla seinä korvassa kiinni että sen kuulee, lähinnä linkous max 10 min. on vähän kovaäänisempää. Itse en ole koskaan kuullut seinänaapurini pesukoneen ääntä, mutta alakerran taloyhtiön ISO ja VANHA pesukone kuuluu kylppäriin, kun se on suoraan alapuolella, samoin naapurista kuuluu kuivarin ääni ja linkous kylppäriin, suoraan yläpuolelta, mutta ei muihin huoneisiin. Omakotitalossa lapsuuden kotona käydessäni pyykkään paljon, ja monesti nukahdan pesukoneen ääneen, kun se on niin tasaista hyrinää. Itse en silti pese pyykkiä kerrostalossan klo 10 jälkeen.Näitä tampioita, jotka ovat KUULLEET, että yösähkö on halvempaa, ja sitten käyttävät kaikkia sähkölaitteitaan yöllä luulossa että sähkölasku pienenee, on kyllä yllättävän paljon. hiukan hymyilyttää aggressiivinen viesti aiheesta, josta itsellä ei ole todellsista tietoa.
- Tuttu?
Oot sie jotenki tuttu. Murre on tost jormualta läht, ku yritetään puhuu sillai kaupunkilaist.
- Tutul
Tarkotin aloittajalle. Sil tutul?
- Juntit!!!!!!!!!!
perheen emäntä, kun pyykkiikone jauhaa 00.55? rivariss? Luulis, että ihan normi kaupassa akka töissä ?
Perh emänt, ku pyykkikonnei jauhai 00,55 ? RIVARISSS :) LUULIS, ett iha normii kaupas akkai töis ?
Opettele kunnolla juppi-helsinki osastoa....olitte kainuusta , mistä hyvänsä...sen on penskat niin että JUNTTEJA OLLAAN ja JUNTTEINA PYSYTÄÄN!!!! Että puhutaan tätä meidän omaa normaali-suomea..-huvittaa kun jotkut meistä JUNTEISTA yrittää puhua S I L L O A I ! :) - JUUUUUUUUUUUUUUUUUUU
Juntit!!!!!!!!!! kirjoitti:
perheen emäntä, kun pyykkiikone jauhaa 00.55? rivariss? Luulis, että ihan normi kaupassa akka töissä ?
Perh emänt, ku pyykkikonnei jauhai 00,55 ? RIVARISSS :) LUULIS, ett iha normii kaupas akkai töis ?
Opettele kunnolla juppi-helsinki osastoa....olitte kainuusta , mistä hyvänsä...sen on penskat niin että JUNTTEJA OLLAAN ja JUNTTEINA PYSYTÄÄN!!!! Että puhutaan tätä meidän omaa normaali-suomea..-huvittaa kun jotkut meistä JUNTEISTA yrittää puhua S I L L O A I ! :)jUUU..EI OLLA HESAS..LÄHINNÄ HETTEENMÄESSÄ.
- lOHTAJAL
JUUUUUUUUUUUUUUUUUUU kirjoitti:
jUUU..EI OLLA HESAS..LÄHINNÄ HETTEENMÄESSÄ.
EI KU LOHTAJAL....
- kainuussss
lOHTAJAL kirjoitti:
EI KU LOHTAJAL....
Kajaanisss ainakin.
- On se siisti mies
Meillä vaan isäntä on niin kiireinen että pesee pyykit vaikka aamulla klo 0300.
Huutakoon naapurin akka mitä hyvänsä. - "nauraa vaan"
Niinhän se pitääkin. Meillä näytästäs naapurin akasta että ei taida pahemmin pyykkejään pestä vaikka on olevinaan oikein ammattilainen.
- Tyypillistä.....
Ne jotka jauhavat pyykkiä yöllä,tai käyvät siellä niin ruikutetussa suihkussa ovat luultavasti niitä vuorotyöläisiä, jotka teidänkin paskanne aikanaan siivoavat..Hankkikaa pikkusieluset ihmiset vaikka korvatulpat tai jos luottoa piisaa niin omakotitalo! (..ainiin,mutta sielläkin on koirankakkoja mun omalla (vuokra) tontilla!!!!)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa782631Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava631712SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän71670Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2631565Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --81538Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue261236Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.251088Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411042RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041012Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?79996