Hyvät ja viisaammat kanssamopoilijat, apua! Ostin syksyllä sohvan ja myyjän sitä esitellessä, mopo toimi kuin kello (se sveitsiläinen) ;) Ajelin härpäkkeen autohallin nurkkaan ja nyt sitten kokeilin innoissani starttailla. Akun tietysti latasin talvella ja pyörän tankkasin täyteen silloin talliin viedessäni. Nyt sitten ei starttaa millään;( Vähän lupaa ilman kaasua mutta sammahtaa heti. Vaihdoin tulpat ja vielä sytytysjohtimetkin. Tulpat kastuu vaan heti kun starttaan. Eetterillä pelleilemällä lähtee käyntiin, aluksi ontuu ja kakoo, kohta alkaa toimia ja sen jälkeen kun vielä lämmin, lähtee laakista käymään joka kerta. Aamulla kun kokeilen uudelleen, ei mitään;) Tulpat taas märkänä. Persaukisena ei oikein ilkeisi korjaamoon viedä, jos joku osaisi vinkata, mistä kannattaa aloittaa vian etsiminen. Varmaan kaasuttimesta? Älkää nyt ruoskiko pahasti, ei kaikki ole mestareita joka asiassa;) Kiitos etukäteen;)
Starttiongelmia
3
223
Vastaukset
- timango
Lisään vielä edelliseen: Kyseessä on siis vanhempi 4 sylinterinen kaasarimalli, 1200cc. Lisäsin bensan joukkoon huoltoasemalta ostettua ainetta joka näyttää olevan kerosiinia, no yksi naapuri sanoi ettei sitä saisi tankkiin laittaa joten tyhjensin bensat kannuun ja laitoin puhtaan 98n sisään. Starttispraylla käymään ja hyvin toimi;) Ajelin lenkin ja starttailin vielä illallakin. Joka kerta heti käymään. Nyt aamulla kokeilin, ei sitten millään, ensin vähän lupaili, sitten hyytyi kokonaan. ;( Tallissa on n. 15 astetta lämmintä.
- Minäite+1
Joko se on vaiva selvinny? Lähtisin tutkimaan asiaa kohon venttiileistä. Pieni vuoto saa kaasarit tulvimaan paikallaan ollessa, käydessä taas näin ei käy.
- Volttimittari
Ehkä syy on jo selvinnyt, mutta veikkaisin akkua. Jaksaa kyllä pyörittää nelkkua, mutta sytkään ei tule enää tarpeeksi jännitettä että saisi bensan palamaan. Starttipilotin eetteri palaa paljon helpommin joten sillä lähtee käyntiin. Osta halpa yleismittari ja mittaa jännitteet akusta kuormittamatta, valoilla kuormittaen ja startatessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä1283187IPCC romahtaa
Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl652270Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri1582188Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al561922- 1471504
Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta
Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Suomen Kansa ei selvästikään p271489Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha6241026- 100936
- 106892
- 57843