APUA! Alustin muistikorttini jossa puolentoista kuukauden kuvat!
Olen ottanut yhden kuvan paalle, olen tanssija ja kuvat minulle super tarkeita. olen valmis maksmaan vaikka pari satasta niiden palauttamisesta.
Tietaako kukaan miten saisin ne takaisin. Kamera on canonin.
APUA! Alustin muistikorttini jossa puolntoista kuukauden kuvat
21
370
Vastaukset
laita kortti muistikortin lukijaan, lataa ja asenna tietokoneellesi esim recuva ja yritä palauttaa. luultavasti suurin osa palautuksista onnistuu.
http://www.download.fi/tyopoyta/tiedostojen_palautus/recuva.cfm
ole hyvä :)- mmp1
voi ihanaa. tuhannet kiitokset.
matka johon saastetty rahaa 2vuotta ja kuvia ja videoina treeni materiaalia. nyt saan huokaita 100 prosenttisesti helpotuksesta. - mmp1
Jos jonkun helsinki vantaa seudulta loytaisin joka osaisi tehda taman prosessin, olisin valmis maksamaan siita semoisen 70 e. Itse olen tytto ja onneton tietokoneiden kanssa.
Jos jotakuta kiinnostaa niin viestia
[email protected]no eikö se onnistunut recuvalla?
jos sulla ei ole muistikortin lukijaa niin kamera kiinni tietsikkaan ja palautat. tee palautuskansio johon palautat. koska et ole kirjoittanut päälle =kuvannut niin pitäisi onnistua hienosti.
kokeilin äsken palauttaa roskakorista poistetut ja vanhin kuva oli jostain vuodelta 2010. ei ollut vielä ylikirjoitettu.
avaat recuvan ja käytät avustajaa. klikkaa seuraava ja laitat täpin ylimmäiseen eli kuvia. sitten seuraava ja laitat täpin muusta kansiosta ja siitä oikealta selaa ja avautuneesta ikkunasta valkkaat canonin joka näkyy erillisenä asemana ja sieltä canonista valkkaat kuvat kansion ja klikkaat seuraava. älä laita täppiä siihen deep scan. sitten vaan aloita. jos kaikki ei palaudu niin tee sama uudestaan mutta laita täppi siihen deepscan.
jos siinä on videoita niin tee samat mutta valitse alussa videot kuvien sijasta.
kerro jos auttoi.harrastelijakirurgi kirjoitti:
no eikö se onnistunut recuvalla?
jos sulla ei ole muistikortin lukijaa niin kamera kiinni tietsikkaan ja palautat. tee palautuskansio johon palautat. koska et ole kirjoittanut päälle =kuvannut niin pitäisi onnistua hienosti.
kokeilin äsken palauttaa roskakorista poistetut ja vanhin kuva oli jostain vuodelta 2010. ei ollut vielä ylikirjoitettu.
avaat recuvan ja käytät avustajaa. klikkaa seuraava ja laitat täpin ylimmäiseen eli kuvia. sitten seuraava ja laitat täpin muusta kansiosta ja siitä oikealta selaa ja avautuneesta ikkunasta valkkaat canonin joka näkyy erillisenä asemana ja sieltä canonista valkkaat kuvat kansion ja klikkaat seuraava. älä laita täppiä siihen deep scan. sitten vaan aloita. jos kaikki ei palaudu niin tee sama uudestaan mutta laita täppi siihen deepscan.
jos siinä on videoita niin tee samat mutta valitse alussa videot kuvien sijasta.
kerro jos auttoi.Recuva ei osaa palauttaa suoraan kamerasta - ellei kamera näy levyasemana tietokoneelle. Esimerkiksi Canonin kamerat eivät näy.
okaro kirjoitti:
Recuva ei osaa palauttaa suoraan kamerasta - ellei kamera näy levyasemana tietokoneelle. Esimerkiksi Canonin kamerat eivät näy.
kyllä mulla ainakin näkyy molemmat canonit levyasemana, pokkari sekä järkkäri.
mutta se tietty on mahdollista että recuva ei ymmärrä sitä asemana kun taas muistikortinlukijan se ymmärtää ja usbitikut. no tämä ny oli arvailua koska en ole kokeillut suoraan kamerasta palautusta.harrastelijakirurgi kirjoitti:
kyllä mulla ainakin näkyy molemmat canonit levyasemana, pokkari sekä järkkäri.
mutta se tietty on mahdollista että recuva ei ymmärrä sitä asemana kun taas muistikortinlukijan se ymmärtää ja usbitikut. no tämä ny oli arvailua koska en ole kokeillut suoraan kamerasta palautusta.Joissain vanhoissa Canoneissa tosiaan oli asetus, jolla sai määrätä, näkyykö kamera levyasemana. Mikään minun neljästä Canonisa ei näy. Kaikki näkyvät vain kameroina.
- hookooo
okaro kirjoitti:
Joissain vanhoissa Canoneissa tosiaan oli asetus, jolla sai määrätä, näkyykö kamera levyasemana. Mikään minun neljästä Canonisa ei näy. Kaikki näkyvät vain kameroina.
olit muuten oikeassa. se näkyy nimellä canon eikä asemana.
kirurgi - myös
www.recover.fi on varmaan halvin noista palauttaleijoista 40e maksaa
- mmp1
En ole viela ehtinyt koittaa. Kamala huoli vaan tiedostoista kun taalla kaikki treeni materiaali. Palaan takaisin suomeen torstaina ja saan kayttooni kamerani latausjohdon.
- mmp1
itseasiassa ostin johdon. olen kuvannut yhden kuvan paalle, ja eipa taida kylla onnistua.
usbijohto sulla on varmaan tullut kameran mukana.
ei se yksi otettu kuva vaikuta kuin korkeintaan yhteen kuvaan jos siihenkään.
kyllä se onnistuu :)Olisit johdon sijaan ostanut sen lukijan. Sillä onnistuu, johdolla riippuu kamerasta Esimerkiksi tässä on edullinen lukija SD-korteille:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/14910/cmhxs/Kingston-Mobilelite-G2.
- mmp1
jap. se tuli mukana, mutta on mulla suomessa. Nyt olen viela japanissa. itseasiassa on ladannut semmoisen tunnin talla hetkella. tata prosessia hankaloittaa viela hieman se etta suurin osa tiedostojen tekstista on japaniksi koneella jota taalla kaytan. Pidetaan peukkuja etta onnistuisi.
- mmp1
ma kayn hakemassa itelleni kanssa lukijan. ei mitaan hajua ohjelmasta jolla onnistuisi pelkalla johdolla?
- mmp1
sain kylla kuvat koneelle mutta ne eivat isona avaudu. mika neuvoksi.
- helsinivantaa
Tules nyt sielta akaslompolosta vantaalle, niin katsotaan...
Siis palautit ne kortinlukijalla ja Recuvalla? Palautuksessa saattaa tulla myös viallisia tiedostoja. Kyse ei ole mistään idioottivarmasta asiasta.
- Kauppiaan puheille?
Sun kannattas varmaan hankkia semmoinen Nikoni seuraavaksi kameraksesi johon sopii kaksi erillistä muistikorttia joista toista voinet käyttää "varmuuskopiona"
ellet vahingossa alusta sitäkin etkä osaa enään ominavuin palauttaa dataa..
susittelen kääntymistä asijantuntevan puoleenTuskin mikään normaali valokuvausliikekkään Suomessa mikä tekee noita hommia 200euroa
ottaa ellei kuvia oo aivan mahottomasti voi jäähä alle ton 70E.
Ne tekee kai tuntityönä asijakspalveluna.
Ammattilaiset käyttää muuten sellaista pientä näppärää mutta melkein alottelija
harrastaja kamerarungon hintasta laitetta mihin he kopio kuvakorttinsa mieluiten
mahollisimman pian. - 14 8
Oppia ikä kaikki. Kuvat aina heti koneelle ja kopiot ulkoiselle kiintolevylle. Pienemmät ulkoiset levyt ovat nykyisin lompakon kokoisia, joten toimii matkallakin varsin hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1118224Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1017482Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot885656Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,885616Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194810Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1282601Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592485Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81465Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71424Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa521305