Jos pakkoruotsille ei ole muuta perustelua kuin laki kaksikielisyydestä (perustuslaki), niin silloin pitää lakia muuttaa. Kehäpäätelmä ei toimi lain perusteena. Lait on laadittu jonkun aiheellisen asian takia, ne eivät ole olemassa itsensä tai toistensa takia, vaan niiile pitää olla aiheellinen perustelu.
Laki kaksikielisyydestä ja laki pakkoruotsista eivät voi olla kannattelemassa toinen toisiaan. Poistamalla toisen murenee toisenkin merkitys.
Juuri tämän takia pakkoruotsittajat ovat kynsin ja hampain pitäneet pakkoruotsista kiinni. Kun laki pakkoruotsista poistuu huomaamme keinotekoisen kaksikielisyyden roikkuneen tyhjän päällä, ja päinvastoin.
Laki kaksikielisyydestä ja laki pakkoruotsista eivät voi olla kannattelemassa toinen toisiaan. Poistamalla toisen murenee toisenkin merkitys.
Juuri tämän takia pakkoruotsittajat ovat kynsin ja hampain pitäneet pakkoruotsista kiinni. Kun laki pakkoruotsista poistuu huomaamme keinotekoisen kaksikielisyyden roikkuneen tyhjän päällä, ja päinvastoin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
voisitko tähän kertoa että tiedätkö yhtään miten peruslakia muutetaan?
voimalla jos ei muuten onnistu
Et siis ymmärätänyt mitään kirjoituksestani. Pakkoruotsi ei ole perustuslaissa. Laki pakkoruotsista on helppo muuttaa.
Suomessa ei ole kaksikielisyyttä, on vain kaksinkertaista yksikielisyyttä. Puheet Suomen kaksikielisyydestä ovat harhaanjohtavia. Perustuslaissa LUETELLAAN että Suomessa ovat kansalliskielet suomi ja ruotsi. Laissa ei mainita kaksikielisyydestä sanallakaan. Laissa ei missään puhuta kaksikielisyydestä. Kukaan ei voi rekisteröityä kaksikieliseksi yms. Kuinka siis voisimme olla kaksikielinen maa kun ihmiset ovat yksikielisiä, suomenkielisiä tai ruotsinkielisiä?
Perustuslaissa ei mainita pakkoruotsia mitenkään. Kuinka voitaisiinkaan? Perustuslaissa määritellään perustuslailliset oikeudet, ei velvollisuuksia, opiskella pakkoruotsia tms.
Perustuslakia muutetaan lähes vuosittain. Jos et tiedä kuinka perustuslakia voidaan muuttaa niin katso internetistä - 2/3 enemmistö voi muuttaa perustuslakia eli eduskunnan paikalla olevista 2 voi muuttaa perustuslakia jos paikalla on vain 3 edustajaa.
höpö höpö. samoilla valtiopäivillä vaaditaan 5/6 enemmistö jotta perustulaki voidaan julistaa kiireellikseksi. sen jälkeen se tulee vielä hyväksyä 2/3 enemmistöllä. muuten perustuslainmuutos lepää aina yli vaalien.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Perustuslaki
missä kohtaan minä puhuin siitä että ns. pakkoruotsin poistaminen olisi perustuslakikysymys? viittasin vain sinun käyttämääsi perusteluun. pakkoruotsista ei sanonut mitään.
Miksi ylipäätään kysyt jos kerran tiedät. Internetistä kuka tahansa voi etsiä niin ei tarvitse kysellä.
Kiitoksia kellutuksesta