Sädehoidot alkavat

rs2012

25 päivä alkavat sädehoitoni.Olen käynnyt koemakaamassa alustan ja saanut tauoinit,ja nyt mietityttää miksi sain jopa oikealle puolelle,vaikka vasemmasta rinnasta on kyse?
Toinen vaihtoehto oli rinnan koko poisto,mutta sitä en halua tässä vaiheessa.Siihen oltaisiin heti ruvettu rakentamaan uutta rintaa,ihon alle oltaisiin laitettu jonkinlainen "pussi" ja siihen oltaisiin ruiskutettu keittosuolaa ja ihoa oltaisiin venytetty jollainlailla.
Sain sädehoidot siirettyä näin pitkälle,koska pelkoni on niin suuri ja halusin toipua sytoista kunnolla ensin.

FEC kuurinihan lopetettiin 4 kerran jälkeen,koska sivuvaikutukset olivat niin pahat.Lopuksi kynnet rupesivat muuttumaan lilan värisiksi.Silmäni eivät ole vieläkään kunossa ja ulkona oleminen on hankalaa,koska ne todella valuvat vettä ja nenä myös.Vaikka onkologi sanoi että minkäänlaisia neuroloogisia vaivoja en saisi lisää,niin nekin on ikävä kyllä omalla tavallaan lisääntyneet.Olen miettinyt miten tässä olisi käynnyt jos olisin joutunut saamaan kaikki 6 sytokuuria,miten minun olisi käynnyt silloin?

Elikkä näin täällä.Kertokaa miten olette itse kokenneet sädehoidot ja minkälaisia sivuvaikutuksia olette niistä saanneet?

Hyvää kevää jatkoa palstan syöpäpotilaille ja tsemppiä!

10

278

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -ra

      Sädehoidossa ei olla kun minuutti.pari kerrallaan.Se ei tunnu miltään.Ainoastaan matkat voivat olla rasittavia kun säteitä anneaan jokainen arkipäivä peräkkäin.

    • 19+9

      Yksilöllistä tuokin.Sinä -ra olet selvinnyt todella hienosti kaikesta,kaikki ei sitä tee.

      • -ra

        No ei ihan niinkään,Sanoivat jotta voi tulla sydämeen tai keuhkoihin jotakin häikkää ja kummankin infarktin olen läpi käynyt.


    • syöppis.

      Kuka niin sanoo?

    • -ra

      Sädehoidon hoitajat.

    • syöppis.

      Eipä ole minulle tuosta mitään sanoneet vaikka olen saanut sädehoidot rintasyöpääni.

    • -ra

      Riippuu vissiin mihin kohtaan sädehoito tulee ?Minulta oli leikattu rinta ja kainalosta imusolmukkeita.Ei ollut kun pikkasen ihoa siinä alla mihinkä sädehoito laitettiin.En tiedä onko se helpompi silloin jos on osa poisto ?

    • syöppis.

      Minulla oli koko poisto ( gradus 3,kasvain 5,7cm.) sekä poistettiin kainalon imusolmukkeet joissa oli 7:ssä syöpäsoluja.Sain taxo-ceff s'ädehoidot,arimidex.5.vuotta.

    • -ra

      Minullakin oli gradus 3 samat hoidot sain.Ainoastaan Aridimex jouduttiin vaihtamaan Aromasiiniin.

    • Taas tää alkaa...

      -ra taa kertoo omia tarinoitaan,mistä kaiken keksiikään? On rumaa valehdella,ja keksiä moisia tarinoita,joku voi vielä uskoakkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      90
      1000
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      119
      853
    3. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      143
      834
    4. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      43
      816
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      667
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      639
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      591
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      32
      549
    9. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      47
      528
    10. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      62
      524
    11. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      80
      520
    12. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      65
      516
    13. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      484
    14. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      479
    15. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      3
      454
    16. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      453
    17. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      446
    18. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      446
    19. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      446
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      61
      440
    Aihe