Saako lukiossa matikasta olla kaks peräkkäistä hylättyä kurssia?
Ja jos tällä hetkellä on käymässä jo uutta kurssia, niin voidaanko siltä uudelta kurssilta heittää kesken kaiken ulos, jos kaks edellistä kurssia on molemmat hylättyjä????
Pelottaa ihan järkysti, koska en oo vielä saanut tietää miten viime kurssin koe meni, mutta sitä edellinen oli nelonen ja ne kaks kurssia on tuottaneet niin paljon tuskaa ja hampaiden kiristystä!
Entä saako ruotsin viimeinen pakollinen kurssi olla hylätty, jos kaikki muut kurssit ovat hyväksyttyjä?
Kertokaa ja antakaa mulle mielenrauha! :(
APUA, LUKIOSTA KYSYTTÄVÄÄ
4
772
Vastaukset
- ttrgddsgsd
Luulen, että saa. Mitä väliä, onko kurssit peräkkäisiä?? Matikkaa on pakko opiskella lukiossa tietty määrä ja jos esim. 6 kurssia pakko, niin 2 kurssia saa olla hylättyjä. Esim. juuri englannissa 6 kurssista 2 saa olla hylättyjä. Tuleekin tarpeen mulle toi sääntö ;)
Ruotsista en tiedä montako pakollista, mutta samoilla periaatteilla mennään. Ota selvää googlesta.- fsdfhhfgh
Mulla on ihan semmonen mielikuva, että jostain oisin saattanut kuulla, että kaks peräkkäistä ei saa olla hylättyinä, mut kuitenkaan en löydä mistään meidän koulun kurssisuoritusohjeista tämmöstä tietoa!
Pelottaa pelottaa, kun jos nyt ope heittää mut tältä tänhetkiseltä kurssilta ulos, sitten kun viime kurssin arvosana selviää... Siinä menis koko lukio sekaisin, kun voisin tänhetkisen kurssin suorittaa vasta vuoden päästä tähän aikaa kun oisin kolmosella ja kaikkien kurssien kuuluisi jo olla käytynä!
Ruotsista pitäis kai yksi kurssi saada olla hylättynä, mut mulla on myös siitäkin semmonen olo, et ihanku oisin kuullu jostain, et vika ei sais olla hylätty? Mut vaivaa kamalasti, koska en oo ollenkaan varma asiasta!
- Keskustelun aloittaja
- Rekisteröitymätön~
Joillain kouluilla on käytössä tuo ns. etenemiseste, että ruvetaan "toimenpiteisiin" kun tulee kaksi peräkkäistä hylättyä -- kuulopuheiden mukaan se tarkoittaa käytännössä sitä, että opo tulee juttelemaan että seuraavasta kurssista pitäisi nyt päästä läpi. En millään jaksa uskoa, että ainakaan nykyiseltä kurssilta heitettäisiin pois. Ei kannata pelätä, mene vaikka häiritsemään opoa jos haluat varmuuden asiasta.
Tuo etenemiseste on kuitenkin koulukohtainen asia, en sano mitään varmaksi.
Viimeinen kurssi saa olla hylätty ihan yhtä lailla kuin muutkin, ja tosiaan kursseista 2/3 pitää olla hyväksytysti suoritettuja.
Tämä on ihan valtakunnallinen säännös. - 34ywe
Tulee etenemiseste, mutta jos uusit sen ja saat edes 5 ni pitäis mennä.
Mut jos sekin menee hylätyksi, niin harkitse vaihtamista lyhyeeseen. Tulet vain kärsimään pitkässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2911171- 528795
- 1375425
- 1443724
- 693618
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353584- 403308
- 572628
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak632294- 301867