Heips! Olen piakkoin hankkimassa koiraa(shelttiä).Ja tahtoisin vinkkejä koulutuksessa.En ole ikinä omistanut koiraa ,mutta muuta kokemusta kyllä on niistä karvakasoista.Istu ja maahan käsky luonnistuu kyllä.
Elikkäs miten opetan pennulle seuraavat 'temput':
•Paikka
•Tänne
•kieri
•irti(koira irrottaa otteen esim. lelusta)
•hyppää
Auttakaaaa!!
4
98
Vastaukset
- Käytä
käsimerkkejä yhdistettynä käskysanaan. Näin oppi menee helpommin perille. Sitten vain toistoa toiston perään ja kiitosta heti kun on edes suunnilleen oikea jutska tehty..
Esimerkkejä käsimerkeistä
- Paikka, osoita etusormella alaspäin
- Tänne, osoita etusormella ylöspäin ja liikuta sitä kutsuvasti
- Kieri, tee kädellä ympyrää(opeta ensin maate/maahan-käsky)
- Irti, saat päästämään kun annat vaihtotavaran(joka parempi ja kiinnostavampi) käskyn ja sitä seuraavan vaihdon yhteydessä.
- Hyppää, taputa käsillä polviasi jos haluat vasten, jos esineen yli osoita esinettä(esim puunrunko tai muu este) ja tee kädellä kaari. Jos haluat hyppäävän kivelle(tai sohvalle), taputa kiveä(sohvaa) ja kehota hyppäämään.
Nuo oli vain esimerkkejä, teet itse omat mikäli jokin tuntuu itsestä tai koirasta epäloogiselta. Pääasia että opetat itse iloisena mutta hössöttämättä eli rauhallisena.- Kirsi5554568
Kiitos vinkeistä! Eilen tuli soitettua/varattua pentu oulusta yhdeltä ystävältäni! Neljän viikon päästä se pikku shelttipoika tulee minun luokse asumaan!
- pr_
Yllä hyvä vinkki käsimerkkien käytöstä, mutta taisit kysyä ihan siitä opettamisprosessista itsestään?
Tässä selittämisen sijaan sanon kuitenkin, että kannattaa lukea esimerkiksi Tuire Kaimion kirja Pennun kasvatus. Siellä on paljon hyödyllistä asiaa niin mainitsemiesi juttujen opettamisesta kuin paljon muustakin mitä kannattaa tietää pentua kasvattaessaan.
On nimittäin hyödyllistä myös tietää, miten koiran oppiminen oikeastaan tapahtuu pelkkien "tee näin"-ohjeiden sijaan – silloin saa valmiudet opettaa koiralle paljon muutakin. Samoin varsinaisten "temppujen" ohella koiralle on syytä opettaa monia muitakin asioita, joista kaikki eivät välttämättä tule heti itselle mieleen ekaa koiraa hankkiessa.
Onnea pennun kasvatukseen! - tiuhtiini
Kirja kateen ja katsomaan vaikka videoita aiheesta. poimit sieltä itselles sopivimmat vinkit ja opit paljo muutaki. Ja pentu kurssejakin on joka paikassa. älä kysy täällä kouluttamisesta kun et tiedä ketä vastaa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1343257Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/732114Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1371805- 1271724
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee241697- 1381355
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1061193Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441045"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!501014Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa30954