Vauvamme isosisko on pikkuinen Inkeri Hildur 14kk. Vauvalle etsimme pirteää, kaunista, nykylapsilla harvinaisempaa nimeä. Toinen nimi tulee olemaan Dagmar. Etunimi saisi olla Inkerin tapaan ihan suomenkielinen.
Esimerkkejä nimistä, joista periaatteessa pidämme, mutta jotka eivät tule silti kysymykseen: Kirsti, Esteri, Irja, Irene, Mirva, Hertta. Tuossa siis vähän tyylisuuntaa avuksi : )
Esimerkkejä nimistä, joista periaatteessa pidämme, mutta jotka eivät tule silti kysymykseen: Kirsti, Esteri, Irja, Irene, Mirva, Hertta. Tuossa siis vähän tyylisuuntaa avuksi : )
Vastaukset 14
Vanhimmat
Aurora Hedvig
Kerttu
Martta
Elvira
Lovisa
Selina
Helena
Mirjami tai Kerttu.
Ulrika
Saara
Reetta
Kreetta
Riikka
Santra
Justina
Katri
Mirka
Pirta
Riina
Raija
Virva
Virpi
Birgitta
Veera
Kivoja ehdotuksia. Kerttu, Martta, Mirjami ja Elviira parhaimmasta päästä.
Inari Dagmar, Irmelikin on tosi harvinainen mykyään. Lempinimenä murmeli :)
Bertta
Marketta
Marjatta
Maire
Marleena
Marlene
Mariella
Irmeli Dagmar olisi tosi hauska! Kaverin pikkuinen tyttö on Irina, mutta lempinimi on alusta asti ollut Irmeli. Koska tyttöä yleensä kutsutaan Irmeliksi, ovat muutamat aivan tuntemattomat tulleet kysymään, että onko tytön nimi oikeasti Irmeli. No eihän se ole, mutta palaute on aina ollut pelkästään positiivista, varsinkin kun tyttö on topakka pikku tättähäärä :D Minkään Viivin tai Isabellan siskolle en Irmeliä suosittele, mutta Inkerin siskolle tuo voisi kyllä käydä ihan vaikka etunimeksikin :D
(Ja lempinimen lempinimenä täälläkin tosiaan on tuo "murmeli".)
Hilma Dagmar.
Bertta Dagmar.
Laura Dagmar
Greta Dagmar
Andrea Dagmar
Agda Dagmar
Agata Dagmar
Klara Dagmar
Tuire Dagmar
Onerva Dagmar
Iiris Dagmar
Maria Dagmar
Else Dagmar
Meeri Dagmar
Telma Dagmar
Viena Gagmar
Joitakin: Meeri, Elise, Marilla, Mirjami, Teresia
Armi Dagmar
Verna Dagmar
Terttu Dagmar
Marja Dagmar