myyntivoittovero

määvaan82

Olisi kysymys myyntivoittoverosta. Ostin nykyisen asuntoni vajaa pari vuotta sitten. Nyt kuitenkin olen asunnonvaihtoaikeissa. Tarkoitus kuitenkin odottaa, että tulee kaksi vuotta kaupanteosta, jotta voin välttää myyntivoittoveron.

Mutta; lasketaanko se kaksi vuotta siitä, kun tein kaupat tätä asunnosta vai siitä ,kun muutin asuntooni? Muutin asuntooni noin kaksi kuukautta kaupanteon jälkeen. Eli pitääkö asunnossa nimenomaan asua eli olla kirjoilla se kaksi vuotta, että välttyy myyntivoittoverolta?

5

712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfgdfgffgdf

      Aika paha... Asunnossa pitää asua 2 vuotta eli ilmeisesti se lasketaan esim muuttoilmoituksen päivänäärästä. Ei kauppakirjan päiväyksestä.

      Jos olet aikeissa vaihtaa asuntoa niin, asu siinä se tasan 2 vuotta, koska nyt on vain kysymys muutamasta kuukaudesta.
      Nykyisin asunto saattaa helposti olla myytävänä esim 6 kuukautta, ennen kuin menee kaupaksi, jotkut tietysti menevät välittömästi, mutta kyllä myyntiajat on kasvanut

      • laske tarkkaan

        Kirjoillaolo ratkaisee. Päivälleen!


    • Laki edellyttää, että samanaikaisesti omistat ja asut kaksi vuotta. Eli omistusaika ei riitä verovapauteen, ainakaan jos olet välillä muuttanut pois asunnosta asumatta siinä yhtäjäksoisesti vähintäin kaksi vuotta, tai olet asunut siinä ennen kuin olet saanut sen omistukseesi.

      Asuminen määritellän väestökirjanpidon kautta, ja omistaminen verottajan tietokannan kautta.

    • 214343
    • ljdo

      mutta muista että myyntivoitosta voit vähentää kaikki kulut joita menee asunnon myyntiin ja uuden ostoon! Eli välityspalkkion ja varainsiirtoveron. Jos olet asunut vasta kaksi vuotta, niin tuskinpa voittoa tulee niin paljon, että noiden vähennysten jälkeen jäisi maksettavaa... :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      883
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      738
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      613
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      613
    5. 39
      608
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      601
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      595
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      36
      493
    Aihe