myyntivoittovero

määvaan82

Olisi kysymys myyntivoittoverosta. Ostin nykyisen asuntoni vajaa pari vuotta sitten. Nyt kuitenkin olen asunnonvaihtoaikeissa. Tarkoitus kuitenkin odottaa, että tulee kaksi vuotta kaupanteosta, jotta voin välttää myyntivoittoveron.

Mutta; lasketaanko se kaksi vuotta siitä, kun tein kaupat tätä asunnosta vai siitä ,kun muutin asuntooni? Muutin asuntooni noin kaksi kuukautta kaupanteon jälkeen. Eli pitääkö asunnossa nimenomaan asua eli olla kirjoilla se kaksi vuotta, että välttyy myyntivoittoverolta?

5

706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfgdfgffgdf

      Aika paha... Asunnossa pitää asua 2 vuotta eli ilmeisesti se lasketaan esim muuttoilmoituksen päivänäärästä. Ei kauppakirjan päiväyksestä.

      Jos olet aikeissa vaihtaa asuntoa niin, asu siinä se tasan 2 vuotta, koska nyt on vain kysymys muutamasta kuukaudesta.
      Nykyisin asunto saattaa helposti olla myytävänä esim 6 kuukautta, ennen kuin menee kaupaksi, jotkut tietysti menevät välittömästi, mutta kyllä myyntiajat on kasvanut

      • laske tarkkaan

        Kirjoillaolo ratkaisee. Päivälleen!


    • Laki edellyttää, että samanaikaisesti omistat ja asut kaksi vuotta. Eli omistusaika ei riitä verovapauteen, ainakaan jos olet välillä muuttanut pois asunnosta asumatta siinä yhtäjäksoisesti vähintäin kaksi vuotta, tai olet asunut siinä ennen kuin olet saanut sen omistukseesi.

      Asuminen määritellän väestökirjanpidon kautta, ja omistaminen verottajan tietokannan kautta.

    • 214343
    • ljdo

      mutta muista että myyntivoitosta voit vähentää kaikki kulut joita menee asunnon myyntiin ja uuden ostoon! Eli välityspalkkion ja varainsiirtoveron. Jos olet asunut vasta kaksi vuotta, niin tuskinpa voittoa tulee niin paljon, että noiden vähennysten jälkeen jäisi maksettavaa... :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      147
      3942
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      12
      3491
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      47
      2943
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2872
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      144
      2531
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      50
      2194
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      16
      1428
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      100
      1400
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1314
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      38
      1179
    Aihe