Olisi kysymys myyntivoittoverosta. Ostin nykyisen asuntoni vajaa pari vuotta sitten. Nyt kuitenkin olen asunnonvaihtoaikeissa. Tarkoitus kuitenkin odottaa, että tulee kaksi vuotta kaupanteosta, jotta voin välttää myyntivoittoveron.
Mutta; lasketaanko se kaksi vuotta siitä, kun tein kaupat tätä asunnosta vai siitä ,kun muutin asuntooni? Muutin asuntooni noin kaksi kuukautta kaupanteon jälkeen. Eli pitääkö asunnossa nimenomaan asua eli olla kirjoilla se kaksi vuotta, että välttyy myyntivoittoverolta?
myyntivoittovero
5
662
Vastaukset
- dfgdfgffgdf
Aika paha... Asunnossa pitää asua 2 vuotta eli ilmeisesti se lasketaan esim muuttoilmoituksen päivänäärästä. Ei kauppakirjan päiväyksestä.
Jos olet aikeissa vaihtaa asuntoa niin, asu siinä se tasan 2 vuotta, koska nyt on vain kysymys muutamasta kuukaudesta.
Nykyisin asunto saattaa helposti olla myytävänä esim 6 kuukautta, ennen kuin menee kaupaksi, jotkut tietysti menevät välittömästi, mutta kyllä myyntiajat on kasvanut- laske tarkkaan
Kirjoillaolo ratkaisee. Päivälleen!
Laki edellyttää, että samanaikaisesti omistat ja asut kaksi vuotta. Eli omistusaika ei riitä verovapauteen, ainakaan jos olet välillä muuttanut pois asunnosta asumatta siinä yhtäjäksoisesti vähintäin kaksi vuotta, tai olet asunut siinä ennen kuin olet saanut sen omistukseesi.
Asuminen määritellän väestökirjanpidon kautta, ja omistaminen verottajan tietokannan kautta.- 214343
Väestörekisteriin merkityn muuttopäivän voi tarkistaa omilla pankkitunnuksilla täältä:
https://verkkopalvelu.vrk.fi/Omat/Etusivu.aspx - ljdo
mutta muista että myyntivoitosta voit vähentää kaikki kulut joita menee asunnon myyntiin ja uuden ostoon! Eli välityspalkkion ja varainsiirtoveron. Jos olet asunut vasta kaksi vuotta, niin tuskinpa voittoa tulee niin paljon, että noiden vähennysten jälkeen jäisi maksettavaa... :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t917495- 373987
- 453520
- 2372822
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402672- 452492
- 1322411
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292299Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna212264- 451982