14v poikani haluaa lukea William S. Burroughsin kirjoja.. Olenko vaan tiukkapipo kun sanon että aikaisintaan 16-vuotiaana vasta?? Itse luin Alaston lounas -kirjan 15-vuotiaana ja nyt jälkeenpäin ajateltuna sekin oli ihan liian aikaisin! Poikani väittää että hänen luokallaan "kaikki" lukevat Burroughsia - vaikeaa uskoa kun ei lukeminen ole mikään 2000-luvun trendiharrastus.. Kyllähän nuoret toki lukevat, varsinkin Harry Potter -sarjaa jne, mutta eivät läheskään kaikki.. Enkä oikein usko sitäkään että niin moni 2000-luvun teini edes tietäisi kuka herra Burroughs oli - ja vielä vähemmän että kaikki olisivat samalla luokalla!
Minkä ikäiselle luettavaksi William S. Burroughsin kirjoja?
7
313
Vastaukset
- erji
Saako lapsen lukemista rajoittaa?
Onko teillä joku uskonnollinen vakaumus? - äläk
Kirja on varmasti parempi kuin tietokonepelien pelaaminen. Ja kyllä kirjan lukeminen on myös kehittävää. Ei kannata vaan ajatella huonoja puolia.
- ÄITIIIIII
Ei, ei meillä mitään uskonnollista syytä ole rajoittaa ja toki annan pojan Burroughsia myös lukea - sitten kun hän ensin on sisäistänyt kuka Burroughs oli jne. Ajattelin vaan että poika on sen verran nuori ja herkkä, haluaisin vaan vielä hetken suojella häntä asioilta jotka ei hänen ikäiselleen mielestäni kuulu! Toki parempi nokka kiinni kirjassa kuin tietokoneen näytössä ja kehittyminen on hyväksi - sain kaksi hyvää vastausta mutta en siihen kysymääni kysymykseen.
No, kysytäänpä vaikka näin - minkä ikäisen antaisitte lukea William S. Burroughsin kirjoja? Kuten sanoin, luin itse hänen kirjojaan ihan liian nuorena! Ihan hyvin olisin voinut odottaa ainakin pari vuotta vielä..- vahti33
kun poika on pari vuotta vanhempi, ehkä häntä ei silloin enää kiinnosta lukea burroughsin kirjoja. miten muuten estät poikaa lukemasta tiettyä kirjaa? kyttäätkö kirjastossa hänen selkänsä takana?
- Järki hoi?!?!
Oikeasti, mikä siinä ukkelissa on niin kiinnostavaa??? Pystyynkuollu höyrypipo huumehörhö??? Mitä se sellasta kirjotti jota ilman ei voi elää?
Ja EHDOTTOMASTI EI LASTENKIRJAILIJA!! - .............
Antaa pojan lukea. Tuollaisella holhousasenteella alkaa vain enemmän ihailla huumeidenkäyttöä kun teet siitä noin suuren numeron. Anna luettavaksi myös Christiane F:n Huumeasema Zoo, siinä on tositapahtumiin perustuvaa karua kuvausta teini-ikäisen heroiininarkkarin karusta elämästä.
- .............
Ja olisit ylpeä, että 14-vuotias poikasi haluaa lukea tasokasta kirjallisuutta (Burroughs on rankoista aiheistaan huolimatta merkittävä kirjailija) tai ylipäätään kirjoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1029659Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki764967Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.554712Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.13222Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92431Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1061676- 451468
Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.511407Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota581397Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441306