Pippelinjatke...

Mäykyn omistaja

Miksi laumiksen omistaja on yleensä pienimunainen mies?

Mun mielestä on säälittävää, jos mies ei voi muuten päteä kuin koirallaan.

14

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LGD

      Ei päde kaikkiin, meinaan ne ketkä ei ole pyörtyny on kyllä kiitelly.

    • ei kaikille k: jatke

      Ensinnäkin nain en ei saa koiraa kuriin.Eli ainoa on omistajana mies ja laumanvartija hankitaan varsinkin maaseudulla kodin ja lasten turvaksi.Se nimittäin pitää kaikki loitolla pihasta eikä tule romaani kerjäläiset tai vorotkaan paikalla,kun kolme kappaletta minullakin.
      PS.kullini ihan keskimittainen eli 20cm joka on suomessa nykyisin keskimitta.

    • Rahikainen16

      Samaa mieltä kirjoittajan kanssa, rasittavaa kuunnella kun ison koiran omistaja uhoaa ja ei osaa puhua muusta kuin itsestään ja koirastaan (järki jäänyt 5-vuotiaan tasolle). Suurin osa tapaamistani ison koiran omistajista on järki-ihmisiä, mutta aina mahtuu joitain kiihkoilijoita joukkoon, ja sitten yleistetään turhaan, että kaikkien pitää päteä.

    • PieniMunaton=(

      Ei yleensä!

      terv; pieni nainen jolla ei ole munaa ollenkaan muualla kuin kennossa, paitsi pääsiäisenä vähän jokapuolella=D

      • munaa tarjolla

        "paitsi pääsiäisenä vähän jokapuolella"

        -Ohoh, oletpa rohkea muija ! Saman laisen minäkin haluaisin, eli sellainen, jolle kelmaa muna joka puolelle kehoa :-D

        Itselläni ei ole kummiskaan laumanvartijaa, johtuukohan juuri siitä, että olen isomunainen ;-)


      • PieniMunaton=)
        munaa tarjolla kirjoitti:

        "paitsi pääsiäisenä vähän jokapuolella"

        -Ohoh, oletpa rohkea muija ! Saman laisen minäkin haluaisin, eli sellainen, jolle kelmaa muna joka puolelle kehoa :-D

        Itselläni ei ole kummiskaan laumanvartijaa, johtuukohan juuri siitä, että olen isomunainen ;-)

        Njoo.. No tarkoitin lähinnä ympäri taloa..

        Njaa, ei se ettei ole laumanvartijaa tarkoita että olisi iso muna..


    • susipeloton

      Sama syy kuin machoilijoilla yleensäkin: koiran pitää olla isoin, pahin, kovin.. Auton suurin, pahimman näköinen ja tehokkain.. hauiksen suurin, harrastuksen joku tappelulaji tai ammunta. Monesti vielä kuuluvat johonkin puolilailliseen tai täysrikolliseen jengiin, koska niissäkin on niin äijää toisten "kovisten" kanssa, kun tavikset pelkää.

      Jonkunlainen luonnehäiriö, joka johtaa yllämainitunlaisiin paskakasoihin. Lieneekö väkivaltainen lapsuus, josta kumpuaa sairaalloinen voiman ja väkivallan ihailu sekä narsismi. Sekö tietysti joillain myös ihan puhtaat pelkotilat, kun eihän ikinä tiedä jos joku hyökkää.. varalta pitää olla aseet, hauikset ja petokoirat, omakotitalon ympärillä muuri ja jos olisi varaa niin vallihauta.

    • Tytteliini

      hohhoi mikä aloitus!! ei pidä yleistää..

      terveisin ison laumiksen omistava pienonen nainen jolla isomunanen mies :)

    • saman huomannut

      Olen ihmetellyt samaa. Sama juttuhan se on myös noilla dobermannien, rottweilereiden ja seefferien omistajilla. Sitten kun kysyy että miksi juuri tuo rotu niin vastaus on tyyliin "no pitäähän sen nyt tappelussa pärjätä muulleki ku oravalle" ja sen jälkeen haukutaan kaikki normaalit koirarodut lyttyyn.

      Mutta onko se sitten kivaa kun joku kaunis päivä 5-vuotias Ville menee silittelemään ja koira saa jonkun kohtauksen, jonka seurauksena upottaa veitsenterävät hampaansa yli 150 kilon purentavoimalla Villen henkitorveen?

      Tämän takia koirille, varsinkin tappajaroduille, pitäisi olla joku "ajokortti", jotta pienimunaisimmat ja muut statussymbolin hakijat saataisiin karsittua. Mihin kukaan normaali ihminen muutenkaan tarvitsee mitään "tappelussa pärjäävää" rotua?

    • jiu_

      Meillä 2 laumanvartijaa eikä yhtään miestä talossa ja silti pysyy koirat kurissa ;) Eikä ole tullut ongelmia.

    • tyttöjen äiti

      No kyllä välillä tuntuu, kun asuu metsässä maalla, että ois laumis tarpeen. Muttakun niistä jauhetaan aina pahoja juttuja, niin ei oikein tiedä mitä ajatella. Sitä sitten vaan kuuntelee kun sudet ulvoo nurkissa ja ketut kärkkyy kanalan vieressä. Romanikerjäläiset ja hiipparivarkaat ajelee pitkin kyliä kärkkymässä taloja, joissa ei olis vanhempia kotona, kun lapset on kotona....Maalla on vähän erilaista asua, kun naapuritkin on niin kaukana, että ei niistäkään mitään turvaa lapsille...Kukaan ei näe, jos joku hiippari tulee. Pitää kai alkaa asentamaan kameroita.

      • hyesriftouj

        Viellä ei meillä ole lapsia. Tosin 2 isoa koiraa on joista kumpikaan ei ole laumanvartija, mutta vahtivat kotia ja pihaa kyllä ihan laumana. Tarkoitus on hankkia jossain vaiheessa kolmas koira ja sitten tulee lasten vuoro. Molemmat nykyiset on koulutettu olemaan lasten kanssa ja osaavat olla hienosti sekä vahtivat ettei lapset poistu pihasta jos ollaan lapsi perheen luona kylässä. Todella lempeitä luonteita, mutta jos joku on tulossa luokse väärin aikein, niin kyllä sen huomaavat heti. Etenkin vanhempi, haistaa ihmisestä senkin jos on huumeitä vetänyt ja ilmaisee heti, ettei lähelle kannata tulla, myös humalaiset, agressiivisesti käyttäytyvät vieräät saavat sen puollustus kannalle.

        Juuri lasten suojaksi haluan koirien olevan sitten kun asutaan maalla. Toki itsekin nukun yöni paremmin jos mies on töissä kun toinen koira nukkuu sängyn vieressä ja toinen eteisessä.


    • vuhvuh

      Että joku voi olla koirastakin kateellinen.

    • Jyräk

      Minä olen valinnut kaukkarin, koska mielestäni koiran pitää olla isompi kuin munani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2513
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      83
      1391
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      12
      1206
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      933
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      791
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      34
      785
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe