Kotona pyörivän vanhan serverikoneen kiintolevy valittaa viallisuuttaan eli uusi pitäisi hankkia. Kone on Fujitsu Siemens Esprimo C5910, emolevynä Fujitsu D2364. (hyvin toimii palvelinkäytössä muuten vaikka onkin thin client -kone :D )
(laite: http://uk.ts.fujitsu.com/rl/servicesupport/techsupport/professionalpc/ESPRIMO/C/EsprimoC5910.htm)
Kelpaako tuohon mikä tahansa SATA II -levy vai onko kapasiteetilla ja kierrosnopeuksilla yms väliä? Eli jos ostan esim tällaisen, pelittääkö:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/23016/qxhq/Western-Digital-Caviar-Blue-500GB-SATA2-7200RPM-16MB ?
No entäs tartteeko ajureita, tuleeko mukana? :)
Minkälaisen kovalevyn ostan?
6
430
Vastaukset
- ,CBtvwiC
Mitä tahansa käy kunhan liittimet sopii.
- dfgdgfgdfgfd
Kunhan otat huomioon että sisälle mahtuu vain 1kpl 3.5" kovalevyjä. Laita siis kerralla riittävästi. Ulkopuolelle voi tietenkin liittää usbilevyn tai nassin jne
dfgdgfgdfgfd kirjoitti:
Kunhan otat huomioon että sisälle mahtuu vain 1kpl 3.5" kovalevyjä. Laita siis kerralla riittävästi. Ulkopuolelle voi tietenkin liittää usbilevyn tai nassin jne
vanha levy oli 250 gb ja hyvin riitti, puoli teraa on jo ruhtinaalisesti :) ei tuolla servulla mitään säilytetä, pyörittää vaan small business serveriä (lähinnä active directory group policies), tiedostoja varten on 4TB NAS-asema :)
- dggdgdgdgdgdgdgg
aleksiv95 kirjoitti:
vanha levy oli 250 gb ja hyvin riitti, puoli teraa on jo ruhtinaalisesti :) ei tuolla servulla mitään säilytetä, pyörittää vaan small business serveriä (lähinnä active directory group policies), tiedostoja varten on 4TB NAS-asema :)
Sitten ei mitään ongelmaa. Laita minkä laitat kunhan liitin on sama :)
Kierrosnopeudesta sen verran että hitaampi levy tuottaa hieman vähemmän lämpöä (mutta on hieman vastaavaa levyä hitaampi). Ja jos nopeutta haluat niin lyö SSD levy (maksaa tosin maltaita tuon kokoisena). dggdgdgdgdgdgdgg kirjoitti:
Sitten ei mitään ongelmaa. Laita minkä laitat kunhan liitin on sama :)
Kierrosnopeudesta sen verran että hitaampi levy tuottaa hieman vähemmän lämpöä (mutta on hieman vastaavaa levyä hitaampi). Ja jos nopeutta haluat niin lyö SSD levy (maksaa tosin maltaita tuon kokoisena).nopeudella ei niin väliä. tilasin tuollaisen minkä ekassa viestissä linkitin, näytti olevan 7200 rpm. toivottavasti pelittää... kiitos kamut avusta :)
- epatktuki
http://kauppa.ep-atktuki.net/product_info.php?cPath=80_81&products_id=299
110€ 1tera tilaa.
Eli ei varmaan kannata verkkoaupasta ostaa satkulla 500gb..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2171582- 1861571
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441164Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad46858- 14730
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30721Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21720- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20656Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617