Vaikuttaako Kelan ja sossun tukiin jos esim. leikkaa tuttujen hiuksia maksusta, tekee tilauksesta ja maksusta leivonnaisia jne?
Tuet + omien tuotteiden myynti
9
198
Vastaukset
- Sossupummi
Kuhan käteisenä otat ja turpa pysyy kiinni niin sitten ei (jos yksityisenä henkilönä meinaat). Sitten ottavat jos näkyy tilillä ja katsovat että ei ole vähäisiä tuloja (sossu).
- Vähäinen tulo
Kannattaa muistaa, että mikään tulo ei ole sossulle "vähäinen tulo". Minä sain tilille rahaa kaupungin vuokra-asuntoyhtiön talotoimikunnan jäsenen kokouspalkkiota 40 euroa, ja tuloksi se katsottiin pari vuotta sitten.
- 1908765
Tämä vaihtelee paikkakunnittain, mikä on väärin mielestäni. Itsellä saa olla tasan 50 euroon asti kuukaudessa tilillepanoja, joita ei huomioida. Näin lukee myös kaupungin ohjeistuksessa.
- Tulee mainita
Määritettäessä toimeentulotukilaskelmaa sossut ja etuuskäsittelijät kuin yhdestä suusta ottavat pienetkin tilillepanot tulona huomioon. Mutta kun toimeentulotukihakemuksessa mainitsee vähäisen tulon käsitteestä, niin minä olen jopa saanut veronpalautukset lyhentämättömänä vähäisenä tulona tililleni.
- 1908765
En ole koskaan maininnut, eikä ole koskaan vähennetty. Vähintään joka toinen kuukausi on yksityishenkilön/henkilöiden tilillepanoja 20-50 euroa, eikä ole tarvinut selvitellä mitään.
Ainut minkä olen erikseen alleviivannut ja selvittänyt, on ollut pikavippi summan ylittäessä 50 euroa. Sitä ei luonnollisestikaan lasketa tuloiksi, koska on lainaa. - sossun asiakas
1908765 kirjoitti:
En ole koskaan maininnut, eikä ole koskaan vähennetty. Vähintään joka toinen kuukausi on yksityishenkilön/henkilöiden tilillepanoja 20-50 euroa, eikä ole tarvinut selvitellä mitään.
Ainut minkä olen erikseen alleviivannut ja selvittänyt, on ollut pikavippi summan ylittäessä 50 euroa. Sitä ei luonnollisestikaan lasketa tuloiksi, koska on lainaa.Espoossa ainakin pikavippi katsotaan tuloksi. Otin 100€ pikavipin, kun piti maksaa pari laskua, eikä päätös sossusta ole tullut. Seuraavassa kuussa nuo 100€ katsottiin tuloksi ja sain 100€ vähemmän toimeentulotukea (vaikka ilmoitin sossuun, että se on laina, ja se näkyi myös tiliotteessa) Ja kun seuraavassa kuussa piti maksa se lainakin takaisin, niin oli 240€ miinuspuolella. Joten se siitä....
Ja esim huutonetissä myyty OMA tavara katsotaan myös tuloksi. Myin vanhat vaatteet ja tilille tuli 50€ ja sekin vähennettiin toimeentulotuesta. Joten nykyään heitän kaikki vanhat tavarat suoran roskikseen, kun niitä ei saa myydäkään. - Toinen asiakas
sossun asiakas kirjoitti:
Espoossa ainakin pikavippi katsotaan tuloksi. Otin 100€ pikavipin, kun piti maksaa pari laskua, eikä päätös sossusta ole tullut. Seuraavassa kuussa nuo 100€ katsottiin tuloksi ja sain 100€ vähemmän toimeentulotukea (vaikka ilmoitin sossuun, että se on laina, ja se näkyi myös tiliotteessa) Ja kun seuraavassa kuussa piti maksa se lainakin takaisin, niin oli 240€ miinuspuolella. Joten se siitä....
Ja esim huutonetissä myyty OMA tavara katsotaan myös tuloksi. Myin vanhat vaatteet ja tilille tuli 50€ ja sekin vähennettiin toimeentulotuesta. Joten nykyään heitän kaikki vanhat tavarat suoran roskikseen, kun niitä ei saa myydäkään.Jyväskylässä ei katsota tuloksi pikavippejä lainkaan. Kaveriltakin voi lainata, jos näkyy tiliotteessa takaisinmaksu tai on velkakirja. Eikä kysellä/tarvitse selvittää mistä on tullut raha tilille, jos on muita tilillepanoja max. 50€/kk. Voi siis rauhassa myydä jotain pientä vaikka huuto.netissä.
- LDdk
Vähäisiä tuloja, 100 euroon asti ei huomioida toimeentulotukea laskettaessa. Näin ainakin täällä, muista kunnista en tiedä. Itselläni on usein erillaisia huutonet myynneistä tulleita panoja tilillä ja pieniä kotiutuksia pokerihuoneilta, koskaan ei ole katsottu tuloksi, enkä ole erikeen niitä mitenkään selvitellytkään.
- ghgghgfh
Tuloksi otetaan ja huomio se että toiminnallasi sinut saatetaan rinnastaa yrittäjäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591134Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11830Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83593Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45522Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36514Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43493Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt29480