ettei moottoripyörät koskaan helpota nopeampaa
ajavan auton ohitusta ?? keskiviivan tuntumassa
roikutaan sitkeästi...Itse ajan aina autollani
tien reunaan helpottaen moottoripyörän ohitusta,
kun sellainen tilanne tulee,mutta enpä ole koskaan "vastapalvelusta" saanut..
ajavan auton ohitusta ?? keskiviivan tuntumassa
roikutaan sitkeästi...Itse ajan aina autollani
tien reunaan helpottaen moottoripyörän ohitusta,
kun sellainen tilanne tulee,mutta enpä ole koskaan "vastapalvelusta" saanut..
Vastaukset 13
Vanhimmat
auto joutaa kiertämään jos sinä väistät auto jatkaa matkaa kohti suoraa ja sinä väistät vielä sivunpaan , eli vaarallista.Mutta kun sinä pysyt paikallasi ajoradalla ja kun auto lähtee ohittamaan ja on jo toisella kaistalla tulemassa vierellesi sillon sinä väistät hieman tien laitaan päin ja palaat takaisin omalle kohdallesi keskelle oikean puoleista kaistaa.
ja tulet vierelleni, niin minulle ei jää enää tilaa väistää mahdollisia kuoppia tai tiellä olevia kiviä tms.
Pyörällä ajaessa ei voi väistellä kovinkaan paljon. Pyörä vie kaarteessa tilaa siinä missä autokin, kun sitä pitää kallistaa.
En tarvitse itse moista väistämisen kohteliaisuutta, osaan kyllä ohittaa, vaikka heikoimassa autossani on tehoa vai 64 hepoa. Pyörällä ajaessa vielä vähemmän heikoimmassa pelissä on tehoa 50 hepoa, jolla on aina päässyt ohi siellä missä tarvis.
Hyviä vastauksia muut ovat esittäneet mm. kuoppien suhteen.
Kyllä minä aina annan tilaa kun huomaan jonkun yrittävän ohi.
Yleensä tulee roikuttua pyörällä suurinpiirtein siellä vasemman ajouran oikealla puolella. Ja väisteltyä niitä kuoppia. Ja sitten mutkassa seilaa usein laidasta laitaan. Mutta heti kun ohitushaluinen auto on bongattu, väistän vasemman ajouran tuntumiin. Joskus olen kyllä tullut ohittavan yllättämäksi, pakko myöntää. Liekö tarkkaamattomuutta vai pyöräni huonojen peilien syytä.
...siis tietty väistän OIKEAN ajouran tuntumiin.
...siis tietty väistän OIKEAN ajouran tuntumiin.
Sori jos tiellesi on sattunut juuri ne, mopoilijallle hankalat tilanteet väistää. Tai sitten se "euroopan omistaja" tyyppi.
Itse toivoisin autoilijoita huomioimaan sen turva välin. Etenkin aamuisin on kaistoilla kuolleita raatoja jos jonniin laisia, ja jos ajaa kovin lähellä niin ei ehdi huomata tai saatika väistellä. Että älä kiilaa siihen "moponi" eteen , jos olen jättänyt edellä ajavaan hieman enemmän sitä peli varaa.Turvallisia ajoja kaikille teille!
Ei kannata autolla "roikkua" kovin lähellä, koska jarrutustilanteessa prätkä pysähtyy huomattavasti paremmin kuin tavallinen auto. Varsinkin jos prätkäkuski osaa hommansa.
Eihän hitaampi autokaan mene pientareelle väistääkseen, taitaa olla jopa laitonta. Moottoripyörä on ajoneuvo, niin kuin autokin. Periaatteessahan koko kaista kuuluu sille, ja ohittajan täytyisi siirtyä vastaantulijoiden kaistalle ohittaakseen hitaamman, jo turvallisuussytistä; kuoppia, hiekkaa, ym. yllättävää. Itse ohitan aina kaistaa vaihtamalla, myös moottoripyörän, on paljon selvempää ja turvallisempaa.
Pitää apikkansa , Nyt sanoit juuri sen joka monelta on unohtunut, eli kaista kuuluu tässä tapauksessa moottoripyörälle ja auton tulee ohittaa vasenta kaistaa.Tämä asia on kyllä hämärtynyt ja unohtunut sekä pyörä, että automiehiltä. Ei moottoripyörälläkään pidä ohittaa autoa samaa kaistaa ajaen.Jopa näillä palstoilla puhutaan että voi ohittaa samaa kaistaaa, tai peräti keltaisen viivan alueella, jos se voi tapahtua turvallisesti. Eikö mahdu päähän, että samaa kaistaa tapahtuva ohitus ei voi olla turvallinen koskaan.
Tämä johtuu yksinkertaisesti siitä,että ajokaista mielletään ajoneuvon käytettäväksi alueeksi, jossa voi tapahtua sivusuuntaista liikettä, koska hyväsä, pysähtyminen koska hyvänsä,jopa tienhaaraan peruutusta yms.On myös takapyöräohjattavia työkoneita, joiden perä voi tehdä lähes kahden metrin nopean liikkeen koska hyvänsä.Vaikka luikertelu sinäänsä onkin kielletty, on aina omalla kaistalla pysyvä vahvoilla, vaikka olisi tehnytkin pieniä koukeroita.
autoilijat KYYKKYYN
Kun ajelen moottoripyörällä niin ajan mieluummin kaistan vasenta reunaa.Tämä on minun tapani ja monen muunkin,koska näin ajo on turvallisempaa.Näin jää edes vähän aikaa ja tilaa reagoida siihen kolmion takaa eteen ajavalle autolle eli itsesuojelu vaisto panee minut toimimaan näin ja luulen et meitä on useampia.