Minkä laisia seikkoja pitäis äkkinäise otta huomioon kun
meinaa niinkun takapenkille istuttaa jonkun..
Tähän saakka oon ajellu vaan yksiksee,ja tässä tuumaillu
josko sitä vaikka kaksinkin....
Asialliset ja asiattomatkii pläjäykset kelpaa,mut faktaa
olis niiku tarvis , , , , Ettei iha lepikkoo lentäs heti
ens yrittämällä !!!
kyytiläinen
12
275
Vastaukset
- TheIrön
Ei kai siinä muuta kuin kyytiläinen ei saa laittaa hanttiin, eli sisämutkan puoleisen olkapään yli katsoo hän. Kuski ei tempoile kiihdytyksissä ja jarrutuksissa.
- dcfvgbnm,.
Moottoripyörän ajo-ominaisuudet muuttuvat todella paljon kun kyytiläinen tulee mukaan. Suosittelen kokeilemaan muualla kun liikenteessä näitä uusia ominaisuuksia. Riippuu myös pyörästäsi paljon millaiseksi se tulee ajettaessa kaksi päällä.
Painopiste siirtyy enempi takarenkaan päälle ja keula kevenee, joten kurvit voivat aiheuttaa yllätyksiä, kuten kiihdytyksetkin. - TheIrön
dcfvgbnm,. kirjoitti:
Moottoripyörän ajo-ominaisuudet muuttuvat todella paljon kun kyytiläinen tulee mukaan. Suosittelen kokeilemaan muualla kun liikenteessä näitä uusia ominaisuuksia. Riippuu myös pyörästäsi paljon millaiseksi se tulee ajettaessa kaksi päällä.
Painopiste siirtyy enempi takarenkaan päälle ja keula kevenee, joten kurvit voivat aiheuttaa yllätyksiä, kuten kiihdytyksetkin.Miksikään juuri muutu ainakaan mulla.
Ja jos tulee äkkipysähdys/jarrutus, kyytiläisen tulisi kuulemma laittaa kätensä tankin päälle, jos ylttää :D Näin ainakin autokoulussa opetettiin :-(
- TimoEv
Muutama tärkeä asia:
- Takapenkille EI nousta EIKÄ poistuta ilman kuskin lupaa.
- Takapenkkiläinen EI pistä jalkoja maahan pysähdyttäessä.
- Takapenkkiläinen EI kallistu itsekseen mihinkään suuntaan, vaan kallistuu kuskin mukana kuin olisi liimattu kuskin selkään. Katsoo kuskin olkapään yli sille puolelle, mihin ajetaan.
- Takapenkkiläinen EI töyssyn tms.jälkeen muuta asentoa luvatta / yllättäen, jos on hypähtänyt penkillä vinoon..
- Jos kuski kiihdyttää, niin se on kerrottava takapenkille. Me olemme sopineet, että kopautan vas. nyrkillä takapenkkiläisen vas. jalkaan kahdesti.
Kyytiläinen ei ylety minun pyörässä tankkiin takapenkiltä...
Kaksin ajettaessa on tärkeää se, että ajotyyli EI SAA olla sama, kuin yksin päällä. Pyörän paino ja painopiste ovat erilaiset.
Ja sitten: Kyydittävän ajovarusteet on oltava ihan yhtä laadukkaita kuin kuskin. Ei se mälli muutu lievemmäksi jos ajaa kaksin... - kallistuskulma
tällainen vinkki , käy itse ensin jonkun kyydissä , niin osaat neuvoa kyyditettävää . Aluksi ei kannata lähteä polvi raapien mutkiin , eli varovasti . Takana olijasta vauhti tuntuu kovemmalta.
Kyytiläinen ei koskaan pidä kiinni olkapäistä, vaan joko vyötäröstä tai jostakin kahvasta.
- LounlyRaider....
Jos pyörässä on "kiikkukahvat" kyytiläiselle, niin ne kannattaa laittaa vaikka saunan ovenkahvaksi. Kun "hiekkasäkki" eli se kyytiläinen pitelee kahvoista kiinni, niin tällöin se hiekkasäkki huojuu ja heiluu miten sattuu, etenkin äkkinäisissä ohjausliikkeissä ja silloin pyörä lähtee helposti omille teilleen.
Hyviä esimerkkejä kahvakyytiläisten tippumisista löytyy YouTubesta. Aika perinteinen tilanne on, jossa kahvat on takana ja kiihdytyksessä keula nousee ja samalla kyytiläisen monot heilahtavat taivasta kohti, näin ei tapahdu tai ei ainakaan niin helposti, jos kyytiläinen pitelee vyötäröstä kiinni.
Jotta ajaminen olisi mahdollisimman helppoa ja turvallista, hiekkasäkin tulisi pitää vyötäröstä tukevasti ja seurata katseellaan aina kääntymissuuntaan, jolloin hiekkasäkki myötäilee kuskin liikkeitä ja pysyy vakaammin kyydissä. - mm.
LounlyRaider.... kirjoitti:
Jos pyörässä on "kiikkukahvat" kyytiläiselle, niin ne kannattaa laittaa vaikka saunan ovenkahvaksi. Kun "hiekkasäkki" eli se kyytiläinen pitelee kahvoista kiinni, niin tällöin se hiekkasäkki huojuu ja heiluu miten sattuu, etenkin äkkinäisissä ohjausliikkeissä ja silloin pyörä lähtee helposti omille teilleen.
Hyviä esimerkkejä kahvakyytiläisten tippumisista löytyy YouTubesta. Aika perinteinen tilanne on, jossa kahvat on takana ja kiihdytyksessä keula nousee ja samalla kyytiläisen monot heilahtavat taivasta kohti, näin ei tapahdu tai ei ainakaan niin helposti, jos kyytiläinen pitelee vyötäröstä kiinni.
Jotta ajaminen olisi mahdollisimman helppoa ja turvallista, hiekkasäkin tulisi pitää vyötäröstä tukevasti ja seurata katseellaan aina kääntymissuuntaan, jolloin hiekkasäkki myötäilee kuskin liikkeitä ja pysyy vakaammin kyydissä.Ei sellaisia lähtöjä oteta kyytiläisen kanssa, että keula nousee pystyy, pikkuruisilla kyykyillä ja sporttipyörillä ei pitäisi kyyditä ollenkaan. Hiekkasäkkejä ei myöskään kyytiin, matkalaisen on elettävä maantien kurvien mukaan, muuten kävelemään.
Jotkut kahvat pitää olla, on häiritsevää, jos joku roikkuu jatkuvasti takana vyötäröllä, varsinkin jos se on karvainen haiseva karju. Kahvoista saa jarrutuksessa tukea, muuten kyytilänen rasittaa painollaan kuskin käsiä, jos käsi lipeää ohjaustangolta, voi käydä huonosti
- uusiomotoristi
Hyviä ohjeita olet jo saanut pitkän listan. Lisäisin kokonaispainon pohtimisen, raskas kuski raskas kyyditettävä eivät mahdu pieneen pyörään. Muutenkin eduksi, että kyyditettävä olisi kevyempi kuin kuski. Vaimolla on vielä sellainen vaatimus, että takalaukku pitää olla ehdottomasti paikallaan, muuten on kuulemma turvattoman tuntuinen olo.
- Hondamies
Juu monta hyvää ohjetta on tullut.
Näistä ei ole ollut puhetta.
Siis, kun prätkää ohjataan kallistamalla, tai tangosta ns. vastaohjaus.
Jos hallitset tanko-ohjauksen, niin suunnilleen se ja sama vauhdissa, mihin kyytiläinen kampeaa. Tangosta vaan kääntää vaikka hartiavoimin, niin pyörä menee minne haluaa.
Hiljaisissa nopeuksissa kyytiläisen syytä istua paikallaan kuin tikka, kun hyrrävoimia ei ole pelissä käytännössä lainkaan, pyörä ikävästi heilahtelee ja kaupungissa voi aiheuttaa hankaluuksia.
Tuota vyötäröstä kiinni pitämistä ei juurikaan näe, itse en haluaisi moista.
Viime suvena 15t km, joista puolet kahden. Ja kaksin on kiva ajaa sekin, sen jälkeen kun ajaa yksin, niin pyörä on kuin höyhen. Mulla on takaboxi kiinnni selkänojana, ja pyörä kiihtyy ja kulkee, että vain F1 luokan kilpurit sille pärjää.
- vaari jäläs
HYVIÄ OHJEITA ROPPA KAUPALLA !
Miun kulkine on Jammu virago,että siinä ainakin tunnelma
on aika,sanoisinko intiimi.Mut kyllä tuon 750cc myllyn pitäis
kyllä riittää lepposaan kruisailuun.
Kun vaan jostakin sen takapenkkiläisen löytäs !!!!
Tuppaa vaa olemaa oman ikäluakkani ( 56V X 60kg ) tyttöset monetkii
olemaa ikä kilojen rasittamia.Ittellä sualet sen verran rutussa
ettei etes liho mihinkää , vaik mite söis ,keskellä yätäkii,
Vinkiks noi niiku vaan , elän ja vaikutan lappeenrannan
liepeillä.Vapaa kuin taivaan lintu,minkä koira ja kissa ahistellee.
Nyt varmaan joku lohkasee , et kyllä se JÄLÄS on
E P Ä T O I V O N E !! MUT EI SE OO !!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455080Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131604Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481279Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101209- 131143
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171027Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76989Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3915Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57789Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27763