Kodinhoitaja

niiskuneiti

Olen 15-vuotias tyttö ja todella kiinnostunut Kodinhoitajan ammatista. Tässä muutama kysymys.

-mihin aineisiin minun kannattaa panostaa ysi luokalla?
-missä voi opiskella Kodinhoitajaksi, haluaisin tietää kaikki paikkakunnat
-Kodinhoitajan asiakkaat koostuvat kuulemma 80 prosenttisesti iäkkäistä ihmisistä, mutta entä loput 20 prosenttia?
-Tarviiko tässä ammatissa välttämättä oman auton? Voiko pyörällä kulkea?

Olisin todella kiitollinen asiallisista vastauksista =)

16

2503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiina

      Kodinhoitaja/kotiavustaja koulutusta ei enään ole. Kotipalveluissa työskentelee vielä joitakin vanhempia ihmisiä kodinhoitaja-koulutuksella. Nykyään kotipalvelutyöhön edellytetään LÄHIHOITAJAN tutkintoa, koska työhön kuuluu paljon lääkehuoltoa ja vanhuksilla on paljon sairauksia yms. Työnkuvakin on muuttunut paljon; siivoustyötä ja ruuanlaittoa on vähenemässä määrin, lääkkeenjakoa, yleistä voinnin seurantaa ja asioiden hoitoa (apteekki-ja kauppa-asiat) on enemmän. Työ on mielenkiintoista ja antoisaa ja polkupyörälläkin voi kulkea. Mutta ensin lähihoitajaksi.Asiakkaina vanhuksia, mielenterveysongelmaisia, päihdeongelmaisia(alkoholi) ja perhepuolella lapsiperheitä.

      • älä viitsi hakea

        Harkitse tarkkaan haluatko olla kunnalla piikana loppuelämäsi,sillä muutahan ei kodin/lähihoitajan ammatti ole kuin piikana oloa,erotuksena vaan että nykyisin palkan maksaa kunta.


      • niiskuneiti
        älä viitsi hakea kirjoitti:

        Harkitse tarkkaan haluatko olla kunnalla piikana loppuelämäsi,sillä muutahan ei kodin/lähihoitajan ammatti ole kuin piikana oloa,erotuksena vaan että nykyisin palkan maksaa kunta.

        Kiitos Tiina vastauksista =)
        älä viitsi hakea, tiesitkö sitä, että ammattia voi myös vaihtaa jos haluaa ;)

        Voisiko joku ystävällinen vielä kertoa minulle pari asiaa eli
        -mihin aineisiin mun kannattaa panostaa ysillä?
        -missä paikkakunnilla voi opiskella lähihoitajaksi (kodinhoitajaksi)


      • Tiina taas
        niiskuneiti kirjoitti:

        Kiitos Tiina vastauksista =)
        älä viitsi hakea, tiesitkö sitä, että ammattia voi myös vaihtaa jos haluaa ;)

        Voisiko joku ystävällinen vielä kertoa minulle pari asiaa eli
        -mihin aineisiin mun kannattaa panostaa ysillä?
        -missä paikkakunnilla voi opiskella lähihoitajaksi (kodinhoitajaksi)

        Lähihoitajaksi voi opiskella varmaankin kaikissa suuremmissa kaupungeissa.Opiskelun lopussa voit suuntautua esim. lapsiin ja nuoriin, mielenterveys-ja päihdetyöhön, hammashoitoon, ensihoitoon, vanhustyöhön tms. Ysillä kannattaa panostaa kaikkiin aineisiin, mutta hoitotyössä etenkin matematiikka (lääkelaskut) ja nykyään kielitaito ovat tärkeitä.Lisäksi jos omaat jotain taiteellisia lahjoja, on se aina mukava lisä esim. vanhustyössä (askartelutaito, soittaminen ja laulaminen vanhusten iloksi).


      • tehotyttö
        älä viitsi hakea kirjoitti:

        Harkitse tarkkaan haluatko olla kunnalla piikana loppuelämäsi,sillä muutahan ei kodin/lähihoitajan ammatti ole kuin piikana oloa,erotuksena vaan että nykyisin palkan maksaa kunta.

        Lähihoitaja vai piika??Et varmasti tunne alaa ollenkaan.vai oletko kyllästynyt ammattilainen ?En kyl usko!Kotihoitoon kuuluu myös kotisairaanhoito!!! Kotona potilaat ovat vain parempikuntoisia yleensä.Ja samaa kuntouttavaa duunia voit melkein tehdä kuin sairaalassakin.Lukuunottamatta nesteytystä ja muita erik.sair.hoitoa vaativia operaatioita.Verinäytteetkin haetaan kotoa potilaalta.Yksityisiäkin kotipalvelun tuottajia löytyy..

        silmät auki


    • jokuuu

      Lähihoitajana olo ei ole sen enempää piikana oloa kuin myyjän työ tai jokin muu vastaava.

      Täällä kotipalvelun työntekijät ei tee ruokaa, eikä siivoa. Ne tekee yksityiset. Aamupuurot, lääkkeet, valmiin ruuan lämmitykset, haavojen hoitamiset, verenpaineen ja verensokerin mittaukset, insuliinin pisto, ihon hoito, hygienia, verinytteen otot, ulkoilu jne...kuuluu työhön. Lehteä luetaan ja autetaan arkipäivässä eteenpäin. Työtä tehdään yhdessä asiakkaan kanssa. Yksikään päivä ei ole samanlainen.

    • Putsari

      Käyppä koulusi opon(tai opettajan joka hoitaa opon virkaa) juttusilla. Hän neuvoo eteenpäin ja auttaa varmasti henkilökohtaisesti.

      Itse työskentelen välillä kotipalvelussa yksityisessä yrityksessä ja se on mukavaa vaihtelua siivouksen rinnalla. Antoisaa ja välillä suututtaa, mutta sellaistahan tämä elämä on.

    • hei

      Nykyinen opiskelumuoto on lähihoitaja,olen ollut 3 vuotta kotipalvelussa kodinhoitajan sijaisena lähihoitajana,ikäni 26 v!!Upeeta hommaa,joka tykkää.

    • Tehotyttö

      KODINHOITAJIA EI VALMISTU ENÄÄN! On jo vanha nimike.Lähihoitaja koulutus on paljon kattavampi ja laajempi näkemys ammatista.Kodinhoitajat on enemmän erikoistuneita kodin hoitoon,ei ihmisen terveyteen.Jos haluat vielä enemmän tietoa sairauksien hoidosta--sair.hoitaja
      terveydenhoidosta----terv.hoitaja

      • Tehotyttö

        Tervetuloa lupaavaan remmiiin mukaan!!ONNEA


    • hihihi

      ...nii terveyttä hoidetaan nykään ja mummot makaa likasissa kodeissa ja peteissä ei edes roskapussi sovi hoitajan käteen...

      • Enpidä

        Se on oikeasti kaameeta! Jonninjoutavaa "lääkehoitoa monisairaille vanhuksille", jotka makaavat paskasina paskasissa "kodeissaan".
        Hävetti työ, jossa mahdollistin kyseisen elämänmuodon ja tuin yhteiskunnan "säästöpäätöksiä"!


      • omainen1

        Toi on niin totta. Roskapussi ei sovi lähihoitajan käteen, vaan juostaan nopeasti antamaan pillerit suuhun ja lämmittämään valmisruoka. Kodinhoitajia ei enää valmistu, mutta nyt koulutetaan kodinhuoltajia. Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto 180 ov. Hyvä, että on huomattu, ihmisen tarvitsevan muutakin kuin pillereitä, esim. puhtautta. Lähihoitajan tutkinto ei näköjään kuitenkaan sitten korvannutkaan lopetettuja tutkintoja, vaikka piti.


      • Enpidä

        Ei se niin mene! Kotikäynteihin on varattu tietty aika mobiililaitteeseen ja vain välitön asiakasaika lasketaan työajaksi. Työntekijä leimaa itsensä ulos asiakkaalta ja joutuisi viemään roskapussin "omalla ajallaan"! Kuka vie? Jos joku hyvää hyvyyttään, mutta ei ole asiakasaikaa.
        Ei kodinhuoltajia kotihoitoon oteta. Vakanssit ovat tiukassa lähihoitajillekin.
        Siivoukset, pyykinpesut ym. pitää asiakkaan ostaa yksityisiltä. Lähihoitajat ovat terveysviraston hoitajattaria!


      • kotihoitsu

        Äläpäs ihan noin paljon puhu läpiä päähäsi. Kyllä se matka-aika kuuluu myös työaikaan. Asiakkaan aikaa se ei ole, siinä olet oikeassa, mutta työaikaan se kuuluu. Jos ei teillä kuulu, niin kannattaa varmaan ottaa johonkin korkeampaan tahoon yhteyttä... Itse asun "maalla" ja matkat ( kelit) välillä melkoiset, joten meinaatko, että ne pahimmillaan 2,5 tuntia on pois mun työajasta? Eli tekisin todellisuudessa tuon ajan hyväntekeväisyyttä? Älä hullujasi sentään puhu. Tuollaseen sentään kukaan ala. Kyllä mä ainakin saan täyden päivän palkan vielä ylitöistäkin, jos venahtaa. Tai siis kuukausipalkka, mutta tiedät, mitä tarkoitan. Ei ne kaikki toimistotyötkään välittömässä (asiakas)työajassa näy, mutta silti tulee palkka. Aika pienet olis tilit jos se laskettais vaan asiakasaikojen mukaan.... :D


        Ja kyllä me ainakin vielä viedään ne roskikset ja vaihdetaan lakanat tai jopa luututaan lattiat, jos on virtsa- / ulostevahinko sattunut käymään. Meillä ei kukaan makaa paskoissaan, jos se meistä on kiinni. Jos joku asiakas ei niitä lakanoita anna "kirveelläkän" vaihtaa, niin se on eri asia, mutta muuten kyllä meidän jäljiltä ei tarvi omaisten lakanoita käydä kyttäilemässä. Myös pyykkikonetta käyttelemme tarpeen vaatiessa. Ja usemmalla asiakkalla ne pyykit vielä pestään kotona. Siivota ei, mutta kyllä ne paskat on sieltä lattioilta tähän asti siivottu pois pikimmiten. Mä en ilkeä itsekään tehdä sellasessa huushollisssa mitään, joten mielummin siivoan itselleni puhtaammat työolot. Mt ja juoppokämpät toki on oma lukunsa, jossa ei em. Toimia kovin herkästi edes voi tehdä oman turvallisuutensa takia. Mutta tavismummut ja papat saa ainakin meillä ihan hyvää hoitoa siihen nähden, että tahti on kiristynyt meilläkin mobiilin myötä. Aika näyttää miten jatkossa käy, mutta tähän asti ollaan vielä saatu puhtaat lakanat alle, vaatteet ylle ja roskatkin ulos.

        Eli vaikka kuinka on mobiili, niin niin kiire ei ole, etteikö se roskapussi käteeni sovi. Ja jos sekin on niin tarkkaa sinne asiakkaan aikaan saada, niin sen uloskirjauksen voi tehdä myös manuaalisesti sen roskapussin viemisen jälkeen ja kirjata seliteeseen, miksi ei ole leimattu ovella. Että ihan omasta asenteesta ja tahdosta sekin on kiinni.

        Niin ja meilläkään ei toistaiseksi ainakaan ole kodinhuoltajan paikkoja, vaan mahdollisiin vakansseihin otetaan vain lähihoitajia.


      • Enpidä

        Toki on työaika, mutta asiakasaika ainoastaan merkitsee jotain ja sitä koko ajan yritetään lisätä. Tarkoittaa todellakin sitä, ettei niitä roskapusseja useinkaan viedä, jos ei roskis ihan matkan varrella ole. Eikä enää todellakaan siivoilla oikeastaan mitään. Suihkupäivinä vaihdetaan vaatteet, jos sattuu puhtaita olemaan tai asiakas yleensä suostuu suihkuun menemään. Pyykkiä ei pestä! Pesula pesee, jos se on onnistuttu jotenkin järjestämään.
        Minkäs teet! Sellaiseksi se on vaan mennyt!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6798
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      1209
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      1011
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      881
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      47
      814
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      59
      794
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      774
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      761
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      716
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      713
    Aihe