Jos hakee työpaikkaa,

kertokaa se

niin saako työnantajalle sanoa rehellisesti, että on jotain fyysistä ongelmaa vai tulkitseeko työkkäri sen työhaluttomuudeksi (jos saa tietoonsa)?

Lääkäri ehdotti edellisen työpaikan aikana hakeutumista toiseen työhön, joka ei rasittaisi fysiikkaa niin paljon, mutta eihän tuollainen suullinen heitto ole mikään peruste.

6

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hdfhffd..

      tottakai kannattaa mainita jos sulla kerta on jotain ongelmaa, ihan vain oman terveytesikin kannalta. Kyllähän töitä kannattaa ja pitäääkin tehdä mutta kyllä oma terveys menee edelle.

      • ap.

        Niin, mutta asia täytyisi kai Ensin kertoa työkkäriin eikä niin päin, että työkkäri kuulee asiasta työnantajalta...

        Mutta kuten sanoin, lääkäri vain heitti suullisena kommenttina ehdotuksen hakeutua kevyempiin töihin.


      • ghghghgh
        ap. kirjoitti:

        Niin, mutta asia täytyisi kai Ensin kertoa työkkäriin eikä niin päin, että työkkäri kuulee asiasta työnantajalta...

        Mutta kuten sanoin, lääkäri vain heitti suullisena kommenttina ehdotuksen hakeutua kevyempiin töihin.

        Suullinen kommentti ei työkkärille kelpaa. Hommaa se kirjallisena.


    • seijuli

      Minulla on todettuja allergioita ja ne on kerrottava työhaastattelussa. Hanki lääkärintodistus t. lausunto vaivoista, työvoimatoimiston virkailijoilla on semmoinen yleisluettelo mistä ne näkee mihin työhön voit mennä. Sano että se tarvitaan työvoimatoimistoon. Voit sinä sanoa sen ihan työhaastattelussakin ilman että se on haluttomuutta, työvoimaviranomainen jos pyytää lääkärin lausuntoa ,on niiden myös kustannettava se.
      Melkein sain edellisessä paikassa potkut kun nuo allergiat alkoivat vaivata ja en muistanut niitä kertoa haastattelussa kun ei kysytty.

      • ap.

        Minulla ei ole allergioista kysymys. Kyllä voin tehdä kaikkea työtä toistaiseksi, mutta oletan joutuvani hakemaan tästä syystä sairaslomaa. Toinen vaihtoehto on syödä särkylääkkeitä päivittäin.


    • on velkaa

      Sanot vain että mun on pakko päästä töihin,että saan huumevelat maksettua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2172
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      6
      1826
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1334
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      970
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      88
      960
    6. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      187
      926
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      905
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      750
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      746
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      719
    Aihe