MB Ateco ajovalojen korkeudensäätö

Missäs on?

Olen nyt muutaman viikon ajanut vuoden 2007 Atecolla, ja en ole onnistunut löytämään mistään kohtaa ohjaamoa nappulaa ajovalojen korkeudensäädölle, samaten ajotietokoneen valikkoja on koluttu läpi, eikä sielläkään ole oikein semmosta kohtaa ollut joka vaikuttaisi siltä.

Eli onko tässä vuosimallissa lainkaan korkeudensäätöä, ja jos on, niin missä?

Muistaakseni tuo ohjaamosta käytettävä korkeudensäätö on kuitenkin tullut pakolliseksi, oliko se nyt 1995

6

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rahti-Setä

      Tätähän minä olen koettanut isännälle jankuttaa,että kannattaa Mersusta luopua ja keskittyä autojen eliittiin,eli Scaniaan,niin jo löytyy kaikki tarpeellinen,eikä oo nappulat hukassa,kaikki on käden ulottuvilla.

      Voi vaikkapa ajella pikkuisen alle tessin pelkästä ajamisen ilosta,kun saa samalla kuunnella ilmatteeksi maantien kauneinta musiikkia,eli Södertaljen laulua.(V8).

    • Taitaapi olla se sinun Ateco ilmajousitteinen,takapään ilmajousitus pitää perän aina samalla korkeudella jolloin ei tarvita erillistä korkeudensäätöä valoille.

      • Juuri näon

        Kyllä, autossa on edessä ja takana ilmajouset.

        Mutta tuskin tämä vapauttaa korkeudensäädöstä.

        Samaten MANin kuorma-autossa on vain takana ilmajouset, mutta silti on se korkeudensäätölaite.

        Eikä valoissa ole muuta vikaa, muutakuin että ne on "omaan makuun" vähän liian lähelle osoittavat


      • MB-Artturi
        Juuri näon kirjoitti:

        Kyllä, autossa on edessä ja takana ilmajouset.

        Mutta tuskin tämä vapauttaa korkeudensäädöstä.

        Samaten MANin kuorma-autossa on vain takana ilmajouset, mutta silti on se korkeudensäätölaite.

        Eikä valoissa ole muuta vikaa, muutakuin että ne on "omaan makuun" vähän liian lähelle osoittavat

        Jos näyttävät liian lähelle, niin et saa niitä hytistä sisältä pitemmälle näyttämään. Korkeussäädöllä saa valot vain lähemmälle.


      • Voi vittu saatana
        MB-Artturi kirjoitti:

        Jos näyttävät liian lähelle, niin et saa niitä hytistä sisältä pitemmälle näyttämään. Korkeussäädöllä saa valot vain lähemmälle.

        "Korkeussäädöllä saa valot vain lähemmälle."

        Eli ne valot muuttuu pikkuhiljaa peruutusvaloiksi, kun ne osoittaa aina vaan lähemmäksi, ja lähemmäksi ;) eikä koskaan kauemmaksi


    • Juuri näin

      Jos autossa on ilmajouset, niin ei todellakaan tarvitse siitä säätöä, toki se voi olla, mutta ei ole pakko.

      Ja Mersun pakut ja kuormurithan on tunnettuja siitä, että niissä ei ole muutakuin pakolliset varusteet.

      Esim vuoden 2006 sprinteristä puuttuu seuraavat "vakiovarusteet"

      - Ulkolämpömittari
      - Ilmastointi
      - Sähköikkunat
      - Keskuslukitus (puhumattakaan kaukosäädöstä)
      - Penkinlämmittimet
      - Radio

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4261
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2360
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1911
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      77
      1505
    5. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      159
      1473
    6. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      9
      1314
    7. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      788
    8. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      10
      771
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      747
    10. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      721
    Aihe