MB Ateco ajovalojen korkeudensäätö

Missäs on?

Olen nyt muutaman viikon ajanut vuoden 2007 Atecolla, ja en ole onnistunut löytämään mistään kohtaa ohjaamoa nappulaa ajovalojen korkeudensäädölle, samaten ajotietokoneen valikkoja on koluttu läpi, eikä sielläkään ole oikein semmosta kohtaa ollut joka vaikuttaisi siltä.

Eli onko tässä vuosimallissa lainkaan korkeudensäätöä, ja jos on, niin missä?

Muistaakseni tuo ohjaamosta käytettävä korkeudensäätö on kuitenkin tullut pakolliseksi, oliko se nyt 1995

6

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rahti-Setä

      Tätähän minä olen koettanut isännälle jankuttaa,että kannattaa Mersusta luopua ja keskittyä autojen eliittiin,eli Scaniaan,niin jo löytyy kaikki tarpeellinen,eikä oo nappulat hukassa,kaikki on käden ulottuvilla.

      Voi vaikkapa ajella pikkuisen alle tessin pelkästä ajamisen ilosta,kun saa samalla kuunnella ilmatteeksi maantien kauneinta musiikkia,eli Södertaljen laulua.(V8).

    • Taitaapi olla se sinun Ateco ilmajousitteinen,takapään ilmajousitus pitää perän aina samalla korkeudella jolloin ei tarvita erillistä korkeudensäätöä valoille.

      • Juuri näon

        Kyllä, autossa on edessä ja takana ilmajouset.

        Mutta tuskin tämä vapauttaa korkeudensäädöstä.

        Samaten MANin kuorma-autossa on vain takana ilmajouset, mutta silti on se korkeudensäätölaite.

        Eikä valoissa ole muuta vikaa, muutakuin että ne on "omaan makuun" vähän liian lähelle osoittavat


      • MB-Artturi
        Juuri näon kirjoitti:

        Kyllä, autossa on edessä ja takana ilmajouset.

        Mutta tuskin tämä vapauttaa korkeudensäädöstä.

        Samaten MANin kuorma-autossa on vain takana ilmajouset, mutta silti on se korkeudensäätölaite.

        Eikä valoissa ole muuta vikaa, muutakuin että ne on "omaan makuun" vähän liian lähelle osoittavat

        Jos näyttävät liian lähelle, niin et saa niitä hytistä sisältä pitemmälle näyttämään. Korkeussäädöllä saa valot vain lähemmälle.


      • Voi vittu saatana
        MB-Artturi kirjoitti:

        Jos näyttävät liian lähelle, niin et saa niitä hytistä sisältä pitemmälle näyttämään. Korkeussäädöllä saa valot vain lähemmälle.

        "Korkeussäädöllä saa valot vain lähemmälle."

        Eli ne valot muuttuu pikkuhiljaa peruutusvaloiksi, kun ne osoittaa aina vaan lähemmäksi, ja lähemmäksi ;) eikä koskaan kauemmaksi


    • Juuri näin

      Jos autossa on ilmajouset, niin ei todellakaan tarvitse siitä säätöä, toki se voi olla, mutta ei ole pakko.

      Ja Mersun pakut ja kuormurithan on tunnettuja siitä, että niissä ei ole muutakuin pakolliset varusteet.

      Esim vuoden 2006 sprinteristä puuttuu seuraavat "vakiovarusteet"

      - Ulkolämpömittari
      - Ilmastointi
      - Sähköikkunat
      - Keskuslukitus (puhumattakaan kaukosäädöstä)
      - Penkinlämmittimet
      - Radio

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      58
      1048
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe