että kumppani juo kaljaa joka ikinen ilta 4-6 pulloa? Viikonloppuisin 8-10 pulloa.
Ja menee töihin ihan virkkuna viikolla kaikesta huolimatta.
Kuukaudessa ehkä 1-2 juomatonta iltaa.
Tissuttelua kaiken askareiden keskellä, että ei mitään örvellystä eikä muita ongelmia.
Onko normaalia
35
532
Vastaukset
- koff koff koff
mikä SIIS ongelma?kerrohan.
- nun cest bibendum
On se ihan normaalia.
- Trust me i'm a doc
Miehelläsi on alkoholiongelma.
Suurkuluttaja on mies, joka nauttii kerralla 7 alkoholiannosta tai enemmän tai nauttii yli 24 alkoholiannosta viikossa. - Viinapiru
Kyllä tuo viittaa alkoholismiin. Monet uskottelevat juomisensa olevan ns. normaalia kun menevät aamulla töihin, vaikka töihin menolla ei ole asian kanssa mitään tekemistä. Itse tunnen vastaavantyyppisen tapauksen, ja kun kerroin tälle henkilölle suoraan mitä mieltä olen hänen juomisestaan niin hän lopetti kaiken yhteydenpidon kanssani. Alkoholistit ovat selitysten mestareita.
- Beer racing team
Reilut 2000 pulloa keppanaa vuodessa, on se aikamoista kaljarallia!
- periaatteessa ei!
jos ovat puolen litran tai pintin töllkkejä niin ei ongelmaa, on aivan normaalia... pikku 1/3L pulloissa ja tölkeissä sen sijaan näkisin tulevan ongelman, Vituttaa kun saa liian vähän. Ja samalla suosittelisin jatkamaan ne pari puuttuvaa iltaa samaan syssyyn!
- HaimaMaksaHermosto
Miten kauan maksa kestää?
Onko tietoa, että miten nopeasti vaikuttaa maksaan, esim rasvamaksa?- tietää tän
hei tietämätön, rasvamaksa voi olla ihan absolutistilla , ei alkohoolia ollenkaan ; (
- fhhfhfhf
Ei taida maksa poksahtaa ekana vaikka niin usein kuvitellaan, esim. aivoissa vauriot näkyvät nopeammin.
- heitä ulos !
hyvä kuntonen ukko sulla ; ) mut, sano, et vaihtaa Koffiin, Lapin kulta on kusta!
Pitäskö sen käy "thai hieronnassa", et rentoutuu ; )- viinan voimalla 70v.
pienet on määrät, itse olen kitannut pian lähes 50v. ja kunto on kuin teräsmiehellä.
- ghghhghgh
viinan voimalla 70v. kirjoitti:
pienet on määrät, itse olen kitannut pian lähes 50v. ja kunto on kuin teräsmiehellä.
Mutta vaikka terveys kestäisikin niin ei se sitä miksikään muuta, että olet alkoholisti. Alkoholismi aiheuttaa on paljon muitakin ongelmia kuin terveysongelmia, esimerkiksi sosiaalisia ongelmia.
- Aloittaja@@@
...mutta...kun kyseessä on rouva....???
Kaikki heti ajattelee, että mies tinttaa olutta. Nyt on nainen kyseessä. - kalvanoitu
viinan voimalla 70v. kirjoitti:
pienet on määrät, itse olen kitannut pian lähes 50v. ja kunto on kuin teräsmiehellä.
OLIKO kyse HAPPOTERÄS miehestä,jolla ei ole paidanhelma ruosteessa?
- hetkeksi
Aloittaja@@@ kirjoitti:
...mutta...kun kyseessä on rouva....???
Kaikki heti ajattelee, että mies tinttaa olutta. Nyt on nainen kyseessä.kenen aviovaimo nyt tinttaa olutta ? Kait se mies jo ottanut puheeksi?
6 kertaa 5 ja viikonloppu 10 kertaa 10 , voihan tuosta jo nainen kin humaltuu?
- Tappava tauti
Naisen elimistö rasittuu vielä nopeammin, maksa-arvot reilusti on jo varmaan kohonneet.Kirroosi ja siitä johtuva ihon kutina, mustelmat ym.Alkoholin haitat vie myös aivotoiminnan ja vaikuttaa liikkumiseenkin. On lääkkeitä vieroitushoitoon, pitää hakea apua ennen kuin on pysyvät vauriot tulleet.Tästä ongelmasta tulee perheriita, kun sitä ei halua tunnustaa ongelmaksi.
- Naapurin akka
Levoska on nyt vaan ihan rauhassa eikä ota pulttia juopottelusta.
- 456rty
Ei ole normaalia. Hänellä on paha alkoholiongelma.
- CabernetORKoff
Vertailua:
'Sivistynyt' pariskunta hienoissa ammateissaan laittaa viikolla kotiruokaa parin punkku-tai valkkaripullon kera.(Pullo mieheen)
'Tavan duunari heittää helttaan sixpäkin illankuhjeessa siipan kanssa töllöä katsoen ja relaten(sixpäkki mieheen)
Kumpi pariskunta on juopompi?- Toinen tietty,
mutta kumpi? Nykykäytännönmukaanhan ei esim. viikonloppuisin ainakaan voi syödä etteikö jotain punkkua, tai valkkaria ole palan painikkeeksi. Ainakin niin näyttää olevan kolmoskanavan aamulähetyksissä viikonlopun tullessa. Oudoksi menny kokkiohjelmat telkussa kun saavat mainostaa sitä tipottelua.
- ps, kokemusta on
Viiniä voi litkiä pullosotalla, se on tervellistä, kuulema, väittävät isossa maailmass
Mut, otappa kaljaa, siinä hurja määrä b vitamiiniä, ei flunssat eikä mahataudit iske ... vainaskaan eikä ainaskaan
Tarpeeksi tai liian vähän, viiniä,kaljaa,buranaa päänsärkyyn?
Mä luulen, että ei kumpikaan juoppo, ihan CabernetOKoff tasapainoss ; )
- arska_tenussa
Yllättävän vähän menee viikon loppuna.
- kaljaviemäri
Jos 8-10 putelia per päivä? (pe, la, su)
Tekisi yhteensä 24-30 putelia/viikonloppu. - koljaakaneeseen
kaljaviemäri kirjoitti:
Jos 8-10 putelia per päivä? (pe, la, su)
Tekisi yhteensä 24-30 putelia/viikonloppu.Ihan normia
- kalpea hinkkunen
Silmä kirkas askel vakaa kristinusko kaiken takaa, viina on vienyt monta hautaan ennen aikojaan. Kaikki me kuollaan toiset vaan liian nuorina.
- 4324242352355
ei ole normaalia juoda noin vähän.
ei vaineskaan. jollain taitaa olla alkoholiongelma. - 234234234
kerropa vielä missäpäin kajaania auto starttaa kohti työmaata aamuisin.
- arSKA_tENUSSA
KYLLÄ 6 KÄRSII ILLASSA JOUDA KEVYESTI ILMAN VIISARIN VÄRÄHTÄMISTÄ.
- Tosimiehellä toisin
Aika huonossa kunnossa on viisaris, jos tuonvertasella ei enää värähdä.
- öl098743&/%¤#"!
- askartele sen Kaa
ooppa ilonen, että se ei huoraa, käytä thaikkuja tai muuta matereriaalia, vaan kotona pikkusen pömppää illan ratoksi ; ) anna sen kaljat juoda, se muuten menee taneliin/jussilaan/napanteriin... ja sit alkaa armoton huoraaminen
- myötäelämistä ; )
hyvä, et avauduit, sait monta miestä kyy neliin ; ) jäikö nyt kertomatta omat viinipullot joka ikinen ilta ? rittääkö yks,kaks, vai meneekö kolme?
ja, oot aamull ihan virkee töihin menness? Askareet osaa kuka vaan, olipa tissuja eli ei ; )
oliko tää kumppani nyt mies vai nainen.....HERÄÄ KYSYMYS ?????? - tääon väärin
Joo,saa sitä näin naapurinakin ihmetellä miten naapurin vanha-ukko se on niin terästä, vaikka kans kittaa alkomaholia enemmän kun syö.
Ihan katteeksi käy töissä käy ja puuhastelee vapaa-ajallaan...niin ja vetää korsteenina tupakkaakin.
Tulee mieleen ,että alkoholin suurkulutus onkin elimistölle hyväksi.
Itse oon ihan rapakuntoinen absolutisti! - Paha paikka,
kykeneekö ees olemaan
http://www.youtube.com/watch?v=MwGAL7V0sX4
ennenkun livahtaa taas vieraisiin, ja pakenee pirttihirmuaan? - hevoshuijari.
Raahaa se johonkin harrastukseen tai vaikka lenkille silloin kun yleensä ottaa pullon käteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996084
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983055Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282863Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861039Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126981- 48774