Koira piereskelee

pauli i.

Pahemmat hajut lähtee mitä emännästä. Olsiko laittaa vinkkiä mikä vikana. Ei juuri vaikutusta antoi kotiruokaa tai sertin papanoita.

13

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kikkelitonttu

      Avaa ikkuna!

    • Joobax

      Ruokavalio kuntoon.

    • Vaikkapa tälleen

      Riittävästi liikuntaa, että tulee ainakin kaksi kakkaa päivässä kokoon katsomatta, muuttuupi pierun hajut pikkusen siedettävimmiksi.
      Mikäs niissä hajuissa, pääseehän sitä isännältäkin. Mitä enemmän on umpikakka sitä pahemmalle haisee.
      Kyllä hyvänsuolen toiminnan seurauksena tulevat muhkupierut on ihan A ja O myös koiralle, täytyyhän sitä silläkin vähäsen ilmoja päästellä.

      • kikkelitonttu

        Tunnut tietävän.


    • luomusessu

      Ruokavalio ja yksilöllinen vatsan toiminta. Koira on lihansyöjä, joka tarvitsee valkuais- ja rasvapitoista ruokaa. Runsas hiilarimäärä tuottaa kaasua. Lisäksi: koiran ruuansulatus perustuu sopivaan suoliston bakteerikoktailiin, niinkuin meillä ihmisilläkin. Koira tarvitsee esim. riistaeläinten lantaa ja pilaantuvia raatoja, joista saa sopivaa bakteerikantaa. Antibioottikuurit sitten tuhoaa homman totaalisesti, niin meillä ihmisilläkin.
      Kunnollinen ruoka on liha- ja rasvapitoista, siihen reippaat metsälenkit päälle, jossa liikunnan lisäksi saa esim. jäniksenpapanoita popsia.

      • kikkelitonttu

        Tämä oli tärkeää!


    • :P :P

      Laita se ulos haisemaan.

      • kikkelitonttu

        Tai silikoonilla tulppa?


    • Ei haise

      Itselläni on 2 keskikokoista koiruutta joilla sama ongelma jos.... syö esim. Perunaa sisältävää ruokaa.
      Ruuasta se johtuu käyppä lemmikkieläinkaupassa ja osta vaikka Hilssiä tai eukanupaa meillä ei enään piere .Kokeilemalla löytyy kyllä oikea ruokavalio ja muista liikunta.

    • silmiä kirveltää :/

      Miten saisi emännän pierut hajuttomiksi?

      • kikkelitonttu

        En tiedä vastausta.


    • niinpä...

      Kotiruokaa voi laittaa nappuloitten sekaan vähän mauksi, mutta pitää tietää mikä ensinnäkin sopii koirille ja sitten että mikä sopii omalle koirallesi. Parempaa tietysti lihat jne, mutta nekin äkkiä aloittaessa voi pistää mahan sekaisin. Osta kunnollisia nappuloita eikä mitään markettimoskaa, joka tulee läpi yhtä suurena möykkynä kuin menikin. Osta vaikka Jahtia&Vahtia, jos et kalliimpia voi tai halua. Jääkaapissa kannattaa koirataloudessa olla aina Tehobaktia. Jos alkaa tuotokset mennä löysähköksi tai paukutttelee, niin sitä vaan ruuan sekaan parina päiväna koiran koosta riippuen ½-1mitallista. Se ei kylläkään toimi ihan löysään ripuliin, vaan siihen esim. Canicuria. No meni vähän ohi aiheesta....

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      104
      6724
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      87
      5057
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      111
      3309
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      32
      3180
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      27
      2348
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1716
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1351
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1302
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1206
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      984
    Aihe