Leuka väpättää

ranskismix.

Meillä on 1½ vuootias sekarotuinen (ranskis griffoni) uroskoira.
Koiralla väpättää, lähes päivittäin leuka. Eritoten kun tullaan ulkoa, koira haistelee etutassujaan seisten ja sen jälkeen katsoo ylös ja silloin leuka väpättää.
Joskus kuuluu oikein hampaiden kolina. Pari kertaa on tullut suupieliin myös hieman valkoista vaahtoa.
Ajattelin nyt i han aluksi kysyä täältä, onko muiden koirilla samanlaisia oireita ja mistä tämä voisi johtua?

5

1017

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rotujen vika

      Se johtuu siitä kun se on ranskis griffoni.

      Nolemmat erittäin kuolavia rotuja.

    • ranskismix.

      Väpätys on siis sellaista tiheää ja kestää noin puolisen minuuttia.

    • aivan normaalia

      Tyypillistä touhua herrakoirille jotka löytävät mielenkiintoisen hajun.

    • Joobax

      Onko koira väpätyskohtauksen saadessaan juuri haistellut jotain? Koira väpättää leukaansa, kun se "maistelee hajua" eli liikkeellä työntää hajua kuonon onteloissa. Niillä tuo hajuaistin rakenne on hieman toisenlainen kuin ihmisellä ;) Mulla on narttu ja tekee tuota ihan samaa, eli sukupuolesta riippumatta. Ja vaahtoa ilmenee tuossa sivutuotteena.

    • Napsaa se

      Meillä oli Suomenajokoira jonka leuka jäi liikkumaan vielä haukkumisen jälkeen. Sillä oli oma nojatuoli ikkunan edessä jossa usein istua kökötti ja katseli ulos. Se näki monta kertaa haukuttavia asioita kuten oravan joka kiipeili puussa ja variksia. Raasu nukasti lopulta ikuiseen uneen juuri siinä samassa nojatuolissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6134
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4812
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      98
      3065
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      29
      2873
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2125
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1526
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      336
      1081
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      86
      1049
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      126
      981
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe