Kultsu änkeää

Änkyri

Meillä on 3-vuotias tyttökultsu joka on ollut koko ikänsä mahdoton "änkeäjä". Tarkoitan tällä että koira pyrkii sohvalla istuessani syliin jatkuvasti tai ainakin laittaa pään minun polvelle ja katsoo raasusti eikä sitä voi olla rapsuttamatta. Jos olen sohvalla läppäri sylissä, koira tulee ja änkee läppärin päälle, menee kyljelleen ja nostaa etu- ja takatassua ilmaan että rapsuttaisin mahasta. Välillä tuntuu että koira tulisi mieluiten vaikka minun sisään jos se olisi mahdollista, niin lähelle se tulee.

Erittäin häiritsevää tämä on silloin kun meille tulee vieraita. Koira pyrkii vieraan syliin ja rapsutusten aikana se istuu nätisti paikoillaan ja nauttii, mutta auta armias kun vieras lopettaa rapsutuksen niin koira heti kerjää lisää ja taas änkee... Vieraiden aikana koira jättää minut kylläkin rauhaan ja hakee huomiota vain vierailta. Yritän sanoa vieraille että älkää huomioko koiraa kuin hetken niin se lopettaa mutta vieraat ei ilmeisesti "kehtaa" työntää koiraa pois ja minä joudun ärähtämään sille.

Koira kyllä yleensä uskoo kun komennan lopettamaan rapsutuskerjäilyt, mutta miten ihmeessä se päivästä toiseen jaksaa ängetä?

7

505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kultsukulta

      Tyypillinen kultsu

    • Mökö

      Nimenomaan, ne ovat sellaisia. Mn annan kyll lähdöt, minä päätän milloin rapsutan, ei koira.. niin kannattaa sinunkin tehdä. Kiellä, älä päästä sitä kerjäämään.

    • Tuollein teet

      opeta koiralle paikka mihin komennat sen tarvittaessa.

    • Tällviisiin

      komenna pois, joko omalle petille, tai jonnekin, pois jaloista. Sinä päätät milloin rapsutetaan, ei koira. Ja sinun tehtäväsi on komentaa koirasi pois vieraiden luota, jossakin vaiheessa vieraat eivät ehkä enää pidä koiran jatkuvasta kerjäämisestä.

    • Sinun on otettava tiukempi kuri koirallesi! Tiukka EI ja työntö alas sohvalta. Jos vielä tämän jälkeen tulee niin sama uudelleen. Omistajan pitää saada koiransa alistettua!

    • hdgiojpo

      Veikkaisin että käytös loppuu, jollet yksinkertaisesti anna mitään huomiota. Jos koira esimerkiksi menee vapaaehtoisesti pois sohvalta kun et oli sohvalla antanut huomiota, kehu sitä ja ala silloin rapsuttaa.

    • 4+12=16

      Niin on meidänkin kultsu rapsutteluja kaipaava. Varsinkin minä (emäntä) olen sille tärkeä. Kun tulen töistä kotiin se tietää jo rituaalit. Nyt on kivaa kun äiti tulee. Ja täytyy sanoa, että uskomaton navigaattori sillä on päässä. Tietää kaikki reitit ja lenkit ja muistaa paikat vielä vuosienkin takaa. Iltaisin ollaan aivan lähekkäin aina siellä missä minäkin. Kultainen noutaja on seurakoira ja kaipaa ihmisen läheisyyttä. Rapsuttelussa on rajansa ja näin se on. ....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      238
      7267
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      139
      3711
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      116
      2142
    4. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      27
      1379
    5. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      32
      1354
    6. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      25
      1318
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      333
      1158
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      972
    9. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      928
    10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      7
      887
    Aihe