Alkoholittomat häät - miten mainita kutsussa?

Morsmaikku2012

Järjestämme häät tulevana kesänä A-oikeuksin varustellussa ravintolassa, jossa omia alkoholijuomia ei sallita. On mahdollista, että monet vieraat saattavat tuoda oman "piilopullon". Ravintolan henkilökunnalla on oikeus puuttua asiaan, jos havaitsee tälläisen tilanteen. En halua, että juhlani menee tämän takia pilalle.

Tarjoamme vieraillemme ainoastaan onnittelumaljan, mutta muuten ryyppäminen tapahtuisi jokaisen omalla kustannuksella, rahallisista syistä. Ravintolassa juominen kun on kallista, varsinkin kun osa kutsutuista vieraista on enemmän tai vähemmän alkoholisoituneita. Lisäksi yksi syy on, että haluamme lapsiystävälliset häät.

Nyt kysynkin - miten mainita tämä kaikki "hienotunteisesti" kutsussa/kartan ajo-ohjeiden yhteydessä, vai mainitako ollenkaan? Ei tulisi sitten kenelekään yllätyksenä että meillä on näinkin "kuivat" juhlat. Voisi jäädä jo siinä vaiheessa turhat nipottajat tulematta, ettei myöhemmin tartteis valittaa.

5

556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rouva O

      Eivät nämä teidän häät alkoholittomat ole! Siellähän voi ostaa alkoholia. Ja kyllähän ne jotka sitä haluavat, sitä ostavatkin (tai käyvät salaa auton peräkontilla).

      Jos pelkäätte alkoholisoituneiden sukulaisten tekevän juhlasta ryyppäjäiset, niin valitkaa mieluummin juhlapaikaksi seurakuntatalo, siellä ei saa tarjoilla alkoholia. Saatte taatusti rauhalliset ja tervehenkiset juhlat. En usko, että peräkontillakaan oikein kehdataan käydä kirkollisen tilan pihassa.

    • Jättäkää kännikalat kutsumatta.

    • F

      Paikkana on A-oikeuksilla varustettu ravintola se ja se. Talo tarjoaa ruoat ja alkumaljan. Sen lisäksi vierailla on mahdollista ostaa itse alkoholijuomia ravintolassa. Huomaattehan, että ravintolaan ei saa tuoda omia alkoholijuomia.

    • Töppäilyt talteen

      Voitte kirjoittaa kutsukorttiin esimerkiksi seuraavaa:

      Ensin tietysti kutsun virallinen osa iloineen kutsua Teidät yhteiseen juhlaamme varmistamaan että liittomme solmitaan kaiken taiteen ja säännösten mukaan. Sitten toinen kappale

      Emme halua juhlastamme räkäväen ryyppäjäisiä vaikka jo edellä olevan kutsun perusteella ehditkin jo riemastua. Piruillaksemme olemme valinneet juhlapaikaksi A-oikeuksilla varustetun ravintolan, jolla seikalla haluamme testata Teidän meitä kohtaan osoittamaamme kunnioitusta. Tulemme tallentamaan koko juhlan videonauhalle, jota esitämme myöhemmin meillä vieraileville ihmisille. Ohjaajalle on annettu taiteilijan vapaus etsiä kuvattavat kohteet ja hetket oman mieltymyksensä mukaisesti. Kokemuksesta voimme sanoa, että hän tulee onnistumaan siinä erittäin hyvin.

    • oppeliini1

      Hyvänen aika!
      Onko todella niin että viinattomasta hääjuhlasta tarvitsee tehdä erillinen mainonta?!

      Jos todella näet sen tarpeelliseksi niin aina voit lisätä kutsuun "tarjoilemme häälounaan/päivällisen mehuineen kello ..." jne..

      Vaikka olisi kuinka viinan perään, sen yhden iltapäivän/illan kyllä jokainen kestää ilman alkoholia!!!
      Nämähän ovat sinun ja miehesi juhlat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4507
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      382
      1274
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1052
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1042
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      85
      931
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      901
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      856
    9. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      852
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      826
    Aihe