Kenen vastuu ja tappio??

Aasiakaspalvelu...

Eli tällainen tilanne minulla:

Työskentelin kosmetologina vuokratuolilaisena kampaamossa. Lisäkseni työpaikassa työskenteli kampaamon omistaja ja toinen kampaaja vuokratuolilla, kaikki siis saman nimen alla mutta omilla toiminimillämme.

Lopetin työpaikassa viime elokuun lopussa, eli jo melkein 8kk sitten. Nyt sitten joku asiakas oli soittanut vanhaan työpaikkaani, että hänellä on lahjakortti kosmetologille. Jo aloittaessani kyseisessä työpaikassa minulla ei ollut vakituista asiakaskuntaa, joten jouduin koko ajan pitämään mielessä mahdollisen kannattamattomuuden ja toiminnan lopettamisen. Tästä syystä lahjakortteja myydessäni laitoin voimassaoloajaksi ainoastaan 3kk. Kirjoitin lahjakorttiin ostopäivän ja tekstin "voimassa 3kk ostopäivästä". Neuvoin myös työkavereitani toimimaan näin, jos he myisivät lahjakortteja asiakkaille minun poissaollessani.

Nyt oli sitten käynyt niin, että jompi kumpi työkavereistani oli myynyt lahjakortin ja unohtanut kirjoittaa siihen voimassaoloajan. Näin ollen asiakas luuli pääsevänsä vielä lunastamaan lahjakorttinsa. Tämä lahjakortti on ollut pakko ostaa viimeistään toukokuun loppuun mennessä, sillä en tietenkään myynyt niitä enää lopettamista edeltäneinä 3 kuukautena. Sanoin myös työkavereille, että älkää myykö enää lahjakortteja, koska olen jäämässä pois.

Nyt kun tämä asiakas oli soittanut vanhaan työpaikkaani varatakseen aikaa, oli ex-työkaverini ottanut asiakkaan numeron ylös ja soitti minulle ja pyysi selvittämään asian hänen kanssaan. Minä soitin asiakkaalle ja yritin selittää, että tässä on käynyt sellainen moka, että tytöt on myyneet lahjakortin ja unohtaneet laittaa voimassaolopäivän. Kerroin myös että itse myydessäni lahjakortin laitan AINA korttiin tekstin voimassa 3kk ostopäivästä ja myös ostopäivän tietenkin. Ja koska en ole ollut kyseisessä työpaikassa enää 8 kuukauteen, on lahjakortti ehtinyt vanhentua. Asiakas oli tietysti erittäin pahastunut ja halusi korvausta. Yritin selittää ettei se ole mahdollista, koska olen lopettanut yritystoiminnan ja moka ei alunperin ollut edes minun vaan jomman kumman työkaverini joka oli lahjakortin myynyt ja unohtanut siihen voimassaoloajan kirjata. Tämä ei kuitenkaan asiakkaan päähän mahtunut vaan hän edelleen oli sitä mieltä että hänen kuuluu saada jokin hyvitys. Sanoin hänelle vain että olen pahoillani etten voi tehdä asialle mitään, lahjakortti on jo moneen kertaan ehtinyt vanhentua. Asia jäi siihen.

Tietenkin itsellenikin jäi paha mieli moisesta, mutta nyt mietityttää kuka oikeasti lain mukaan on vastuussa ja kenen kuuluu kärsiä tappio? Asiakkaan? Minun? Työkaverini joka mokasi? En tiedä viekö tämä asiakas asiaa eteenpäin vai tyytyykö kohtaloonsa, mutta haluaisin varmuuden vuoksi tietää etukäteen mikä on lain mukaan oikein.

Osaako joku neuvoa? Kiitos ASIALLISISTA vastauksista. Tämä on ihan tosi juttu eikä mikään "trolli"...

2

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yritteliäsminä

      No eihän tuo nyt sen asiakkaan vika ole missään nimessä. Asiakas on ostanut palvelun, jota ei tule saamaan. Sinä olet viimekädessä noista lahjakorteista vastuussa etkä voi siirtää sitä unohtelevan työkaverin harteille, joka sen kortin on myynyt. Korvaa tälle asiakkaalle summa takaisin ja korjaa se tilinpäätökseen.

    • Kuisma.

      Olisit käynyt maksamassa leikkauksen (?) liikkeeseen ja sanonut asiakkaalle, että sinne vaan. Rahathan sinulle on kuitenkin kortista jo tilitetty.

      Välillä joutuu joustamaan omalla kukkarollakin, terv. pitkän linjan yrittäjä.

      Oikeille aasiakkaille ei pidä antaa tuumaakaan periksi, mutta tässä tapauksessa olisi kohtuus ja yleinen hyvä mieli etusijalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      392
      1986
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1799
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      241
      1348
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      77
      989
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      51
      950
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      918
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      33
      755
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      729
    9. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      714
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      63
      703
    Aihe