Miten tuo siis käytännössä menee? Kunnalta saa tonttikartan jossa korot ym tarpeellinen (skannattu pdf:ksi), ja siihen talotoimittaja sijoittaa talon Auto-CAD:llä?
Siihen sitten lisää itse viemärit, vesijohdot, kaivot ym tarpeellisen ja hyväksyttää vastaavalla mestarilla?
Onko se kutakuinkin noin?
Asemapiirroksen tekeminen (valmistalo)
10
3682
Vastaukset 10
- ggggyugyugyu
ei
- 17+5
Kunnalta saat tilattua tonttikartan cad-muodossa digitaalisesti, suunnittelijasi/talotoimittajasi kertoo missä tiedostomuodossa. Tähän pohjaan sitten arkkitehti/suunnittelija tekee koko asemapiirroksen valmiiksi. Eli meillä ainakin suunnittelija jo teki tonttiliittymien sijainnit, vesien ohjailut, rännikaivot jne. Lisäksi talon täytyy istua ympäröiviin rakennuksiin, joten pintavaaitus tai vastaava on tarpeen.
Mutta siis tuossa on vasta nyt sitten 1 asemakuva? Mitä oikein ajat takaa? Tuo on noin 5% koko lupaläjästä. Vastaavalla mestarilla ei ole mitään valtuuksia hyväksyä asemakuvia. Kyllä sen tekee rakennusvalvonta. Eli voit tuon ekan asemakaavaluonnoksen jälkeen jo näyttää rakennusvalvontaan että homma on ok. Ei sitten tee turhaa työtä jos ei kelpaakaan.
Varsinaisest viemäri yms. kuvat tekee sitten lvi-suunnittelija ja nämä pitää lähettää kuntaan leimattavaksi.- horsti
Kiitoksia kommenteistasi!
Tässä oli siis kyse pelkästään asemakuvasta, tiedän kyllä että se on vain pieni osa dokumenteista mitä tarvitaan rakennuslupaa varten.
Muistelisin että asemmakuvassa pitää olla vastaavan mestarin nimmarit ennenkuin sen voi lähettää kunnalle hyväksyttävksi, voi olla että muista väärinkin.
Ainakin tässä kunnassa nuo viemärit, vesijohdot ja sadevesiputket laitetaan samaan asemakuvaan, ei niistä tarvitse lupahakemusvaiheessa mitään erillistä kuvaa tehdä - no joo
horsti kirjoitti:
Kiitoksia kommenteistasi!
Tässä oli siis kyse pelkästään asemakuvasta, tiedän kyllä että se on vain pieni osa dokumenteista mitä tarvitaan rakennuslupaa varten.
Muistelisin että asemmakuvassa pitää olla vastaavan mestarin nimmarit ennenkuin sen voi lähettää kunnalle hyväksyttävksi, voi olla että muista väärinkin.
Ainakin tässä kunnassa nuo viemärit, vesijohdot ja sadevesiputket laitetaan samaan asemakuvaan, ei niistä tarvitse lupahakemusvaiheessa mitään erillistä kuvaa tehdä"Ainakin tässä kunnassa nuo viemärit, vesijohdot ja sadevesiputket laitetaan samaan asemakuvaan, ei niistä tarvitse lupahakemusvaiheessa mitään erillistä kuvaa tehdä "
Kuntasi on selvästi ainoa lajiaan Suomessa
- udewjkek
Et sinä sillä asemapiirroksella yksin mitään tee. Se on yksi rakennuslupahakemuksen lukuisista kuvista ja muista asiakirjoista.
Jos haet pelkkäää suunnittelutarveratkaisua eli lupaa rakentaa asemakaavoittamattomalle alueelle niin silloin riittää pelkkä asemapiirros. Toki muitakin asiapapereita ja karttoja tarvitaan. Tässä vaiheessa ei kyllä mitään talopaketteja kannata tilailla.
Vastaava työnjohtoja ei lupakuvia hyväksy ellei sitten satu olemaan myös hankkeelle hyväksytty (pää)suunnittelija.- horsti
Kuten jo tuossa yllä totesin, tiedän kyllä että asemakuva on vain yksi dokumentti muitten joukossa. Mutta lähinnä nyt kiinnostaa se asemakuvan laatiminen kun muut tarvittavat kuvat saa talotoimittajalta.
Ja vastaava työnjohtaja on myös pääsuunnittelija. - joo taas
horsti kirjoitti:
Kuten jo tuossa yllä totesin, tiedän kyllä että asemakuva on vain yksi dokumentti muitten joukossa. Mutta lähinnä nyt kiinnostaa se asemakuvan laatiminen kun muut tarvittavat kuvat saa talotoimittajalta.
Ja vastaava työnjohtaja on myös pääsuunnittelija.Ja tämä työnjohtaja, joka on myös pääsuunnittelija, tulee luonnollisesti talotoimittajalta.
Tällaisia sinisilmäisiä ihmisiä löytyy aina. - kohta rak.ins.
joo taas kirjoitti:
Ja tämä työnjohtaja, joka on myös pääsuunnittelija, tulee luonnollisesti talotoimittajalta.
Tällaisia sinisilmäisiä ihmisiä löytyy aina.Ei tule välttämättä talotoimittajalta. Mieheni tekee rakennus valvontaa ja on ollut pääsuunnittelijana myös niissä kohteissa, vaikka ei mitään kytköksiä ole talotoimittajaan.!!!
Kaikkein sujuvimmin homma etenee siten, että pääsuunnittelija yhdistää kunnan tonttikarttatiedot, talotoimittajan lupakuvista poimimansa viivat sekä tontin liittymät (ne putket sun muut). Samalla syntyy palautteena talotoimittajalle maanpinnan korkeustiedot julkisivukuviin merkittäväksi. Muutaman tunnin projekti, joka ainakin itselläni sisältyy pääsuunnittelijan palvelukokonaisuuteen itsestäänselvyytenä.
Tokihan kaikki pääsuunnittelijat eivät tuota palvelua noin hoida - tyylejä on muitakin.- horsti
Kiitos, tätä juuri hain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1001129
- 50932
- 119903
- 145877
- 70677
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40669Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu187627- 33594
- 70579
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.101578Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti47568- 80540
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja62534- 39509
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35494Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i4483- 45473
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64469Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31466- 42460