Olisiko kokemusperäistä tietoa miten hyvin ja kauan kestää pakkasessa ja päälle ylempää katolta tippuvaa lunta ja jäätä ns. valokate:
1) Halpa PVC
2) kalliimpi "erikois" PVC
3) PC
4) Akryyli
5) Muu - mikä?
Katos luokkaa 1,5 m * 4 m.
Valokatteen kesto
7
3286
Vastaukset
- Ei voi tuetää
Minkälainen se ylempi katto on, kuinka korkealla ja mitä materiaalia? Onko sillä katolla lumiesteitä?
Mikä sen ylemmän katon ala ja kaltevuus ovat?- kysympä
Ylempi katto on peltikatto ja räystäs noin 1,5 m korkeammalla. On lumieste, mutta silti tulee joksus tavaraa alas.
Lähinnä kuitenkin haluaisin yleisiä kokemuksia noiden mainittujen valokatemateriaalien kestävyydestä. - KattoVaihtoon
kysympä kirjoitti:
Ylempi katto on peltikatto ja räystäs noin 1,5 m korkeammalla. On lumieste, mutta silti tulee joksus tavaraa alas.
Lähinnä kuitenkin haluaisin yleisiä kokemuksia noiden mainittujen valokatemateriaalien kestävyydestä.Se halpa pvc tosiaankin kovettuu talvella. Kovettuneena ei sitten kestä juuri mitään iskuja. Itsellä terassin katteena ja katolta matkaa alle metrin mutta sittenkin rikkoutunut katolta tippuneista lumipaakuista. Jopa pihakoivusta tuulen pudottama kuiva oksa teki reiän vaikka silloin ei ollut kuin muutama aste pakkasta. PVC tai akryyli kestävät. Niissäkin on sitten eroja sillä toiset kestää mm. uv- valoa kellastumatta paremmin kuin toiset.
- kysympä
KattoVaihtoon kirjoitti:
Se halpa pvc tosiaankin kovettuu talvella. Kovettuneena ei sitten kestä juuri mitään iskuja. Itsellä terassin katteena ja katolta matkaa alle metrin mutta sittenkin rikkoutunut katolta tippuneista lumipaakuista. Jopa pihakoivusta tuulen pudottama kuiva oksa teki reiän vaikka silloin ei ollut kuin muutama aste pakkasta. PVC tai akryyli kestävät. Niissäkin on sitten eroja sillä toiset kestää mm. uv- valoa kellastumatta paremmin kuin toiset.
Pienen kyselyn ja tutkimisen tulos: on siirrytty lähes kokonaan polykarbonaattiin (PC). PVC:tä myydään vielä halpana "tilapäis" katoksena.
Akryylistä ollaan kokonaan luopumassa - en tiedä tarkkaan miksi, mutta ilmeisesti erittäin huonoja kokemuksia.
- 12 123,
PC eli polykabonaatti on ainoa jonka hyväksyisin
- viita173
Parhaiteen kestä PC. On ollut toista vuotta katoksella. Vertaisin nyt hintoja kun laajennus käynissä ja löysin tästä parhaan hinnan www.interbauen.fi
- Anonyymi
https://www.suomela.fi/piha-puutarha/Terassit-pergolat/Valokatemateriaalin-valinta---huomioi-nama-63017 tuolta löytyy tästä asiasta. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 225091
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r24203Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361310- 1011302
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121220- 931094
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17913viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168855En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61793- 37769