Kysymys tietääkö kukaan. Mulla on edessä prisman uusi kuvasto siinä on buffalo DVD ultraslim DVD asema, ja siinä sanotaan että sopii mini läppärin kaveriksi. Mulla on asuksen miniläppäri, jossa on win 7 starter. Olen kuitenkin kokeillut siihen ulkoista asemaa, ei toiminut, joten en ihan usko että toi toimisi siinä. virta ja käyttö siinä on usb 2.0 liittimestä. Valehteleeko tää kuvasto?
miniläppäri ?
17
309
Vastaukset
- Kalakkuna
Miksi ei toimisi, ei se Starterissa ole mitenkään ainakaan itsellä rajattu.
Hyvin pelaa Xbox 360 hd dvd asemakin. Ulkoinen DVD asema pitäisi toimia Windows 7 Starter läppärissä.. Tosin se voi vaatia ajureiden asentamista.
- ¤¤¤
"Sopii kaveriksi" varmasti sen takia kun molemmat ovat pienikokoisia.
Tässä tilanteessa sinun olisi hyvä miettiä miksi aiempi ulkoinen asema ei toiminut ennenkuin hassaat rahasi uuteen. Eikö virransaanti ollut riittävä? Silloin pitäisi ostaa DVD-asema ulkoisella virtalähteellä. Puuttuiko ajurit? Siinä tapauksessa varmistat ensin valmistajan sivuilta että laitteelle on olemassa toimivat ajurit käyttiksellesi. - mitään ajureita...
se ei tarvitse, virran saannista se on kiinni, joko ulkoinen muuntaja tai kaksipäinen usb-liitintä kaapeli läppäriin niin pitäs toimia
- M- moottori
Se ulkoinen asema mitä aikasemmin kokeilin, se oli muuntajalla, eli otti virran seinästä, ei koneesta, se ei toiminut, toimii kylläkin normaalissa pöytäkoneessa.
- jeeeweli
Siis minikone ei tunnista ollenkaan sitä asemaa, niinkö?
Näkyykö laitehallinnassa mitään kun liität sen levyaseman usb porttiin ??
Näkyykö omatietokone ikkunassa mitään kun liität sen levyaseman usb porttiin ??
- hugggeli
Noniin pojat mitäs siihen sanotte ???????????????
- Juusava
Muuten mullakin on vähä samanlainen ongelma. Ostin ton buffalon joka pitäs käydä ohjeiden mukaan juuri miniläppäreille. Se on DVD asema. Kun asensin sen se kyllä löysi ajurit ja ilmotti asennus valmis , Mutta kun laitoin kokeeksi siihen DVD elokuvan ei se sitä toista , ei tapahdu mitään. Mutta kun laita siihen cd levyn sen se kyllä alkaa toistaan. Ja kyllä tossa 7 starterissa näkyy olevan toi media player. Ei se niin yksijakoista ole miltä se näyttää neuvojista.
- .................
Juusava kirjoitti:
Muuten mullakin on vähä samanlainen ongelma. Ostin ton buffalon joka pitäs käydä ohjeiden mukaan juuri miniläppäreille. Se on DVD asema. Kun asensin sen se kyllä löysi ajurit ja ilmotti asennus valmis , Mutta kun laitoin kokeeksi siihen DVD elokuvan ei se sitä toista , ei tapahdu mitään. Mutta kun laita siihen cd levyn sen se kyllä alkaa toistaan. Ja kyllä tossa 7 starterissa näkyy olevan toi media player. Ei se niin yksijakoista ole miltä se näyttää neuvojista.
On se ihan yksinkertainen asia, DVD-levyt toimivat kyllä starterissa mutta DVD-elokuvia ei voi katsella koska salauksenpurkuohjelma puuttuu. Kokeile jotain DVD-datalevyä niin huomaat että toimii ihan hyvin.
- Pyyhis
Polttava ulkoinen dvd-asema vaatii käyttöönsä 2 usb väylää, koska se kuluttaa enemmän kuin 500mA virtaa. Yleensä ulkoisten asemien mukana toimitetaan kaksihaarainen johto. Toinen johdoista ei siirrä lainkaan dataa, se on vain virtaa varten.
Starter on kynitty versio, sitä ei ole varustettu (edes) dvd-dekooderilla. Voi olla, että sen saa ladattua jostain.
http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-pictures/dvd-decoders-for-windows-7-starter/a403bfc3-3709-4d45-bb2e-7b6d763cea06- samoja ongelmia
Joo itsekkin olen lukenut täältä jostakin keskustelusta että miniläppärissä ei toimi DVD asema lainkaan, varmaan juuri ton karsitun version takia. Ja nimenomaan 7 startterissa. Ne miniläppärit joissa oli toi win xp niissä se toimii. Ihmettelen kuitenkin jos kauppias väitti jotain muuta. Mutta hönötetään meitä osaamattomia. Pitäs olla aina kaveri mukana joka on perehtynyt tietotekniikkaan. Täälläkin taas tuli vastauksia mitä satuu. Arvuuttelijoita tuntuu olevan täälläkin aika moni. Pyyhis vastasi kaikkein fiksuimmin taas tännekkin.
- .............
samoja ongelmia kirjoitti:
Joo itsekkin olen lukenut täältä jostakin keskustelusta että miniläppärissä ei toimi DVD asema lainkaan, varmaan juuri ton karsitun version takia. Ja nimenomaan 7 startterissa. Ne miniläppärit joissa oli toi win xp niissä se toimii. Ihmettelen kuitenkin jos kauppias väitti jotain muuta. Mutta hönötetään meitä osaamattomia. Pitäs olla aina kaveri mukana joka on perehtynyt tietotekniikkaan. Täälläkin taas tuli vastauksia mitä satuu. Arvuuttelijoita tuntuu olevan täälläkin aika moni. Pyyhis vastasi kaikkein fiksuimmin taas tännekkin.
Kyllä siinä starterissa toimii DVD-asema.
MUTTA DVD-elokuvat eivät näy, tuo on Starterin keinotekoinen rajoitus (yksi niistä) joilla kuluttajia koitetaan saada päivittämään se parempaan versioon. Eli DVD-datalevyt toimivat ihan ok mutta DVD-elokuvien katseluun tarvittavat ohjelmat puuttuvat (salauksen purku yms.). - Luulempa että..
............. kirjoitti:
Kyllä siinä starterissa toimii DVD-asema.
MUTTA DVD-elokuvat eivät näy, tuo on Starterin keinotekoinen rajoitus (yksi niistä) joilla kuluttajia koitetaan saada päivittämään se parempaan versioon. Eli DVD-datalevyt toimivat ihan ok mutta DVD-elokuvien katseluun tarvittavat ohjelmat puuttuvat (salauksen purku yms.).VLC toistaa DVD leffat seiska starterissakin..
- Sepeteus ja
Mitenkä kuluttajia yritetään saada päivittämään parempi ohjelma kun miniläppärin kapasitetti ei riitä parempaan versioon? Siinäpä vasta kysymys.
Miten niin ei riitä? Asentamalla sen kastroidun Starterin tilalle jonkun Linuxiin pohjautuvan käyttöjärjestelmän saa koneeseen ominaisuudet, jotka vastaavat Windows 7 Ultimatea plus MS Office päälle.
Ei se ole koneesta kiinni, vaan rahastuksesta.
- se linuksista
Niinpä mulla on tossa vieressä toisessa koneessa ubuntu, se on ihan perseestä, siinä on sama vika ei näy elokuvat, windows sentään hakeet itse ajurit mutta ubuntu ei osaa tehä mitään itse. Ja siihen kun ei löudu kovin helpolla mitään toimivaa DVD ohjelmaa.
- zamppa63
Ubuntussa: Järjestelmä (yläpalkista)---Ohjeet ja tuki---Musiikki,videot ja valokuvat--- Elokuvat, DVD-levyt ja videot
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996074
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv973049Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282853Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262115Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774