Hei,
Sattumien kautta saimme veden äärellä olevan talon asuttavaksemme. Asuinalue on siis rannikolla. Talo on ihana, mutta huoli lasten turvallisuudesta stressaa. Olen kovasti miettinyt, että miten lasten kanssa asutaan turvallisesti vedn äärellä? Nyt kun lapset ovat vielä päiväkodissa, asia ei ole ongelma, kun kykenemme koko ajan vahtimaan lapsia, kun ovat pihalla, mutta entä kun he menevät kouluun?
Epäilen, ettei 7-v. lapseen voi vielä luottaa niin, ettei hän varmasti mene veden lähelle päästyään koulusta. Olemme miettineet kahta vaihtoehtoa, eli lastenhoitajan palkkaamista tai sitä, että toinen meistä tekee sen pituista työpäivää, että on kotona lasten päästyä koulusta. Miten muut ratkaisevat ongelman?
Asuminen veden äärellä
4
348
Vastaukset
- munmielestä
Me vietämme mökillä kesäisin pitkiä aikoja ja mökki on perinteisesti veden äärellä. Normaalisti pidämme lapset sisätiloissa. Toisinaan ulkoilutamme heitä esimerkiksi oman lenkin yhteydessä tai pidämme heidät ulkona kytkettynä.
Meillä on pihalla myös pieni aitaus, jossa lapset voivat olla. Ostin tuolta nettikaupasta aitamateriaalit (http://interbauen.fi/aitaverkko-25m-strong-pvc-50x100-2-5mm.html) ja askartelin itse parissa illassa kivan aitauksen. Lapset ovat viihtyneet myös siellä hyvin.
Lapset saa kyllä hyvällä koulutuksella kuuliaiseksi, mutta en luottaisi niihin kuitenkaan tällaisessa asiassa. Siksi kannattaa varautua etukäteen, niin ei tarvitse katua myöhemmin. - Jorpakkoon mars!
Lapset on opetettava elämään veden ääressä ja vedessä (ja sen alla) Tietty jos on maakrapu joka on aikasemmin itse nähnyt vettä vain lasissa ja kuralätäkössä, niin onhan se vaikeaa, kun asiat pitää ensin opetellla itse ja sitten siirtää se tietotaito jälkikasvulle. joo.
- lapsuus muistoja
Itse olen asunut lapsena suuren joen rannalla ja meillä oli ihan yksinkertiasestesti kiellettyä mennä yksin rantaan ja se toimi.
Kyllä lapset aika hyvin tottelee kun vaan muistaa kertoa mitä ei saa tehdä ja muistuttaa asiasta aina välillä. - Uimataitoa
Jos rannassa on kuitenkin aika matalaa, ei kouluikäisillä pitäisi olla suurta vaaraa. Tärkeintä on, että eivät lähde uimaan syvälle päin. Useimmat kouluikäiset osaavat uida ja uimataitoa kannattaakin harjoitella ahkerasti, myös talvella uimahallissa. Jos lapsi ei osaa yhtään uida kouluiässä niin ei auta kuin vahtia itse tai palkata hoitaja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175053Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/942293- 1351978
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481858Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171640"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551246Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu111892Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48821Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.301818Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654