Jo parin vuoden ajan aina silloin tällöin on mielessäni käynyt ajatus, että ottaisin kolmevuotiaalle leikatulle tyttökissalleni kaverin. Nyt kun tutulla olisi kissanpentuja paikkoin luovutusiässä, olen alkanut tosissani harkitsemaan toisen kissan hankintaa ja käymään läpi kaikki mahdolliset ongelmatilanteet ja lueskellut tietoa kissojen tutustuttamisesta toisiinsa.
Hyviä vinkkejä ja neuvoja on löytynytkin, mutta silti en ole kunnollista vastausta saanut mieltäpainavaan kysymykseeni. Asun suht. tilavassa yksiössä, mutta koska tämä tosiaan on yksiö, kissat joutuisivat alusta alkaen olemaan samassa tilassa, kun ei ole erillistä huonetta mihin toisen voisi laittaa. Kissojen kanssa voisin ensimmäiset päivät (n. 4 päivää) olla kotona, mutta sen jälkeen jo työt kutsuu ja tästä muodostuukin se ongelma: mitä jos kissat tappelevat pahasti vielä tuon neljän päivän jälkeenkin, enkä voi niitä enää jäädä kotiin vahtimaan? Eikai niitä uskalla silloin kahdestaankaan jättää päiväksi? Mielessä on käynyt, että jos tilanne tuntuu pahalta, jättäisin pentukissan kylppäriin/vessaan työpäiväni ajaksi, mutta tuntuuhan se tosi pahalta pikkuinen jättää niin pieneen tilaan useammaksi tunniksi, vaikka sille sinne virikkeitä järjestäisikin. Miten itse olette selvinneet tällaisista tilanteista? Asun yksin ja minulla ei ole sellaista kaveria tai tuttuakaan, joka voisi kissoja tulla katsomaan, kun itse olen töissä.
Pitääköhän minun nyt siis luopua kokonaan tästä ajatuksesta hankkia kissalleni kaveri?
Uusi kissa vanhan seuraksi
2
263
Vastaukset
- cory1213
riippuu ihan kissasi luonteesta. Jos jollain tuttavallasi on kissoja, voisit vähän tutkia, miten ne tulevat toimeen. Sain oman kissani yhdeltä perheeltä. Se oli otettu perheeseen uutena, eikä heidän alkuperäinen kissansa hyväksynyt uutta tulokasta, joten perhe joutui luopumaan siitä. Jos olet ajatellut ottaa aikuisen kissan kissasi seuraksi, voi olla, että se rupeaa pitämään huolta pennusta. Voi myös olla, että ne eivät tule toimeen ollenkaan. Siksi kannattaa ottaa selvää kissasi suhtautumisesta toisiin kissoihin. Muuten voi olla aika riskialtista.
- -N-
Tuskin aikuinen kissa ja luovutusikäinen pentu varsinaisesti tappelevat keskenään. Aikuinen on tuossa asetelmassa selvästi pomo ja reviirin vanha haltija. Tappelut syntyvät yleensä tasavertaisempien kesken. Sen sijaan, jos vanha kissa ei hyväksy tulokasta, voi se ahdistaa pienemmän jonnekin nurkkaan, josta ei salli sen liikahtaa minnekään. Tai jos pentu on pelokas, se saattaa ihan itse piiloutua jonnekin vaikka vanhempi ei edes ahdistelisi sitä.
Olen pari kertaa hoitanut aikuisten kissojen tutustuttamisen yksinkertaisesti pistämällä tulokkaan kantokopassa keskelle lattiaa ja ilmoittamalla, että tämäkin asuu nyt meillä. Ei siitä sähinää pahempaa kärhämää ole syntynyt. Uskon, että on tärkeä tehdä vanhalle kissalle selväksi, että uusi kissa ihmisen kotiin tuoma ja hyväksymä, eikä joku satunnainen reviirille tunkeutuja.
Kissasi joutuu olemaan aika paljon yksin, kun olet töissä, joten kissakaveri olisi sille hyväksi. Mutta kun kissat ovat yksilöitä, joudut vain kokeilemaan, miten kissat tulevat keskenään toimeen. Voitko sopia pennun luovuttajan kanssa, että voit palauttaa sen, jos kissat eivät kertakaikkiaan sopeudu toisiinsa. Neljässä päivässä näet jo varmaan sen, onko tilanne aivan toivoton. Jos kaikki näyttää rauhalliselta, käy välillä sen verran poissa kotoa, että näet, pahentuuko tilanne jos et itse ole paikalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746314MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415378Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.604255NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734112Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja663880Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.691167- 54980
- 291956
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?30820Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62801