Ainoa järkevä kuntaliitos Jämsän kannalta olisi liitos Jyväskylään.
Mikäli liitos Jyväskylään tapahtuisi pääsisimme kertaheitolla eroon näistä nykyisistä kunnanvaltuustossa pesivistä änkyrä kyläpoliitikoista.
Jyväskylässä on fiksut ja koulutetut kaupunginvaltuutetu,t toisin kuin Jämsän kansaloulupohjaiset änkyrät, jotka vielä omassa mielessään luomassaan harhatodellisuudessa luulevat olevansa päteviä päättämään heitä paljon koulutetumpien ja asioista perillä olevien ihmisten asioista.
Liitos Jyväskylään olisi myös pelastus Jämsän kuralle menneelle taloudelle.
Tämä liitos ei tietenkään ole näiden valtuustoänkyröiden ja kunnallisvirkamiesten mieleen.
Nämä valtuustopönöttäjät tietävät kyllä itse hyvin uransa loppuvan suurena päättäjänä, mikäli kuntaliitos Jyväskylään tapahtuisi, ja sekös näitä suuresti arvostettuja luottamushenkilöitä kovasti korpeaisi, kun ei voisikaan enää ruotsinlaivalla risteilyllä kovaan ääneen kertoa olevansa kaupunginvaltuustossa ja lautakunnassa ja päättvänsä isoista asioista.
Kuntaliitokset
3
105
Vastaukset
- En lihota Jyväskylää
Jyväskyläläiset ovat olleet jo iät ajat sitä mieltä, että Korpilahden Painaanmäen eteläpuolella ei ole mitään elämää. Eivätkä ole mielipidettään siitä miksikään muuttaneet. Kysykää vaikka jyväskyläläisiltä.
- juppi-jyppi
Jämsän taloutta liitos Jyväskylään ei pelastaisi. Jyväskylän kaupunki konsernilla on velkaa aika tarkasti miljardi, eli n. 7200€/asukas.Tietenkin litoksen jälkeen pääsisitte kehumaan Suomen kalleimmasta vedestä, paskasta, kaukolämmöstä, venepaikoista jne. Eikä pidä unohtaa innokkaita pysäköinninvalvojia. Niiden rinnalla teidän yksityinenlaputtajakin kalpenee.
- PK
Pohjois-Kuoreveden kapinapäälliköt yrittää nyt saada kaikin keinoin Mänttä-Vilppulaa osaksi Jämsää...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52732Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062571Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv142276Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.451870- 321453
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141443- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201053Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81948