nappikuulokkeet

Mistä hyvät nappikuulokkeet jotka pitää kohinan ulkona ja päästää musiikin korvaan? Joskus törmsin sellasiin jotka oli kuin korvatulpat, mutta en muista mistä ne oli hankittu.

5

1563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mistä vaan

      kaikki in-ear kuulokkeet pitää melun ulkona.

    • Vastoin melua

      Vastamelu kuulostaa sadulta, mutta toimii.
      Se löytyy joistakin Nokian kännyköistä ja bluetoothkuulokkeista.
      Kuulosuojaimissa se on tehokkain matalien taajuuksien vaimennus.
      Autoihinkin sitä kehitettiin jo kymmenen vuotta sitten,
      laittamalla kaiuttimia sinne sun tänne tekemään melua, vastaan.
      Olisipa kypärissäkin.
      Aerogeeli voisi myös olla tehokas melun vaimennin.

      Tässä vastamelukuulokkeet, aktiivinen melun kumoaminen:

      http://www.clasohlson.fi/Product/Product.aspx?id=165088710

    • melu johtuu

      Kuuloke johtaa kypärästä matalataajuista melua, jos ei ole tarpeeksi tilaa.
      Sama on kuulosuojaintulpillakin, mutta niitä voi myös lyhentää.
      Kypäriin tehdään usein sisälle lisää tilaa, "vähin äänin",

      Ehdotettu melunvaimennusmatto:
      http://www.vicover.fi/aerogeelit
      Mutta: "Aerogeelissä äänen nopeus on ainoastaan 100 metriä sekunnissa. Vinosti ainepintaan osuva ääniaalto muuttaa jyrkästi suuntaansa, joten periaatteessa aerogeelistä voitaisiin suunnitella ääntä suuntaavia linssejä,
      tai johtomaisia äänen kuljettimia."
      Ei enää kuulostakaan niin selvältä vaimentamiselta. Ei liene kokeiltu.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Aerogeeli

      Jotkut tuulilasit ovat voimakkaita melun aiheuttajia.
      Ne haittaavat myös näkemistä silmälasien käyttäjillä,
      kypärän täristessä tuulilasin aiheutamissa pyörteissä.

    • Monitahoinen pleksi

      Kypärä kohisee, kun ilmamolekyylit törmäävät siihen, tuulasin kuuluisi vähentää ilmanvirtausta ja painetta. Jos se ei näin tee, se on väärin asennettu tai vääränlainen yleensä.
      Onnistuneella asennuksella voidaan saada parhaimmillaan jopa eräänlainen "alipaine" joka näkyy esim. vesipisadoiden imeytymisenä kuskista poispäin.

      Suurin ikävyys on pleksien suhteen yleensä kypärää pompottava jytkytys, silloin pleksi on yleensä liian kaukana kypärästä jolloin turbulenssit kerkiävät muodostumaan voimakkaiksi. Pleksi on henkilökohtainen varuste johon kuskin koko ja ajoasento voimakkaasti. Kiinteäasentoinen on harvoin kenellekkään sopiva.



      vaikuttaa

    • rock on road

      Itsellä toiminut seuraava kikka hyvin. Leikkaa tavalliset korvatulpat lyhyemmiksi, niin että uppoavat kokonaan korvakäytävään.
      Tämä riittää vaimentamaan kohinaa riittävästi, eihän tulppa muutenkaan vaimenna kuin siltä osalta joka on korvan sisässä.
      Sitten vain käyttää normaaleja nappikuulokkeita siitä päällä, ja volat riittävän kovalle! Lopputulos on, että suhina vaimenee mutta musiikki tulee nätisti läpi.
      Ainoa miinus oikeastaan on se, että joskus lyhyitä tulppia on hieman hankala kaivella korvista. Mutta yleensä kynsillä lähtee, eikä ole vielä jumiin jäänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      22
      5131
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      101
      2331
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      2018
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      50
      1899
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1720
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1286
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      120
      974
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      879
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      307
      850
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      674
    Aihe